سیستم‌ها، ابزار پیاده‌سازی فرآیندها و استراتژی‌های سازمان‌ها هستند
مجید نوک زاده، مدیر فناوری اطلاعات شرکت فولاد هرمزگان

سیستم‌ها، ابزار پیاده‌سازی فرآیندها و استراتژی‌های سازمان‌ها هستند

امروز شرکت‌های فولادی بسیاری در دنیا از سیستم‌های اطلاعاتی در بسیاری از فرآیندهای درون‌سازمانی و برون‌سازمانی خود استفاده می‌‌کنند. سیستم‌های اطلاعاتی ارزش‌های بسیار مهمی را برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورند. یکی از مهم‌ترین ارزش‌های سیستم‌ برای سازمان‌ها، ارتقای بهره‌وری فرآیندهاست. هنگامی که یک سازمان در حال فعالیت است، برای اینکه این سازمان به درستی مدیریت شود، باید همواره فرآیندهای درون سازمان مورد اندازه‌گیری و پایش قرار گیرد. اگر یک سازمان اطلاعات واقعی، به‌موقع، به‌روز و صحیح از وضعیت فرآیندها نداشته باشد، قطعا به اهداف مورد نظر سازمان دست پیدا نمی‌کند و این موارد اطلاعاتی عملا در صورت استقرار صحیح، جامع و یکپارچه سیستم‌های اطلاعاتی در سطح سازمان، قابل دستیابی هستند.

در دنیای امروز عملا سازمان‌ها بدون سیستم‌های اطلاعاتی نمی‌توانند حجم گسترده‌ای از اطلاعات را جمع‌آوری، پایش و تجزیه و تحلیل کنند. به همین دلیل سیستم‌های اطلاعاتی اولین کمکی که به سازمان‌ها می‌کنند این است که با استفاده از شناخت درستی که از وضعیت سازمان‌ها به مدیران می‌دهند، این امکان را فراهم می‌آورند که مدیران بتوانند مشکلات و عارضه‌های موجود در فرآیندهای سازمانی را پیدا کنند. در نتیجه بر اساس اطلاعات دریافتی می‌توانند اقدام سریع و صحیح تعریف کنند و موجب تعالی و بهبود مستمر سازمان شوند.

علاوه بر موارد یاد شده، سیستم‌های اطلاعاتی سرعت انجام کارها در سازمان را نیز به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند. امروزه همان‌طور که مشخص است، در سیستم‌های نرم‌افزاری به‌کار گرفته شده در سازمان‌ها، طبیعتا سرعت انجام کار و فرآیندهای درون سازمانی در مقایسه با سیستم‌های دستی و سنتی به‌مراتب بالاتر است. به‌طور مثال در روش‌های سنتی برای اینکه قیمت تمام شده محصول مورد محاسبه قرار گیرد، ممکن بود یک واحد مدت زیادی وقت بگذارد تا اطلاعات مختلف مورد نیاز را از سطح سازمان جمع‌آوری کند، هزینه‌ها و درآمدها را شناسایی کند، حتی امکان دارد که محاسبات این پارامترهای پرشمار با خطا انجام شود. این در حالی است که سازمان‌ها با استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی جامع و یکپارچه به‌ راحتی قادر خواهند بود در کمتر از چند دقیقه، ضمن واکاوی اطلاعات از سیستم‌های مختلف، محاسبات مربوط به پارامترها را انجام داده و گزارش‌های بسیار دقیق و به‌روز را در زمان بسیار کوتاه و صرف هزینه‌های بسیار پایین آماده کنند. لکن در روش‌های سنتی زمان و هزینه فراوانی صرف ارائه گزارش‌هایی از این دست می‌شده است.

دیگر کارایی سیستم‌های اتوماسیون این است که روال‌های دستی موجود در سازمان‌ها را مکانیزه می‌سازد. در این سیستم‌ها برخلاف روش‌های سنتی دیگر نیازی نیست که برای انجام کارهای اداری و فرآیندهای سازمان، کاغذ میان بخش‌های مختلف رد و بدل شود. ضمن اینکه در سیستم‌های اتوماسیون پیگیری امور سریع‌تر انجام می‌شود و دیگر نیازی به پیگیری تلفنی و برگزاری جلسات متعدد نیست و این امور به‌صورت کاملا نرم‌افزاری دنبال می‌شوند.

لایه‌های سیستم‌های اتوماسیون موجود در شرکت‌های فولادی

سیستم‌های اتوماسیون در صنعت فولاد از چندین سطح تشکیل می‌شوند. نخستین و پایین‌ترین آن، سطح صفر است که در آن تجهیزات اندازه‌گیری نظیر سنسورها، دیتکتورها، سوییچ‌ها و ... نصب شده در کارخانه و نیز عملگرها را دربر می‌گیرد که به آن لایه ابزار دقیق نیز اطلاق می‌شود. سطح بعدی در واحدهای فولادسازی برای اتوماسیون سطح 1 است که در واقع وظیفه جمع آوری سیگنال‌ها و کنترل ماشین آلات و تجهیزات سطح صفر است که از تجهیزات PLC ،  DCS و... تشکیل شده است و اپراتورها از طریق  واسط کاربری یا HMI با آن کار می‌کنند. به‌طور مثال فرمان شروع قوس الکتریکی، تخلیه کوره و... از سوی اتوماسیون سطح 1 توسط اپراتور صادر می‌شود. سطح دیگر اتوماسیون سطح 2 است که با استفاده از تجهیزات کامپیوتری اداره می‌شود. این یعنی از طریق سرورها و کامپیوترها داده‌ها جمع‌آوری و تحلیل می‌شوند و با استفاده از مدل‌های محاسباتی از پیش تعریف شده، بر اساس این تحلیل‌ها، پیشنهادها و اطلاعاتی را به منظور کنترل بهینه فرآیند تولید در اختیار اپراتور قرار می‌دهد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 94 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فولاد مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فولاد هرمزگان پیشرو در IOT
رکوردهای تولید با برنامه‌ریزی به‌دست می‌آیند
ایالت نوادای آمریکا پیشرو در تولید طلا
آرامش به بازار باز خواهد گشت
رکورد امروز، استاندارد فردا
اهدا لوح زرین حامی روابط عمومی به مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان
اتخاذ استراتژی صحیح، فولادسازان را نجات می‌دهد
فولاد هرمزگان زیان 275 میلیارد تومانی را جبران کرد
ایمنی، پیش‌نیاز تولید مستمر و پایدار
فولادسازان باید محصولات ویژه تولید کنند
ایجاد ارتباط قوی میان مدیران و کارکنان، عامل اصلی بهره‌وری است
رکورد تولید فولاد هرمزگان شکسته شد
فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: