پرکاری معادن مس در نیمه دوم 2017، افت نیمه نخست را نپوشاند
افت 4 درصدی نرخ بهره‌برداری از معادن مس در جهان

پرکاری معادن مس در نیمه دوم 2017، افت نیمه نخست را نپوشاند

آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس از وضعیت ظرفیت‌ها و حجم تولید مس معدنی طی سال 2017، نشان می‌دهد که افت 2 درصدی تولید مس، عمدتا ناشی از وقوع وقفه‌های قابل توجه تولید طی نیمه نخست سال میلادی گذشته بود. این در حالی است که ظرفیت بهره‌برداری از معادن مس در این مدت شاهد رشد 2 درصدی بود و به حدود 24 میلیون تن رسید. افت حجم تولید و افزایش ظرفیت‌ها سبب شد که متوسط جهانی نرخ بهره‌برداری از معادن مس نیز کاهش 4 درصدی را تجربه کند.

بر اساس آخرین ارزیابی گروه بین‌المللی مطالعات مس مورخ 20 مارس 2018، تولید جهانی مس معدنی طی سال 2017، افت حدودا 2 درصدی داشت و کمتر از 19 میلیون و 990 هزار تن شد. از این میان، تولید جهانی کنسانتره حدودا 1.6 درصد و تولید کاتد الکترووینینگ به میزان 3 درصد کاهش را طی سال میلادی گذشته نشان می‌دهد. نمودار 1، آمار ظرفیت و تولید جهانی مس معدنی را برای سال‌های 2013 تا 2017 به تصویر می‌کشد. در این نمودار، تغییرات متوسط نرخ بهره‌برداری از ظرفیت جهانی معادن مس نیز قابل مشاهده است.

با توجه به نمودار 1، ظرفیت جهانی مس معدنی طی 5 سال اخیر، همواره با رشد همراه بود و در سال 2017، میزان رشد به 2 درصد رسید؛ در این مدت، متوسط نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های جهانی نیز دست‌خوش نوسان بود. طی سال‌های 2014 و 2015 متوسط جهانی نرخ بهره‌برداری افت پیدا کرد که عمدتا به دلیل کاهش تولید ناشی از کاهش تقاضای جهانی بود. طی سال میلادی گذشته، افت شدید نرخ بهره‌برداری را می‌توان به 2 عامل اصلی نسبت داد؛ نخست، رشد ظرفیت‌های معدنی (در پی صعود قیمت) و دوم، افت تولید ناشی از اعتصابات کارگری.

به گزارش «فلزات آنلاین»، تولید مس معدنی در نیمه نخست سال 2017، افت 4 درصدی نسبت به دوره مشابه از سال 2016 داشت؛ در حالی که در نیمه دوم، با توجه به کاهش وقفه‌های تولیدی و بهبود وضعیت بهره‌برداری، مجموع تولید نسبت به مدت مشابه از سال 2016، تغییر چندانی نداشت. با این وجود، طی نیمه دوم سال 2017، تولید مس معدنی رشد 10 درصدی نسبت به نیمه نخست داشت و این امر، سبب شد تا بخشی از وقفه‌های تولیدی نیمه نخست سال جبران شود.

در نتیجه بررسی‌های گروه بین‌المللی مطالعات مس، از جمله عوامل اصلی افت تولید مس معدنی طی سال 2017 نسبت به سال 2016، وقفه تولیدی ناشی از اعتصاب طولانی‌مدت در معدن مس اسکوندیدای شیلی طی فصل نخست سال 2017 و کاهش تولید معادن شرکت دولتی کودلکو بود. علاوه بر این، تولید کنسانتره مس کشورهای آرژانتین، کانادا و مغولستان نیز به ترتیب به میزان 59، 14 و 14 درصد طی سال گذشته کاهش یافت که عمدتا به دلیل افت متوسط عیار مس معادن در نتیجه تغییر سطوح استخراج و پایان یافتن عمر معدن آلومبررای آرژانتین بود.

تولید کنسانتره مس اندونزی نیز، در نتیجه اجرای موقتی ممنوعیت صادرات مواد معدنی شامل کنسانتره از این کشور (در بازه ژانویه تا آوریل)، شاهد افت 12.5 درصدی بود. همچنین، افت متوسط عیار مس در معادن ایالات متحده آمریکا، کاهش میزان استخراج و شرایط جوی نامطلوب به ویژه در ابتدای سال 2017، سبب کاهش 12 درصدی تولید مس معدنی آمریکا شد. با این وجود، افزایش تولید 30 و 4 درصدی قزاقستان و پرو طی سال گذشته، بخشی از افت تولید مس معدنی را جبران کرد. علت رشد حجم تولید مس معدنی این 2 کشور، بهره‌برداری از ظرفیت‌های جدید و توسعه‌ای معادن مس بود.

پس از قزاقستان و پرو، کشورهای برزیل، مکزیک، میانمار، اسپانیا و سوئد نیز به میزان کمتری در جبران افت تولید مس معدنی طی سال 2017، نقش داشتند. در بررسی منطقه‌ای تولید، آمریکای شمالی و لاتین، آسیا و اقیانوسیه، هر یک به ترتیب با کاهش 2، 4 و 5 درصدی همراه بودند؛ در حالی که تولید مس معدنی مناطق آفریقا و اروپا (شامل روسیه)، به ترتیب به میزان 2.5 و 2 درصد نسبت به سال 2016، رشد کردند. به گزارش «فلزات آنلاین» مهمترین تهدید تولید مس معدنی طی سال 2017، وقفه‌های تولید ناشی از اعتصابات کارگری بود که در پی صعود قابل توجه قیمت مس اتفاق افتاد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: