صنعت باتری‌ها تقاضای گرافیت را در جهان افزایش می‌دهند
چشم‌انداز بازار گرافیت در صنعت باتری

صنعت باتری‌ها تقاضای گرافیت را در جهان افزایش می‌دهند

در گزارش «گرافیت و انقلاب وسایل نقلیه» در سایت فلزات آنلاین به بررسی نقش گرافیت در تولید باتری‌های لیتیوم یون پرداخته شد. در این گزارش اشاره شد که گرافیت نیز مانند نیکل، لیتیوم و کبالت نقشی حیاتی در تولید باتری‌ها ایفا می‌کند، اما به دلیل فراوانی این کالا، کمتر به آن‌ها در این حوزه پرداخته شده است. در اینجا بخش‌های مختلف گرافیت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به گزارش «فلزات آنلاین» با توجه به افزایش تقاضای جهانی گرافیت در بخش وسایل نقلیه الکتریکی، سیاست‌گذاری شرکت‌های مربوط به حوزه تولید باتری‌ها و نوآوری‌های مربوط به آن با حساسیت بیشتری روبه‌رو شده است. کارخانه تولید باتری‌های لیتیوم- یون شرکت تسلا موتور، گیکافکتوری 1 (1 Tesla Gigafactory) که در ایتدای سال 2016 به بهره‌برداری رسید در گزارشی اعلام کرد که سالانه به بیش از 112 هزار و 500 تن گرافیت پرک (Flake) نیازمند خواهد بود. دیگر کارخانه‌های شرکت تسلا نیز تا سال 2020 وارد عرصه بازار تولید باتری‌ها خواهند شد و به تقاضای بیشتر بازار برای گرافیت دامن خواهند زد.

گفته می‌شود که این کارخانه‌ها با هدف بهره‌گیری بیشتر از مزایای استفاده از باتری‌های لیتیوم- یون در مقابل رقبای تولیدکننده باتری‌های نیکل- کادمیوم خود در بازار در حال رشد هستند. انتظار می‌‌رود که در سال 2018 شرکت گیگافکتوری تسلا، 35 گیگاوات ساعت (GWh) از سلول‌های باتری‌های لیتیوم- یون خود را تولید کند که این حجم از تولید بخش بزرگی از بازار را به‌خود اختصاص می‌دهد. ارزش بازار این باتری‌ها که گفته می‌شود تا سال 2025 به 93.1 میلیارد دلار خواهد رسید مدیون رشد صنعت خودروهای الکتریکی است.

در اینجا باید خاطر نشان ساخت که کاربردهای گرافیت فراتر از صنعت وسائط نقلیه و باتری‌‌ها است. پیل‌های سوختی (Fuel cells) که در مقیاس‌های بسیار بالایی ساخته‌ می‌شوند و از انرژی‌های شیمیایی مانند هیدروژن برق تولید می‌‎‎کنند نیز حتی به مقادیر بسیار بیشتری از گرافیت استفاده شده در باتری‌های لیتیوم- یون نیازمند هستند. همچنین راکتورهای هسته‎‌ای بستر سنگ ریزه (pebble-bed nuclear reactor) نیز به گلوله‌های گرافیتی درشتی نیاز دارند تا بتوانند در تولید سوخت‌های اورانیومی مؤثر باشند.

منابع گرافیت در آمریکای شمالی

با نگاه به بخش تولید گرافیت پرک در می‌یابیم که این بخش پرشتاب‌ترین حوزه تولید را در بازار گرافیت به‌خود اختصاص داده است. شرکت‌هایی مانند Graphite One Resources، برای برآوردن نیاز جهانی شروع به سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش گرافیت کرده‌اند. شرکت Graphite One، با در اختیار داشتن منابع عظیم گرافیت در آلاسکا، شروع به اکتشاف و بهره‌برداری از منابع گرافیت پرک بزرگ و گرافیت‌های خالص کرده است تا نیاز صنعت باتری‌ها را مرتفع سازد.

شرکت Berkwood Resources نیز با توسعه پروژه‌های گرافیت Lac Guéret Extensions خود در کانادا در حال کار برای افزایش عرضه گرافیت است. طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی این شرکت، حفاری برای استخراج نمونه‌های بزرگ گرافیت پرک با عیار بیش از 30 درصد به صورت سطحی و زیرزمینی در حال اجرا است.

تغییر رویکرد جهانی از سوخت‌های فسیلی به‌میزان قابل توجهی به موفقیت در طرح‌های گرافیت در راستای تولید باتری‌های لیتیوم– یون وابسته است و کشورهایی مانند آمریکا و چین اقدامات بسیار اساسی را برای تولید گرافیت در جهان انجام داده‌اند. گرافیت به‌عنوان جزء جدایی‌ناپذیر در ساختار بسیاری از صنایع مهم، از واحدهای تولید انرژی هسته‌ای گرفته تا گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، همواره مورد توجه صنایع مربوطه خواهد بود. نمودار 1 میزان مصرف گرافیت را توسط صنایع مختلف در سال 2016 نشان می‌دهد. انتظار می‌رود که با توجه به رشد فزاینده صنعت باتری‌ها، سهم این بخش در مصرف گرافیت تا درصدهای بسیار بالاتری افزایش پیدا کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نگاهی به 10 کشور برتر تولیدکننده گرافیت در سال گذشته
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
طرح‌های توسعه گرافیت در دستور کار شرکت‌ها
بررسی قیمت‌ انواع گرافیت پرک در بازار
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
الکترودهای گرافیتی 80 درصد کک سوزنی جهان را مصرف می‌کنند
گرافیت در دو راهی باتری‌ها و الکترودهای صنعت فولاد
چین در صدر تولیدکنندگان گرافیت جهان
بررسی نقش گرافیت در تولید باتری‌ها
چین پیشتاز عرصه گرافیت است
ارایه سهام شرکت گرافتک (GrafTech) به صورت عرضه اولیه
طرح‌های توسعه‌ای فولاد خوزستان از ابتدای سال 97 آغاز می‌شود
آرامش پس از طوفان در بازار جهانی الکترود گرافیتی
زنجیره فولاد بیشترین سرمایه بخش خصوصی را جذب کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: