قراضه ارزشمند

قراضه ارزشمند

نقش و جایگاه راهبردى قراضه آهنی بر هیچکس پوشیده نیست. اگر بخواهیم به صورت تخصصی در خصوص  این کالا صحبت کنیم، با توجه به نقش آن در میان مواد اولیه تولید فولاد، یک سرمایه ملى به شمار می‌آید.

متاسفانه اهمیت و تاثیر  مثبت قراضه در صنعت ، اقتصاد و محیط زیست، تا به امروز از دید همگان مغفول مانده است. کاهش آلودگى هوا، مصرف کربن،  مصرف آب و انرژى، تنها بخشی از مزایای کاربرد قراضه در فرایند تولید فولاد است. ضمن اینکه مصرف قراضه به کاهش وابستگی به آهن اسفنجی کمک می‌کند. بازدهى وزنى در صورت مصرف قراضه، 98 درصد و در صورت مصرف آهن اسفنجى 85 درصد است. بر همین اساس مدیریت منسجم و تعامل دوسویه میان فولادسازان و تامین‌کنندگان قراضه کشور، می‌تواند نقش موثری در تامین پایدار قراضه و از بین بردن دغدغه‌ی تولیدکنندگان فولاد کشور ایفا کند.

علی‌رغم این مهم، امروزه تامین آهن قراضه براى صنایع فولادسازى به یک مشکل بسیار اساسى و حتى بحرانى تبدیل شده که یکى از دلایل مهم ایجاد این بحران، کاهش سطح تولید قراضه داخلى و افزایش روزافزون مصرف‌ کنندگان است. از طرفی، چالش کمبود قراضه آن گونه که باید از سوی تولیدکنندگان فولاد جدی گرفته نشده‌‌ و یا در اولویت برنامه‌ها قرار داده نشده است. فراهم‌سازى تشکیلات یکپارچه و منسجم به منظور مدیریت و برنامه‌ریزى صحیح و اصولى براى تامین قراضه به عنوان یکى از مواد اولیه و راهبردی صنعت فولاد، می‌تواند به خروج از شرایط فعلی کمک کند. در همین راستا پیشنهاد می‌شود وزارت صمت در جایگاه  اصلى صنعت و تجارت کشور، نسبت به تشکیل یک واحد مستقل به منظور پیگیرى مستمر و کارشناسانه وضعیت قراضه کشور اقدام کند. در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت تامین و اختصاص قراضه به صورت هدفمند و به دور از سفته‌بازی باشد.

در داخل کشور، بخشی از تولید فولاد با استفاده از قراضه انجام می‌شود که البته سهم قراضه به دلیل وجود ذخایر عظیم سنگ‌آهن داخلی و همچنین عدم وجود متولی خاص برای این ماده اولیه بسیار کم است. اگر شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که قراضه نقش پررنگ‌تری در مواد اولیه تولید فولاد ایفا کند، علاوه‌ بر تاثیر مثبت زیست‌‌محیطی ( جمع‌آوری قراضه)، چالش تامین سنگ‌آهن تا حدودی مرتفع می‌شود. این نکته قابل ذکر است که با توجه‌ به اینکه متولی مشخصی برای تامین‌کنندگان قراضه نیست، آمارهای موثق و مشخصی در ارتباط با میزان تولید و مصرف قراضه در کشور در دسترس نیست. البته بر اساس آمارها، سالانه به صورت میانگین حدود سه میلیون تن ضایعات آهن در ایران خرید و فروش می‌شود. معمولا بهای ضایعات آهن با توجه به نرخ شمش فولاد تعیین می‌شود که معمولا فروشندگان همیشه به این فرمول پایبند نیستند و یکی از راهکارهای برون‌رفت، تبدیل بازار عرضه و تقاضای قراضه از شکل سنتی به روش به روز است. همچنین تشکیل اتحادیه و قیمت‌گذاری با در نظر گرفتن شرایط بازار (‌عرضه و تقاضا)، به متعادل شدن شرایط ختم خواهد شد.

باید در نظر داشت که اگر بازار از شفافیت برخوردار باشد، سهم مصرف‌کنند‌گان قراضه مشخص می‌شود. هر کدام از تولیدکنندگان با توجه به میزان مصرف و نیاز به قراضه، نسبت به تهیه قراضه اقدام می‌کنند‌. فرآورى قراضه، استفاده از تجهیزات به ‌روز، تهیه و تدوین قوانین و مقررات حمایتى تسهیلى براى فعالان و ایجاد زیرساخت، در افزایش میزان تامین قراضه و در نهایت عرضه و تقاضا منصفانه در بازار  موثر خواهد بود.

در پایان باید تاکید کرد که نبود متولی مشخص در تامین قراضه، به ایجاد بازار آزاد و نوسان قیمت ختم خواهد شد. توجه نکردن و  نداشتن راهبرد شفاف به قراضه به عنوان یک کالای تاثیرگذار، تعدد مصرف ‌کنندگان کوچک و بزرگ، کاهش حجم قراضه موجود در کشور و نحوه خرید و قیمت‌گذاری قراضه، فرایند تامین و خرید را برای خریداران و مصرف‌کنندگان حقیقی این کالا دشوار کرده است. در واقع باید به همین مقدار که عرضه و تقاضای فولاد از ساختار و ابزار بازار پیروی می‌کند، برای سایر موارد مانند قراضه نیز ساز و کار بازار تهیه و تدوین شود؛ چراکه رانت و سود قابل توجه، می‌تواند یکی از دلایل شفاف نبودن بازار قراضه باشد.

یادداشت: امین ابراهیمی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: