شرکت‌های بزرگ، عهده‌دار اکتشافات پیشرفته شوند
احمدعلی آزادی‌خواه، عضو هیات مدیره شرکت کوشامعدن

شرکت‌های بزرگ، عهده‌دار اکتشافات پیشرفته شوند

اکتشافات مواد معدنی در ایران طی سال‌های گذشته بنا به دلایلی همچون نبود تکنولوژی‌های مناسب و نیروی متخصص، مشکلات بسیاری در این زمینه داشت؛ به‌طوری که اکتشافات خیلی عمیق در زمینه مواد معدنی انجام نشد. به‌طور مثال در منطقه گل‌گهر عمق اکتشافات حداکثر به 800 متر می‌رسد. ضمن اینکه اکتشاف یک مقوله هزینه‌بر است و حتی ممکن است با وجود هزینه بسیار زیاد نتیجه بخش نباشد. بنابراین لازم است که شرکت‌های بزرگ دارای نقدینگی و توان مناسب به میدان آیند و با همکاری شرکت‌های دارای تجربه و فعال در زمینه اکتشافات، بتوانند ذخایر معدنی جدیدی را کشف کنند. در حال حاضر شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چندین پهنه اکتشافی را در کشور در اختیار گرفته است و عملیات اکتشافی در آن‌ها انجام می‌شود که در برخی از این مناطق نتایج به‌دست آمده رضایت‌بخش بوده است. البته دولت نیز در این میان باید به شرکت‌ها با تسهیل قوانین کمک کند تا ذخایر جدید معدنی کشف شوند.

استفاده از داده‌های اکتشافی اعم از داده‌های ژئوفیزیک، دورسنجی، ژئوشیمی و... در کشور ما همانند سایر نقاط دنیا مرسوم است. ولی در حال حاضر مهم‌ترین نقیصه در مبحث اکتشاف ذخایر جدید، قابلیت تکنولوژیک و توان فنی لازم جهت انجام عملیات حفاری اکتشافی عمیق در کشور است. در این زمینه، برخلاف روند موجود در کشور ما و به‌خصوص در کشورهای پیشرفته معدنی، عملیات حفاری اکتشافی عمیق (بالای 500 متر) امری معمول و متداول است. در حال حاضر مساله اکتشافات زیر سطحی جهت شناسایی کانسارهای عمیق، نیاز کشور ما است و در عین حال بستر مناسبی برای همکاری بخش خصوصی کشور فراهم می‌سازد. متاسفانه در کشور ما به‌علت ضعف تکنولوژیک و نیز بالا بودن هزینه‌های اکتشافی در مقایسه با کشور‌های پیشرفته، این موضوع مهم مورد غفلت واقع شده است.

تکنولوژی‌های موجود در بخش معدنکاری

با توجه به نکاتی که در ابتدای بحث بیان شد و با توجه به روند رو به افول معدنکاری سطحی در دنیا و عطش روزافزون دنیای مدرن به مواد معدنی، قرن حاضر را می‌توان قرن معدنکاری زیرزمینی نامید. طبعا شرط بقای بخش معدن یافتن منابع معدنی پنهان عمیق و تبدیل آن‌ها به ذخایرمعدنی با بهره‌گیری از عملیات اکتشافی است. در سال‌های اخیر روند رو به بهبودی در اتخاذ تدابیر مناسب در راستای روش‌های اکتشافی نو و کاربردی پروژه‌‌های اکتشافی قابل مشاهده است برای مثال می‌توان به اکتشافات پروازی با بهره‌گیری از بالگرد توسط سازمان زمین‌شناسی در شرق کشور یا شکستن رکورد حفر عمیق‌ترین گمانه اکتشافی کشور در ایران مرکزی به عمق بیش از یک هزار و 900 متر به کارفرمایی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و نظارت شرکت کوشا معدن در آنومالی 21 بلوک معدنی بافق ساغند اشاره کرد. ولی با این وجود کشور هنوز در ابتدای راه خود برای اکتشافات قرار دارد و کمبود‌ها کاملا محسوس هستند. در سال‌های اخیر صنعت حفاری در زمینه حفاری‌های نفتی و توسط غول‌های نفتی مانند بی پی، شل، اکسون موبیل و... از پیشرفت‌های چشمگیری برخوردار بوده است. ولی در حدود 3 دهه است که در زمینه حفاری اکتشافی پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است. برای مثال تکنولوژی حفاری‌های عمیق، با توانایی درک cross-bore-hole seismic tomography حفاری‌های افقی، شکست هیدرولیکی در شیل‌های نفتی یا تکنولوژی ساختار‌های واقع در بین دو گمانه در میادین نفتی و نیز ابداع طیف وسیعی از تجهیزات جانبی برای اندازه‌گیری خواص درجای سنگ در حوزه نفت و گاز و ژئوترمال، معمول و فراگیر هستند. با توجه به اینکه در حفاری اکتشافی مربوط به مواد معدنی معمولا قطر چاه بسیار کمتر از قطر چاه در صنعت نفت است، بنابراین اکثر تجهیزات درون‌چاهی مورد استفاده در این صنایع، در حوزه اکتشاف منابع معدنی قابلیت استفاده ندارند. با توجه به اینکه حفاری پرهزینه‌ترین حلقه در اکتشاف محسوب می‌شود، هر اقدامی که منجر به کاهش تعداد گمانه‌‌ها و افزایش سرعت حفاری شود و بتواند از تعدد گمانه‌‌ها بکاهد یا directional drilling شود، می‌تواند جذاب تلقی شود. تکنولوژی حفاری به روش جهت‌دار استفاده از توربودریل، موتور‌های حفاری درون‌چاهی و سیستم‌های جت دریلینگ می‌توانند سرعت حفاری را افزایش دهد. روش لاگینگ درون‌چاهی یا استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری شیب و امتداد لایه‌ها و گسیختگی‌‌ها در درون چاه، روش معمولی در اکتشافات نفتی است، ولی به‌ندرت در اکتشافات معدنی از آن استفاده می‌شود. برای مثال در مجموعه گل‌گهر در یکی از بخش‌ها نیاز مبرم به اینگونه تجهیزات احساس می‌شود، در حالی که متاسفانه پیمانکار داخلی توانمندی در این زمینه یافت نمی‌شود.

متن کامل این یادداشت را در شماره 93 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کتاب معدن‌کار کوچک چاپ شد
نیاز بازارهای جهانی، اکتشاف را توجیه می‌کند
آزادسازی 4 پهنه اکتشافی در سه استان کشور
بهترین پهنه‌های اکتشافی به بخش خصولتی واگذار شدند
تولید بیش از ظرفیت به ارتقای بهره‌وری می‌انجامد
گام های بزرگ گل‌گهر برای توسعه منطقه
تشکیل کنسرسیوم اکتشاف با هدف دستیابی به اهداف کلان حوزه معدن و صنایع معدنی
اکتشاف معادن به اهالی آن واگذار شود
رشد اکتشافات معدنی در گرو صندوق بیمه سرمایه‌گذاری
نگاه کلان درخصوص اکتشاف، ضروری است
گلوگاه صنعت روی، معدن‌کاری و استخراج ماده معدنی است
اعلام پروژه‌های آماده بهره‌برداری گل‌گهر در سال 97
افزایش جذابیت، نیاز بازار داخلی سنگ آهن
نیروی انسانی کارآمد، بنیادی‌ترین عامل توسعه
کرمان، بهشت زمین‌شناسی و معدنی ایران است
گل‌گهر مایه افتخار کشور است
تکمیل زنجیره تولید در گرو ارتباطات پایدار بین‌الملل است
گل‌گهر در مسیر توسعه
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: