پیش‌بینی کمبود عرضه قلع در چین

پیش‌بینی کمبود عرضه قلع در چین

در سال 2021، مصرف جهانی قلع تصفیه شده به 378 هزار تن رسید و طی بیش از دو دهه و در مقایسه با سال 2000، این میزان تنها 36 درصد افزایش یافته که در میان تقریبا تمام مواد معدنی فلزات آهنی و غیر آهنی، کمترین نرخ رشد را داشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به‌ نقل از موسسه «SMM»، دوازدهمین اجلاس زنجیره صنعت قلع چین در سال 2022، به میزبانی مشترک بورس آتی شانگهای و این موسسه، از تاریخ 22 تا 23 سپتامبر در استان یون‌نان چین برگزار شد. در این نشست، لیو کانی، مدیر مرکز تحقیقات زمین‌شناسی چین و مرکز تحقیقات استراتژی منابع معدنی جهانی آکادمی علوم زمین‌شناسی چین و دفتر تحقیقات استراتژی پایه مواد معدنی، تفسیر جامعی از وضعیت عرضه و تقاضای سنگ معدنی قلع در جهان و چین در میان‌مدت و بلندمدت ارائه کرد. وی عمدتا این وضعیت را از سه جنبه شامل روند تقاضای جهانی و چین، عرضه منابع و الگوهای عرضه و تقاضای آینده مورد بررسی قرار داد.

روند تقاضای قلع در جهان و چین

در سال 2021، مصرف جهانی قلع تصفیه شده به 378 هزار تن رسید و طی بیش از دو دهه و در مقایسه با سال 2000، تنها 36 درصد افزایش یافته که در میان تقریبا تمام مواد معدنی فلزات آهنی و غیرآهنی، کمترین نرخ رشد را داشته است.

در سال 2021، مصرف قلع تصفیه شده چین به 150 هزار تن رسید که 42 درصد از مصرف کل جهان را تشکیل می‌دهد. میزان مصرف چین در مقایسه با سال 2000، حدود 193 درصد افزایش یافته است.

پیش‌بینی می‌شود پیک تقاضا برای قلع تصفیه شده در چین در سال 2025، به حدود 190 هزار تا 210 هزار تن برسد. حجم تقضا پس از رسیدن به پیک، در سه تا پنج سال آینده در همین سطح باقی خواهد ماند.

پس از آن، انتظار می‌رود حجم تقاضا تا سال 2035، به 160 هزار تا 180 هزار تن برسد. به علاوه حجم تقاضای سرانه به 140 کیلوگرم در هر یک هزار نفر خواهد رسید.

لحیم‌کاری با مصرف حدود 100 هزار تن قلع تصفیه شده، بزرگ‌ترین صنعت مصرف‌کننده این فلز در چین بوده است و نسبت آن از 73 درصد در روزهای ابتدایی، به 63 درصد در حال حاضر کاهش یافته است.

همچنین میزان مصرف در صنایع شیمیایی از 8 درصد در مراحل اولیه، به 11 درصد در زمان حال افزایش یافته است. به علاوه سهم بخش ورق قلع‌اندود از 7 درصد به 9 درصد در زمان حال افزایش یافته است. در عین حال، مصرف باتری‌های سرب اسید در مراحل اولیه به سرعت افزایش یافته اما در حال حاضر از یک درصد به 7 درصد رسیده است. میزان قلع مورد استفاده شده در صنعت آلیاژ، بین 6 هزار تا 7 هزار تن بوده و نسبت مصرف آن مقداری افزایش یافته است. به علاوه مصرف قلع در صنعت شیشه بین دو هزار تا سه هزار تن بوده و اندکی نسبت آن افزایش بافته است.

محصولات شیمیایی که از فلز قلع استفاده می‌کنند را می‌توان به دو دسته محصولات شیمیایی قلع معدنی و آلی تقسیم‌بندی کرد. محصولات شیمیایی تولید شده از قلع معدنی به طور کلی در سرامیک‌ها، پوشش‌دهی فلزی، پوشش‌های شیشه‌ای، کاتالیزورهای سوخت، مواد آند باتری لیتیوم یون و... استفاده می‌شود. محصولات شیمیایی قلع آلی صنعتی به سرعت در حال توسعه با طیف گسترده‌ای از کاربردها به‌ حساب می‌آید.

از کاربردهای اصلی آن می‌توان به استفاده به عنوان تثبیت‌کننده‌های حرارتی و کاتالیزورها در صنعت پلاستیک، آفت‌کش‌ها و ماده دافع یا نابود‌کننده قارچ‌ها در کشاورزی، دامپروری، پزشکی و صنایع نساجی اشاره کرد. انتظار می‌رود که مصرف قلع در صنایع شیمیایی، به سطح تقاضای 43 هزار تن تا سال 2035 برسد و به این رشد ادامه دهد.

در همین راستا، آلیاژها عمدتا در ساخت توربین‌های بخار، ژنراتورها و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شوند که به طور گسترده در خودروها، صنایع هوا و فضا، صنعت انرژی اتمی، مواد ابررسانا و سایر صنایع استفاده می‌شوند.

همچنین دولت مرکزی چین از توسعه فعال مواد مورد استفاده در انرژی‌های جدید حمایت می‌کند که همین امر زمینه کاربرد قلع را گسترش می‌دهد. به عنوان مثال، تسمه لحیم‌کاری فتوولتائیک بر پایه قلع به طور گسترده به عنوان مواد بسته‌بندی ماژول فتوولتائیک استفاده می‌‌شود. در کنار آن، پودر آلیاژ قلع بیسموت به دلیل ویژگی‌های برجسته آن به طور گسترده در بسته‌بندی «LED» استفاده می‌شود. تمام این موارد رشد مصرف قلع را به همراه خواهد داشت.

عرضه قلع در جهان و چین

طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا، ذخایر اثبات شده جهانی سنگ معدن قلع در خشکی چهار میلیون و 900 هزار تن است که یک ماده معدنی با کاهش مداوم ذخایر در بین همه مواد معدنی به‌ حساب می‌آید. چین از نظر ذخایر مواد معدنی در رتبه اول قرار دارد و یک چهارم این ذخایر در جهان را به خود اختصاص داده است. در سال‌های اخیر، ذخایر بزرگ کشف شده جدیدی در جهان وجود نداشته و ذخایر انباشته محدود بوده است.

مقدار تولید جهانی سنگ معدنی قلع در سال 2021، به 272 هزار تن رسید که کمتر از سال 2020 است. در همین راستا کشور چین برای مدت طولانی، بزرگ‌ترین تامین‌کننده جهان بوده و 28 درصد از حجم عرضه جهانی در سال 2021 را به خود اختصاص داده است. مقدار تولید کشور میانمار در سال‌های اخیر به سرعت در حال رشد بوده و این کشور در سال 2014 رتبه سوم را در جهان کسب کرده است اما حجم تولید در سال 2021 نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

مقدار تولید جهانی قلع تصفیه شده در سال 2021، به 363 هزار تن رسید که کمتر از سال 2020 است. کاهش سالانه در تولید قلع از مواد معدنی، عمدتا به واسطه تولید قلع از ضایعات بوده است. چین برای مدت طولانی بزرگ‌ترین تولیدکننده قلع تصفیه شده در جهان بوده و 50 درصد از کل تولید جهان در سال 2021 را به خود اختصاص داده است اما تولید این حجم زیاد به شدت به سنگ معدن قلع وارداتی متکی است.

در سال 2021، مقدار تولید جهانی قلع از ضایعات 68 هزار تن بود. به‌ طور کلی نسبت کل خوراک بازیافت در صنعت قلع قبل از سال 2010 به سرعت افزایش داشت. در حال حاضر این مقدار بین 20 تا 25 درصد حفظ شده است.

چین برای مدت طولانی بزرگ‌ترین تولیدکننده قلع از ضایعات در جهان بود و در سال 2010، رکورد 46 هزار و 800 تنی را به ثبت رساند. در حال حاضر، تولید قلع از ضایعات در چین به دلیل محدودیت واردات زباله‌های الکترونیکی کاهش یافته است.

با فرض اینکه فناوری‌های استخراج و بهره‌برداری به‌ طور پیوسته بدون جهش‌های عمده در توسعه پیشرفت می‌کنند، می‌توان بیان کرد که توسعه ظرفیت تولید معدن از یک سری قوانین عینی پیروی می‌کند. بنابراین هیچ استخراج‌کننده معدنی وجود ندارد که هزینه‌های اقتصادی را نادیده بگیرد و قوانین طبیعی و اقتصادی را نقض کند. به علاوه سیاست‌های منابع موجود کشورهای مختلف هنوز هم تغییرات بزرگی را تجربه نکرده‌اند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود مقدار تولید قلع معدنی در سال 2025، به اوج خود و به حدود 320 هزار تن برسد و سپس تا سال 2035 کاهش یابد و به حدود 290 هزار تن برسد. رشد مقدار تولید قلع معدنی عمدتا از کشورهای آفریقایی و کشور ویتنام حاصل خواهد شد و مقدار تولید سایر کشورهای بزرگ دیگر ثابت خواهد ماند. تولید قلع از ضایعات در حال حاضر به کندی رشد می‌کند و تا سال 2035 به حدود 86 هزار تن می‌رسد.

منابع موجود حال حاضر چین را می‌توان با مجموع تولید بیش از دو میلیون تن مورد بهره‌برداری قرار داد. مقدار کل تولید معادن در حال تولید و در معادن در حال ساخت در سال 2025 به اوج خود می‌رسد و سپس در سال‌های آینده به تدریج کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود که در آینده حداکثر حجم عرضه سالانه بین 80 هزار تا 120 هزار تن باشد.

عرضه و تقاضا در سال‌های آینده

با توجه به عرضه قلع معدنی و قلع از ضایعات، شکاف در عرضه و تقاضای جهانی تا سال 2025، اندکی کاهش می‌یابد و سپس به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

در سال 2021، واردات خالص قلع در چین 44 هزار تن بود. به علاوه در سال‌های آینده نیز عرضه سنگ معدن قلع در چین همچنان ناکافی خواهد بود. در 15 سال آینده، شکاف عرضه داخلی چین بین 40 هزار تا 60 هزار تن باقی خواهد ماند و وابستگی به واردات در سطح حدود 30 درصد باقی می‌ماند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: