نبض فولاد به شمارش افتاد

نبض فولاد به شمارش افتاد

تحلیلگران به موسسه «Fastmarkets» اعلام کردند که بعید است قیمت فولاد در ایالات متحده آمریکا در سال آینده به بالاترین حد سال گذشته بازگردد؛ چراکه ظرفیت واردات فولاد و کاهش قیمت مواد اولیه می‌تواند بر سودآوری کارخانه‌های فولادسازی تاثیر بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات ‌آنلاین» و به‌ نقل از موسسه «Fastmarkets»، ون لی، تحلیلگر ارشد فلزات و معادن از شرکت مشاوره‌ای «CreditSights» بیان کرد که بعید است شاهد افزایش قیمت فولاد به سطوحی باشیم که اخیرا دیده‌ایم. داده‌های بررسی شده به ریسک نزولی قیمت‌ها اشاره دارند. به علاوه شاهد ظرفیت در بازارهای آنلاین و ضعف تقاضای گسترده‌تر آن هستیم.

تری رایان، مدیر عامل بانک سرمایه‌گذاری «Carl Marks Advisors» گفت که در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها ظرفیت بازار آنلاین بیشتر به چشم می‌آید. در واقع این یک پیشرفت طبیعی در بازاری است که در آن هرچه ظرفیت فعالیت‌های آنلاین بیشتر شود، احتمال اینکه قیمت‌ها به ثبات برسند، بیشتر است.

آندریا بوکنهوزر، تحلیل‌گر بازارهای سهام شرکت خدمات مالی و بانکداری «UBS»، معتقد است که افزایش عرضه ممکن است از تقاضا پیشی بگیرد، که به نوبه خود باعث کاهش قیمت ورق نورد گرم و سپس تثبیت قیمت آن خواهد شد. مشکل افزایش ظرفیت‌های جدید این است که این ظرفیت‌ها با سرعت دو تا سه برابر سریعتر از افزایش تقاضا در حال رشد هستند.

وی در ادامه افزود که اگر قصد افزایش ظرفیت‌های جدیدی را داشته باشید، برای این کار باید برای گرفتن سهم بازار خود رقابت کنید و به همین دلیل برای انجام این کار، باید قیمت‌ها را پایین آورد.

فولادسازان نورد تخت ایالات متحده مانند شرکت‌های «North Star BlueScope»، «Steel Dynamics Inc » و «‌Nucor Gallatin‌» ظرفیت تولید تجمعی بیش از 9 میلیون تن ( تن کوچک) دارند که در حال حاضر فعال هستند یا قرار است تا قبل از پایان سال جاری فعال شوند. به گفته تحلیلگران، با ادامه تغییر روند تولید ایالات متحده آمریکا و تمایل به استفاده کوره‌های قوس الکتریکی، برخی از ظرفیت‌های فعال ممکن است به سادگی این تغییر روند را جایگزین استفاده از کوره‌های بلندی تلقی کنند که برای مدت نامحدودی بدون استفاده بودند. بنابراین همین امر مانع از کاهش قیمت‌ها خواهد شد.

در سال 2020، شاخص قیمت روزانه کویل نورد گرم موسسه «Fastmarkets» برای فوب کارخانه‌‌های ایالات متحده آمریکا، به 29.41 دلار به ازای هر 100 پوند (588.20 دلار در هر تن کوچک) رسید و سپس به بیش از دو برابر افزایش یافت و به طور متوسط به 80.62 دلار در هر تن کوچک در سال 2021 رسید. در سال 2022، قیمت کویل نورد گرم در 29 ماه آگوست به 39.25 دلار به ازای هر 100 پوند رسید که پایین‌ترین حد آن در 21 ماه گذشته بود. این شاخص در 31 ماه آگوست، 39.73 دلار به ازای هر 100 پوند بود که 0.82 درصد نسبت به مقدار 40.06 دلار به ازای هر 100 پوند در روز سه‌شنبه 30 ماه آگوست کاهش یافت و 1.83 درصد نسبت به مقدار 40.47 دلار به ازای هر 100 پوند یک هفته قبل کمتر بود.

سهمیه‌بندی برق

افزایش ظرفیت تولید فولاد در حالی رخ می‌دهد که مجموعه‌ای از ورقه‌های تولید کارخانه‌ها برای پاییز امسال برنامه‌ریزی شده است که در مجموع می‌تواند چیزی بین 600 هزار تا 800 هزار تن از تولید فولاد را کاهش دهد. به گفته تحلیلگران، با این حال، این وقفه‌های برنامه‌ریزی شده در راستای سهمیه‌بندی برق بعید است که عرضه و تقاضا را در بازار تغییر دهد.

پائولو فردیانی، تحلیلگر موسسه «Fastmarkets» مطرح کرد که این سهمیه‌بندی برق به بازیابی فصلی تقاضا کمک می‌کند و در بهبود سطح فعلی آن در ماه‌های آینده تاثیرگذار خواهد بود. این سهمیه‌بندی برق تاثیر چندانی در تغییر تعادل عرضه و تقاضا در بازار نخواهد داشت. تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که بازیابی قیمت مورد انتظار در یک دوره کوتاه‌مدت متوسط خواهد بود.

تعطیلی برنامه کارخانه‌ها برای تعمیر و نگهداری نیز احتمالا برای جبران ضعف تقاضا کافی نیست و این در حالی است که کاهش مداوم قیمت‌های واردات نیز قابلیت تبدیل شدن به گزینه‌ای جهت جایگزینی عرضه کمتر داخلی چین در ماه‌های آینده را دارد. بوکنهوزر معتقد است که تعطیلی کارخانه‌ها برای تعمیر و نگهداری در حال حاضر با وجود موجودی‌ انبار کافی مراکز خدمات تفاوت زیادی ایجاد نخواهد کرد.

ارزیابی دو هفته‌ای موسسه «Fastmarkets» برای قیمت وارداتی کویل نورد گرم فولادی با موعد تحویل در هفته نخست سپتامبر در بندر هیوستون آمریکا با احتساب هزینه حمل، بین 740 دلار در هر تن تا 780 دلار در هر تن (مبلغی مابین 37 دلار تا 39 دلار به ازای هر 100 پوند) در روز چهارشنبه 31 ماه آگوست بدون تغییر بود اما 39.68 درصد کمتر از مبلغ مابین یک هزار و 220 دلار در هر تن تا یک هزار و 300 دلار در هر تن نسبت به روز پنجم ماه ژانویه بود.

بر اساس داده‌های اداره سرشماری ایالات متحده آمریکا در سال 2022، کل واردات محصولات نورد تخت فولادی به این کشور از ماه ژانویه تا ژوئن، با 4.82 درصد افزایش به 6.09 میلیون تن در مقایسه با 5.81 میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته رسید.

کاهش قیمت مواد اولیه

به گفته تحلیلگران، کاهش هزینه مواد اولیه می‌تواند به روند نزولی قیمت کویل نورد گرم کمک کند. فردیانی پیش‌بینی می‌کند که بازار فولاد نورد تخت در سال آینده روند نزولی را از سر بگیرد زیرا عواملی از جمله قیمت‌ قراضه‌ها کمتر از قیمت‌های فصل پیک خرید و قیمت‌های رقابتی وارداتی است. به همین دلیل بازارهای فولاد در سطح جهانی به دلیل تضعیف تقاضا و کاهش هزینه‌های مواد اولیه روند کاهشی خواهند داشت.

در ماه آوریل، ارزیابی ماهانه موسسه «Fastmarkets» از ضایعات فولادی درجه یک خرد شده، قیمت خرید مصرف‌کننده برای تحویل درب کارخانه در ایالت شیکاگو در هشتم ماه آوریل به بالاترین حد خود در 14 سال گذشته یعنی 760 دلار به ازای هر تن ناخالص (678.57 دلار در هر تن کوچک) رسید اما از آن زمان تاکنون به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد و به عدد 405 دلار در هر تن در هشتم ماه آگوست رسیده است. به همین دلیل انتظار می‌رود قیمت‌ قراضه در طول معاملات ماه سپتامبر کاهش یابد.

بوکنهوزر خاطرنشان کرد که کاهش قیمت مواد اولیه در ادامه روند نزولی قیمت فولاد چین تاثیرگذار است و قیمت فولاد آمریکا را به سطح متوسط آن کاهش می‌دهد. وی در ادامه اضافه کرد که اگر شما نیز مانند من معتقد به تئوری نزول قیمت در مورد قیمت سنگ‌آهن و زغال‌سنگ متالورژی هستید، باید توقع کاهش قیمت فولاد را هم داشته باشید و این روندی است که در 12 تا 36 ماه آینده شاهد آن خواهیم بود.

در این سناریو، قیمت فولاد ایالات متحده آمریکا به سطح متوسط بازخواهد گشت و در محدوده 30 دلار تا 35 دلار به ازای هر 100 پوند قرار می‌گیرد. بازار کویل نورد گرم چین به دلیل فقدان اعتماد به بازار و ضعف ثبات در تقاضای مصرف‌کننده نهایی و کاهش قیمت مواد اولیه، تحت تاثیر قرار گرفته است.

ارزیابی قیمت موسسه «Fastmarkets» از بازارهای داخلی فولاد نورد گرم چین با شرط تحویل در انبارهای شرقی چین، 0.26 درصد نسبت به مدت مشابه روز گذشته کاهش یافت و به حدود سه هزار و 800 یوان تا سه هزار و 900 یوان (حدود 563 دلار تا 565 دلار) در هر تن در روز چهارشنبه اول سپتامبر رسید.

میزان سودآوری؛ موضوعی همچنان در حال بحث

به گفته تحلیلگران، با تثبیت قیمت فولاد، رکورد سودآوری شرکت‌های بزرگ فولاد ممکن است ادامه پیدا نکند. همان‌ طور که در بازار قابل مشاهده است، قیمت‌ها بعد از ثبت رکوردهای تاریخی در حال کاهش هستند و با ادامه این روند، شاهد برخی از چالش‌های سودآوری مداوم خواهید بود که بازیگران اصلی این صنعت در 6 فصل گذشته شاهد آن بوده‌اند.

پس از انبوهی از اعلام‌‌ درآمد سه ماهه دوم سال جاری میلادی از سوی تولیدکنندگان بزرگ فولاد در ماه جولای، مدیران ارشد به کاهش قیمت فولاد و استراتژی‌های پوشش ریسک خود برای مبارزه با مسیر نزولی قیمت اذعان کردند. در آخرین اعلام سود درآمد شرکت «‌Nucor‌» که در آن، این شرکت رکورد سه ماهه دوم خود را گزارش کرد، مدیران ارشد پیش‌بینی کردند که در ادامه ممکن است درآمدهای کمتری به دلیل کاهش قیمت فولاد به دست بیاید اما این شرکت بیان کرد که پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها به طور قابل‌ توجهی بالاتر از سطوح اعلام شده قبل از همه‌گیری کرونا برای سه ماهه آینده سال جاری و پس از آن باقی بماند.

مارک میلت، مدیر اجرایی شرکت «‌SDI‌» می‌گوید که انباشت محصول قبل از رسیدن به فصل پیک فروش و ثبت سفارش‌هایی بزرگ که موعد تحویل آن‌ها حتی به سال 2023 می‌رسد، می‌تواند یک پوشش ریسک عالی جهت کاهش قیمت فولاد باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: