اهمیت ایجاد زیرساخت‌های معدنی و توسعه معادن

اهمیت ایجاد زیرساخت‌های معدنی و توسعه معادن

شرکت کاوند نهان زمین ضمن اینکه نقش پررنگی در تامین مواد اولیه صنایع دارد، با ورود به حوزه تولید نیز می‌تواند گستره نقش‌آفرینی خود در صنایع معدنی و فلزی را افزایش دهد. در واقع فعالیت شرکت کاوند نهان زمین نه تنها به تامین مواد اولیه صنعت محدود نمی‌شود بلکه به ایجاد زیرساخت‌های معدنی و توسعه معادن نیز خواهد انجامید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، چندین دهه است که معادن غنی و سرشار از مواد معدنی متنوع، از بزرگ‌ترین عوامل توسعه صنایع معدنی و فلزی در کشور بوده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های مختلفی برای بهره‌برداری از این معادن صورت گرفته است. به اعتبار این مزیت رقابتی مهم در کشور، پیشرفت‌های چشمگیری در صنایع معدنی و فلزی حاصل شده است. این امر نشان می‌دهد که برخورداری از مواد اولیه، خصوصا در صنایع وابسته به استخراج مواد معدنی، تا چه اندازه ضرورت دارد. با این حال، مسئله مهم‌تر در این حوزه، بهره‌برداری مناسب از این منابع معدنی برای ارتقای تولید است. بدون شک در تامین مواد اولیه صنایع مختلف، واحدهای فعال در بخش معدن از نقشی اثرگذار برخوردار هستند و این واحدها یکی از ابزارهای مهم و ضروری برای تامین مواد اولیه و حلقه کامل‌کننده زنجیره صنایع معدنی و فلزی محسوب می‌شوند. شرکت کاوند نهان زمین یکی از شرکت‌های بزرگ معدنی کشور به شمار می‌آید که فعالیت خود را در سال 1391 به منظور توسعه و گسترش فعالیت‌های معدنی در داخل و خارج از کشور آغاز کرد. این شرکت فعالیت خود را حوزه‌های مختلف بخش معدن گسترش داده است.

شرکت کاوند نهان زمین از شرکت‌های سهامی خاص است و در حال حاضر 51 درصد از سهام این شرکت معدنی را شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در اختیار دارد و از دیگر سهامداران بزرگ این شرکت می‌توان به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با 29 درصد سهام، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت سرمایه‌گذاری امید هر یک با 10 درصد سهام اشاره کرد. عملکرد شرکت کاوند نهان زمین تمامی حوزه‌های تجارت، مالکیت، سرمایه‌گذاری مشترک و فعالیت‌های معدنکاری در منابع داخل و خارج کشور را در بر می‌گیرد. در واقع اکتشاف، استخراج و فراوری معادن، تنها بخشی از فعالیت‌‎های این شرکت معدنی محسوب می‌شود و شرکت کاوند نهان زمین، کلیه امور مرتبط با بهره‌برداری از معادن، فعالیت‌های تجاری و خرید تجهیزات و مواد معدنی از منابع داخلی و خارجی و ایجاد دفترهای نمایندگی در کشورهای معدنی را انجام می‌دهد.

تولید بریکت سرد آهن اسفنجی

شرکت کاوند نهان زمین یکی از تامین‌کنندگان مواد اولیه صنایع معدنی و فلزی کشور به شمار می‌آید و نقش بسزایی نیز در این حوزه ایفا می‌کند. با این حال، این شرکت معدنی نیز با ورود به حوزه تولید، هم‌اکنون در حلقه‌های ابتدایی زنجیره فولاد فعالیت دارد. که پروژه «کوره تونلی راور»، یکی از پروژه‌های در زمینه تولید بریکت سرد آهن اسفنجی است و احداث کارخانه‌ای با ظرفیت 210 هزار تن بریکت سرد در شهرستان راور استان کرمان در نظر گرفته شده است. بر پایه این مطالعات، در مرحله اول این پروژه احداث یک واحد بریکت‌سازی با ظرفیت 75 هزار تن در سال با دو کوره «A» و «B» آغاز شد و پیش‌بینی می‌شود که در صورت راه‌اندازی کوره «C»، ظرفیت تولید بریکت سرد در این واحد به 105 هزار تن در سال افزایش پیدا کند.

گفتنی است که در سال 1400، مقدار تولید آهن اسفنجی در واحد احیای مستقیم شرکت کاوند نهان زمین 25 هزار و 167 تن به عنوان محصول نیمه‌ساخته بوده و 983 تن بریکت سرد نیز به عنوان محصول نهایی تولید شده است. در این واحد، کوره «A» در خرداد ماه و کوره «B» در آبان ‌ماه سال 1400 به بهره‌برداری رسید و همچنین برای هر یک از این کوره‌ها دوره آزمایشی در نظر گرفته شد که از مهم‌ترین دلایل به ظرفیت نرسیدن تولید در شرکت کاوند نهان زمین است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال‌های آتی، این شرکت می‌تواند با تامین مواد اولیه پایدار و گذر از مراحل آزمایشی، تولید بریکت را افزایش دهد.

ایجاد زیرساخت‌های معدنی و توسعه معادن

با توجه به اینکه در شرکت کاوند نهان زمین محصول تولیدی بریکت سرد آهن اسفنجی است، مواد اولیه‌ای که در واحد احیای مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل نرمه گندله، زغال‌سنگ و کاربید سیلسیوم «SiC Sagger» می‌شوند. گندله سنگ‌آهن و زغال‌سنگ مورد نیاز در این واحد از تامین‌کنندگان داخلی خریداری می‌شود. بوته چینی (کاربید سیلسیوم) که به عنوان نسوز در کوره‌های احیای مستقیم به کار می‌رود، از منابع خارجی و غالبا از کشور چین تهیه می‌شود. ماده اولیه از جمله هزینه‌برترین مواد مصرفی در واحدهای تولید به شمار می‌آید و همین مسئله موجب شده است که در شرکت کاوند نهان زمین هزینه‌های تامین مواد مستقیم تولید که در سال 1400 برابر با یک هزار و 283 میلیارد ریال بوده است، 80 درصد از بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی را به خود اختصاص دهد.

با توجه به گستره فعالیت شرکت کاوند نهان زمین در زمینه معدنکاری و اهمیت تامین مواد اولیه برای صنایع معدنی و فلزی، باید اذعان داشت که این شرکت می‌تواند نقشی پررنگ در تامین مواد اولیه صنایع ایفا کند. در ضمن، این شرکت معدنی با ورود به حوزه تولید نیز می‌تواند گستره نقش‌آفرینی خود در صنایع معدنی و فلزی را افزایش دهد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که فعالیت شرکت کاوند نهان زمین به تامین مواد اولیه صنعت محدود نمی‌شود بلکه به ایجاد زیرساخت‌های معدنی و توسعه معادن نیز می‌انجامد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: