بهره‌وری، رشد و شکوفایی را برای سازمان به ارمغان می‌آورد
کارشناس ارشد بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ذوب آهن اصفهان:

بهره‌وری، رشد و شکوفایی را برای سازمان به ارمغان می‌آورد

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از هفته‌نامه آتشکار، مهندس مهدی کرمی کارشناس ارشد بهینه‌سازی مصرف انرژی از اهمیت بازرسی‌های دوره‌ای در زمینه انژری، اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب و سایر مباحث مرتبط با مقوله مهم و استراتژیک بهینه‌سازی مصرف انرژی سخن گفته است.

مهندس کرمی گفت: مفهوم بهره وری استفاده مطلوب، موثر و بهینه از مجموعه امکانات، ظرفیت ها، پتانسیل‌ها، سرمایه‌ها، نیروها و منابعی است که به سازمان برای رسیدن به رشد و شکوفایی کمک می­‌کند. بهره­‌وری نه صرفاً به عنوان یک معیار اقتصادی بلکه به عنوان یک اندیشه و تفکر قلمداد می­کنند که نیاز به فرهنگ سازی دارد. 

وی افزود: با توجه به محدودیت هایی که در تامین حامل‌های انرژی و به ویژه آب وجود دارد، ارتقاء بهره‌­وری انرژی در ذوب آهن از اهمیت بسزایی برخوردار است و به عنوان یکی از شاخص های مهم در اهداف استراتژیک سازمان قلمداد می­شود.

کارشناس ارشد بهینه سازی مصرف انرژی شرکت گفت:  زمانی که صحبت از صرفه جویی در مصرف آب مطرح است عموما ًبه کاهش اتلافات آب و بازچرخانی آب و تصفیه پساب و استفاده مجدد از آن اشاره می­شود که بسیار حائز اهمیت است اما نکته ای که شاید کمتر مورد توجه قرار می­گیرد این است که صرفه جویی در سایر حامل­های انرژی نیز می­تواند به صورت غیر مستقیم منجر به کاهش مصرف آب گردد. به عنوان مثال در خصوص هوای فشرده توزیعی با توجه به اینکه نیروگاههای تولید برق کارخانه از برج تر استفاده می­کنند، وجود تنها یک روزنه به قطر 2 میلیمتر روی خط هوای فشرده مقدار 130,000 لیتر آب را در طول یک سال به هدر می­دهد به عبارت بهتر این میزان آب صرف تولید هوای فشرده­ای شده است که از روزنه 2 میلیمتری به هدر رفته است و رقم بسیار قابل توجهی است.

وی ادامه داد: حال ملاحظه کنیم میزان اتلافات ما در بخش های مختلف به واسطه وجود نشتی ها و مصارف غیر ضروری به چه میزان است. اگر تنها یک درصد از میزان هوای فشرده تولیدی به واسطه موارد ذکر شده به هدر رود در عمل سالیانه حدود 7,500,000 لیتر آب را هدر داده­ایم و در صورتی که تنها 3 درصد از اکسیژن خشک توزیعی برای برشکاری به واسطه نشتی اکسیژن از اتصالات پست های برشکاری و شیلنگها و روشن ماندن بی دلیل مشعل ها رخ دهد باعث هدر رفت سالیانه بالغ بر 3,400,000 لیتر آب خواهد شد که مقادیر بسیار قابل توجهی هستند.جالب است بدانید با روشن گذاشتن بی دلیل تنها یک لامپ یکصد واتی در یک شبانه روز بالغ بر 7 لیتر آب را ناخواسته به هدر داده­ایم. لذا در وهله اول تاکید بر جلوگیری از این دست هدر رفت ها باید در راس برنامه های کاهش مصرف قرار گیرد و هم راستا با آن پروژه­های بهینه سازی مصرف انرژی با جدیت دنبال شوند.

کارشناس ارشد بهینه سازی مصرف انرژی شرکت ضمن اشاره به اهم پروژه های بهینه سازی مصرف در کارخانه گفت : طرح هایی در زمینه بازیافت انرژی و حرارت مورد مطالعه قرار گرفته که اجرای آنها می تواند در کاهش میزان انرژی های خریداری شده موثر باشد.

مهندس کرمی با اشاره به اجرای پروژه بهینه سازی سیستم هوای فشرده در کارخانه گفت : این پروژه با هزینه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و با مشارکت پرسنل مدیریت انرژی و بهینه سازی سوخت در ذوب آهن اجرا شد و به گفته کارشناس بین المللی پروژه در میان صنایع منتخب در سایر کشورها،این پروژه در ایران با جدیت بیشتری دنبال شده و در ذوب آهن اصفهان به نحو بسیار مطلوبی اجرا شده است. ارزیابی این پروژه در تیرماه سال جاری توسط کارشناسان UNIDO در کارخانه انجام خواهد شد. 

اهمیت بازرسی‌­های دوره­‌ای در شرکت

مهندس کرمی با اشاره به تشکیل کمیته‌­های تخصصی انرژی در بخش­‌های مختلف کارخانه تاکید نمود : بازرسی­های دوره­ای از تجهیزات انرژی بر و شبکه­‌های انتقال سیالات برای جلوگیری از اتلاف ناخواسته با جدیت بیشتری دنبال گردد. از ابتدای سال 95 تا کنون بیش از 60 مورد بازرسی اختصاصی انرژی در بخش­های مختلف به انجام رسیده است و حدود 70 درصد از موارد و اتلاف شناسایی شده در بازرسی­‌ها ، مرتفع شده­اند. در این راستا محدودیت­‌هایی مانند عدم امکان از مدار خارج کردن برخی خطوط به دلیل تداوم تولید وجود دارد.

وی در خصوص میزان مطابقت شدت مصرف حامل­‌های انرژی فرایندهای مختلف با استاندارد ISIRI 9653 گفت : از سال 92 هر سال بازرسی معیار مصرف انرژی مطابق با این استاندارد توسط شرکت­‌های معتمد سازمان ملی استاندارد در کارخانه به انجام رسیده است و موفق به اخذ گواهینامه انطباق معیار مصرف انرژی برای سال‌­های مورد نظر شده­ایم.

مهندس کرمی پیاده سازی کامل سیستم MES و استقرار سیستم مدیریت انرژی مطابق استاندارد  50001   ISOرا برای تحقق اهداف سازمان در راستای کاهش مصارف انرژی بسیار سودمند تلقی کرد و در پایان از مدیر انرژی و بهینه سازی سوخت و همراهی کلیه بخش­ها با این مدیریت تشکر و قدردانی نمود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: