بازار لیتیوم نیازمند سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری در دهه آینده است
در جست‌و‌جوی راهی برای تأمین امن و بلندمدت لیتیوم

بازار لیتیوم نیازمند سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری در دهه آینده است

بررسی‌ها حاکی از آن است که صنعت لیتیوم برای پوشش افزایش تقاضای جهانی لیتیوم ناشی از خودروهای الکتریکی در 10 سال آینده به 10 تا 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز خواهد داشت. در این میان برخی شرکت‌های خودورسازی برای تأمین مالی بخشی از این نیاز اعلام آمادگی کرده‌اند.

شرکت صنعتی و معدنی SQM بزرگ‌ترین تولید‌کننده لیتیوم، روز چهارشنبه هفته گذشته (18 آوریل 2018) اعلام کرد برای تامین تقاضای افزایش یافته ناشی از اتومبیل‌های الکتریکی، حداقل به 10 تا 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت لیتیوم طی دهه آینده نیاز خواهد بود.

دانیل جیمنز، معاون ارشد شرکت بازرگانی SQM، در کنفرانسی خبری در شانگهای گفته است که تقاضا برای فلز لیتیوم در 10 سال آینده به بیش از 600 تا 800 هزار تن از کربنات لیتیوم افزایش خواهد یافت و تحقق تأمین این حجم از تقاضا، نیازمند سرمایه‌گذاری کلانی در این بخش از صنعت و معدن خواهد بود. بنابراین یافتن راهی برای جذب سرمایه‌ از چالش‌های بزرگ صنعت لیتیوم در آینده به‌شمار می‌ود. البته دیگر تحلیل‌گران بازار فلز لیتیوم و سرمایه‌گذاران نیز به نیاز حجم عظیم سرمایه‌گذاری در این صنعت اشاره کرده‌اند و برخی مسیرهای تأمین مالی این سرمایه‌گذاری را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان پایه‌ای صنایع، از جمله تولیدکنندگان باتری‌ها و نیز برخی از تولیدکنندگان خودرو، علاقه خود را برای مشارکت در پروژه‌های صنایع لیتیوم، تأمین مالی یا همکاری مالی در این بخش نشان داده‌اند. چنانکه در سال گذشته، یک شرکت صنعتی و معدنی لیتیوم در استرالیا به نام Pilbara Minerals  قرارداد بیع متقابل (Offtake) را با یک شرکت خودروسازی چینی به نام Great Wall Motor امضا کرد. در اوایل سال 2018 گروه تولیدی تویوتا نیز 15 درصد از سهام شرکت استرالیایی Orocobre از دیگر تولیدکنندگان لیتیوم خریداری کرد.

در همین حال، خودروسازانی مانند BMW و Volkswagen نیز به دنبال راه‌هایی برای تأمین امن و بلندمدت لیتیوم برای تولید برق خودروهای خود در آینده هستند. برخی تحلیل‌گران نیز به این موضوع اذعان داشته‌اند که صنعت لیتیوم با ضعف‌هایی در به ثمر رساندن به موقع پروژه‌های خود همراه بوده است. دلیل این موضوع نیز آن است که به نتیجه رساندن پروژهای لیتیوم در بازار همیشه آسان نبوده و مانند سایر معادن و صنایع معدنی، لیتیوم نیز به فرصتی چند ساله برای رسیدن به حداکثر ظرفیت بهره‌بردای و ظرفیت نیاز دارد.

در حال حاضر شرکت SQM ظرفیت تولید سالانه لیتیوم کربنات خود در شیلی را به 48 هزار تن رسانده است و انتظار می‌رود که ظرفیت این شرکت تا اواسط سال 2018 به بیش از 70 هزار تن افزایش یابد و در سال 2019 نیز به 100 هزار تن برسد. در ماه ژانویه سال میلادی جاری، شرکت SQM با سازمان توسعه شیلی، Corfo قراردادی امضا کرد که اجازه داده است تا حجم تولید لیتیوم کربنات تا 216 هزار تن در سال تا سال 2025 گسترش یابد. با این حال این شرکت هنوز به تصمیم قطعی برای این حجم از تولید نرسیده، هرچند اقدامات اولیه آن صورت گرفته است. چنان که در گزارش گذشته سایت «فلزات آنلاین» نیز اشاره شد، پس از اطلاع‌رسانی این قرارداد تفاهم، ترس از عرضه مازاد لیتیوم به بازار ضربه زد و طی 3 ماهه اول صدمه زیادی را به سهام برخی شرکت‌های فعال در صنعت لیتیوم وارد کرد. هرچند در این میان ارزش سهام شرکت SQM روند صعودی خود را حفظ کرد. نمودار 1 ارزش سهام این شرکت را در ماه‌های سوم و چهارم سال 2018 نشان می‌دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 10 درصدی قیمت سهام شرکت Ganfeng
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
ارزان‌فروشی چین در بازار لیتیوم کربنات صدای سایر عرضه‌کنندگان را درآورد
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
باطری‌سازان، عمده متقاضیان بازار لیتیوم هستند
تلاش نماسکا در جهت جذب سرمایه‌ 400 میلیون دلاری برای تولید لیتیوم
جنجال داغ  عرضه و تقاضا در بازار لیتیوم
اختلاف در فروش سهام بزرگترین تولیدکننده لیتیوم جهان به شرکت‌های چینی
شرکت QMC بیشترین میزان سوددهی را در میان شرکت‌های لیتیومی دارد
طراحی روش نوین برداشت لیتیوم از شورابه‌ها
8 تولید کننده برتر لیتیوم معرفی شدند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: