سهم بازار آلومینیوم ایران در منطقه محفوظ است
تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم

سهم بازار آلومینیوم ایران در منطقه محفوظ است

بازار آلومینیوم در دنیا طی سال‌های اخیر روند مثبتی را طی کرده است و به‌ نظر می‌رسد این روند در سال آینده نیز ادامه یابد. بازار آلومینیوم داخلی نیز که متاثر از بازارهای جهانی است، به‌تبع افزایش قیمت‌های جهانی آلومینیوم، بازار داخلی نیز روند رو به رشدی را طی کرد. با این حال قرار است که در سال آینده نیز دو واحد تولید آلومینیوم دیگر به جمع تولیدکنندگان بپیوندد و بازار این فلز را در کشور بیش از گذشته گرم کند. البته واحد تولید آلومینیوم جاجرم، مشکلی برای تامین مواد اولیه ندارد چرا که در کنار معدن بوکسیت قرار گرفته است. همچنین لازم به ذکر است که ایران همواره بخشی از بازار آلومینیوم منطقه را در اختیار دارد؛ بنابراین حضور شرکت‌های جدید می‌‌تواند سهم بازار ایران را در منطقه تقویت کند. با توجه به اینکه چشم‌اندازهای صنعت آلومینیوم در سال آینده بسیار روشن است، در نتیجه شرکت‌های تولید آلومینیوم در ایران نیز می‌توانند از این روند استفاده لازم را ببرند.

خواص منحصربه‌فرد آلومینیوم و استراتژیک بودن این فلز در دنیا باعث شده است که همواره استفاده از آن در بسیاری از صنایع و به‌ویژه صنایع با تکنولوژی بالا، گسترده‌تر شود. همچنین با توجه به هدفگذاری تولید ارقام بالایی از این فلز در برنامه های توسعه‌ای کشور و احداث چند کارخانه تولید شمش آلومینیوم، اهمیت تولید این فلز استراتژیک بیشتر مشخص می‌شود.

تولید شمش آلومینیوم نیازمند آلومینا است

ماده اولیه و اصلی جهت تولید آلومینیوم اکسید آلومینیوم (AL2O3) با درصد خلوص بالا است و تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور، شرکت آلومینای ایران مجتمع جاجرم است. در این بین «انجام اکتشافات تکمیلی»، «کمک گرفتن از بخش خصوصی برای تامین و بهبود ذخیره بوکسیت» و «وارد کردن بوکسیت‌های کم‌عیار استخراج شده در سال‌های قبل به فرآیند تولید» برنامه‌هایی هستند که در راستای سیاست‌های کلان کشوری و برای دستیابی به هدف تامین بوکسیت انجام شده است. ضمن اینکه طی دو سال گذشته اکتشافات بی‌سابقه‌ای انجام شده است که این مهم سبب شده تا به عمر معادن بوکسیت اضافه شود. بر این اساس حدود 16 هزار متر حفاری اکتشافی صورت گرفت که حاصل آن 16 میلیون تن ذخیره قطعی بوکسیت بود. بنابراین تجمیع این ذخیره با ذخایر قطعی که از پیش وجود داشت، حدود 36 میلیون تن ذخیره قطعی را در اختیار شرکت آلومینای ایران گذاشته است. مقرر است طبق برنامه‌ریزی انجام شده در سال 96، معادل 250 هزار تن پودر آلومینا در این شرکت تولید شود.

این در حالی است که عدم اطمینان از عرضه مواد اولیه باعث کاهش شتاب رشد قیمت آلومینیوم نسبت به دیگر فلزات شد. اما واقعیت امر آن است که آلومینا یک ماده اولیه بسیار استراتژیک محسوب می‌شود. در نتیجه همواره تامین این ماده اولیه به‌ویژه در داخل کشور با سختی‌هایی همراه است. اما شرایط عرضه آلومینا در دنیا تقریبا به‌اندازه تقاضای موجود در بازار بوده است. این یعنی اکثر کارخانه‌های تولید آلومینیوم در دنیا توانسته‌اند آلومینای مورد نیاز خود را از بازار تامین کنند. در کشور ما نیز دو کارخانه آلومینیوم موجود توانسته‌اند بخش عمده مواد اولیه مورد نیاز خود را از طریق واردات و حدود یک‌سوم آن را از طریق جاجرم به‌دست آورند. از آنجا که قیمت آلومینا به‌صورت یک نسبتی از آلومینیوم مورد محاسبه قرار می‌گیرد، آلومینا نیز شامل قیمت جهانی شد. در داخل کشور نیز با توجه به تبعیت قیمت آلومینا از قیمت جهانی، قیمت این ماده معدنی افزایش یافت.  بنابراین به‌نظر می‌رسد که  بازار پودر آلومینا برای جاجرم شرایط بسیار بهتری خواهد داشت.

آلومینیوم‌سازان در سال آینده برای واردات آلومینا اقدام کنند

در سال آینده قرار است که دو واحد ذوب آلومینیوم به مدار تولید وارد شوند. یکی از آن‌ها در جاجرم واقع شده است که از اواسط سال آینده تولید خود را آغاز می‌کند. ظرفیت در نظر گرفته شده برای این طرح در ابتدا 40 هزار تن شمش آلومینیوم خواهد بود. واحد ذوب جاجرم مزیت نسبتا مناسبی در زنجیره تولید خود دارد چرا که این واحد ذوب در کنار معدن بوکسیت جاجرم قرار دارد همچنین پودر آلومینا نیز برای خوراک آن در دسترس خواهد بود. فعالیت اجرایی پروژه شمش آلومینیوم جاجرم از سال ۸۶ آغاز شد که تا پایان سال ۹۳ پیشرفت ۴۰ درصدی داشت و در حال حاضر به ۸۲ درصد پیشرفت رسیده است. با تکمیل و راه‌اندازی این پروژه، سیاست ایجاد توسعه پایدار، تکمیل چرخه، بوکسیت ـ آلومینا ـ آلومینیوم و ایجاد اشتغال تحقق یافته و ارزش افزوده بالایی را ایجاد خواهد کرد. همچنین باید اضافه کرد که قرار است از طریق روش‌های مختلف فرآوری تولید، آلومینای بیشتر و بهتر چه از نظر کیفیت و چه از نظر تنوع، تولید شود و با تعریف پروژه‌هایی ازجمله توسعه فاز 2 و 3 تولید شمش آلومینیوم، صنایع پایین‌دستی آلومینیوم، طرح تولید هیدرات ویژه و  فرآوری بوکسیت‌های کم‌عیار این مهم دست‌یافتنی خواهد بود. همچنین شرکت آلومینیوم جنوب نیز قرار است که در سال آینده به مدار تولید وارد شود.

برای مطالعه متن کامل یادداشت، به ماهنامه اخبار فلزات شماره 93، بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آغاز فرآیند تولید مذاب آلومینیوم در کارخانه جاجرم
برق‌دارشدن باسبارهای پروژه شمش آلومینیوم جاجرم
دانش فنی روز به بهره‌وری کمک می‌کند
این معدن قابلیت آسیب‌رسانی به محیط زیست را ندارد
آغاز عملیات لاینینگ طرح آلومینیوم جاجرم
افتتاح طرح آلومینیوم جاجرم تا پایان مهر
56 درصد معادن استان خراسان شمالی فعال هستند
بهره برداری از پروژه شمش آلومینا جاجرم در نیمه اول سال 97
طرح شمش آلومینیوم جاجرم، سال آینده وارد مدار تولید می‌شود
دولت برای بنگاه‌های اشتغال‌زا، تسهیلات ویژه در نظر بگیرد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: