چین، پیشتاز تولید و مصرف وانادیوم
تولیدکنندگان برتر وانادیوم در جهان

چین، پیشتاز تولید و مصرف وانادیوم

چین همواره بزرگ‌ترین تولیدکننده وانادیوم در سال 2017 بوده است؛،اما دیگر کشورهای برتر تولیدکننده این کالا در جهان کدام هستند؟ در سال‌های اخیر بازار وانادیوم جهان در پایداری نسبی به سر برده است. با این حال در سال 2017 اتفاقات بزرگی در این صنعت رخ داد و قیمت‌های جهانی رشد بی‌سابقه‌ای را در 4 سال اخیر تجربه کردند. این رشد قیمتی ناشی از عوامل مختلفی بود که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

وانادیوم، این فلز نقره‌ای-خاکستری، بیشتر برای تولید فرووانادیوم جهت تولید فولادهای زنگ‌نزن و دیگر آلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چین به‌عنوان رهبر تولیدکنندگان فرووانادیوم در جهان شناخته می‌شود، اما بسیاری از تولیدکنندگان چینی تولید خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند. گفته می‌شود که این اقدام در راستای بهبود عملکرد و برآورده‌سازی الزامات زیست‌محیطی صورت گرفته است.

 این تعلیق به‌عنوان جرقه‌ای در راستای افزایش قیمت‌ها عمل کرد، اگرچه علاقه‌مند شدن صنعت باتری جهان به باتری‌های جریان اکسایش – کاهش وانادیوم (vanadium redox batteries) نیز باعث تلنگر به بازار این فلز شد. در سوی عرضه، مجموع تولیدات وانادیومی در سال 2017 چیزی در حدود 80 هزار تن بود که اندکی بیش از مقدار تولیدات در سال 2016 رشد داشت. طبق آخرین اطلاعات از سوی سازمان زمین‌شناسی آمریکا، تنها 4 کشور در سال 2017 دست به تولید معدنی این محصول زده‌اند. در ادامه سایت «فلزات آنلاین» نگاهی اجمالی تولیدکنندگان وانادیوم در سال 2017  انداخته است.

1 – چین

چنان که اشاره شد، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده وانادیوم در سال 2017 بوده است. حجم تولیدات وانادیوم این کشور در سال گذشته 43 هزار تن بود. این در حالی است که چین در سال 2016 بیش از 45 هزار تن وانادیوم تولید کرد. این غول دنیای بسیاری از مواد اولیه، در تولید وانادیوم نیز با اختلاف بسیار زیادی گوی سبقت را از سایر کشورها ربوده و بزرگ‌ترین متقاضی این فلز نیز محسوب می‌شود. اگر چه حجم تولید فولاد زنگ‌نزن چین در سال‌های اخیر کاهشی نسبی را شاهد بود، اما این کشور همچنان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده وانادیوم بر شمرده می‌شود.

 

2 – روسیه

دومین تولیدکننده بزرگ وانادیوم در سال 2017 با حجم تولید 16 هزار تن، روسیه بود. این میزان از تولید، مشابه با سال 2016 بود و تغییری نکرد. بنا به اطلاعات سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، روسیه دومین ذخایر بزرگ وانادیوم جهان را در اختیار دارد. این منابع چیزی در حدود 5 میلیون تن تخمین زده می‌شود.

 

3 – آفریقای جنوبی

تولید وانادیوم در آفریقای جنوبی طی سال‌های اخیر روندی صعودی را تجربه کرده است.  این کشور در سال 2017 چیزی در حدود 13 هزار تن وانادیوم تولید کرد که نسبت به سال قبل از آن 3 هزار تن رشد داشت. در حالی که فعالیت معدن آهن و وانادیوم Evraz Highveld این کشور در سال 2015 متوقف شده بود، پس از فرآیند‌های بهبود در عملیات و راه‌اندازی مجدد، تولید معادن وانادیوم این کشور بهبود پیدا کرد.

شرکت Bushveld Mineral یکی دیگر از تولیدکنندگان وانادیوم آفریقای جنوبی است. این شرکت مالک 3 منطقه معدنی در مجتمع  Bushveld آفریقای جنوبی است. شرکت Bushveld Mineral اعلام کرده است که منابع ثبت شده وانادیوم با عیار بسیار بالایی را در اختیار دارد.

 

4 – برزیل

چهارمین و آخرین تولیدکننده وانادیوم جهان برزیل است. حجم تولید وانادیوم این کشور از 8 هزار تن در سال 2016 به بیش از 8 هزار و 400 تن در سال 2017 رسید. برزیل این رشد در تولیدات را به Largo Resources مدیون است. این شرکت خود را به‌عنوان تنها تولیدکننده محصولات خالص وانادیومی در برزیل معرفی کرده است. در ضمن معدن Maracas Menchen نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن پرعیار وانادیوم جهان به‌شمار می‌رود و گفته می‌شود که در 3ماهه پایانی سال 2017 شرکت Largo Resources با ثبت رکوردی به تولید 2 هزار و 539 تن وانادیوم پنتوکساید دست زده است. 

نمودار 1 نشان‌دهنده میزان تولید وانادیوم توسط کشورهای تولیدکننده طی سال 2017 است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
وانادیوم در انتظار ورود به صنعت باتری‌ها
ورود وانادیوم به عرصه ذخیره انرژی، تقاضای آن را افزایش خواهد داد
چشم‌انداز وانادیوم در سال 2018
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: