روزهای درخشانی برای فلز زرد رقم می‌خورد
محمد کشتی‌آرای،رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران

روزهای درخشانی برای فلز زرد رقم می‌خورد

طلا یکی از گرانبهاترین فلزات جهان به‌شمار می‌رود که در بورس‌های بزرگ دنیا همچون بورس شانگهای چین و بورس شیکاگو در آمریکا عرضه و قیمت‌‌گذاری می‌شود. این فلز در بورس ایران نیز عرضه و با توجه به ارزش جهانی آن، ارزش‌گذاری می‌شود.

فلز یاد شده جزو سرمایه‌های ملی به‌شمار می‌رود، اما در حال حاضر تولید آن به‌صورت شمش به‌صورت بسیار محدود در کشور انجام می‌گیرد. در شرایط کنونی که قیمت طلا در آستانه صعود است و با توجه به سهم عمده این فلز در سود حاصل از زنجیره ارزش معدن، توجه به مباحث اکتشاف و استخراج این فلز بیش از پیش ضروری به‌نظر می‌رسد. تحلیل‌گران بازار معتقد هستند که ارزش طلا در بازارهای جهانی از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد و در بسیاری موارد می‌توان آن را بازتابی از تغییرات سیاسی دانست. همچنین باید گفت که تناسبات میان حجم عرضه و تقاضا، تغییر در اوضاع اقتصادی و سیاسی در نقاط مختلف دنیا و همچنین نرخ بهره دلار جزو پارامترهای بسیار اثرگذار در این بازار محسوب می‌شوند.

ایران از ذخایر محدود معدنی برای تولید طلا برخوردار است؛ بنابراین تهیه شمش از این منابع در ابعاد بسیار محدودی انجام می‌شود. این فلز گرانبها همانند اغلب فلزات اساسی در داخل کشور بر اساس قیمت آن در بازارهای جهانی ارزش‌گذاری می‌شود. طلا نیز همانند بسیاری از فلزات در بورس‌های بزرگ دنیا عرضه و سپس به فروش می‌رسد؛ لازم به ذکر است که این مبنای قیمت‌گذاری در سایر کشورها نیز به‌کار می‌رود. عوامل متفاوتی در کشف قیمت طلا موثر هستند. در میان این عوامل، میزان عرضه و تقاضا را می‌توان تاثیرگذارترین و واقعی‌ترین پارامترها دانست. هر چه میزان تقاضا برای یک محصول همچون طلا افزایش یابد، تولیدکنندگان می‌توانند محصول خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و برعکس، اگر از تقاضا کاسته شود، طبیعی به‌نظر می‌رسد که ارزش طلا افت کند. البته در این میان، حجم عرضه نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. هر چه میزان عرضه بیشتر باشد، قیمت‌ها افت خواهند کرد و با کاهش عرضه امکان رشد قیمت بیش از پیش فراهم خواهد شد. در این میان عوامل تعیین‌کننده و مهم دیگری نیز هستند که در تعیین قیمت طلا اثرگذارند. قیمت ارز یا ارزش آن در بازارهای بین‌المللی را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل نوسان این فلز زرد ذکر کرد. پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در تغییرات این بازار، نقش موثری ایفا کنند که از جمله آن‌ها باید به قیمت حامل‌های انرژی همچون نفت و تغییرات سیاسی و اقتصادی در نقاط مختلف دنیا اشاره کرد.

نگاهی به بازار طلا در سال 2016

با نگاهی به بازار طلا طی سالی که گذشت، مشاهده می‌شود که در طول سال گذشته، بازار این فلز گرانبها نوسانات بسیاری را تجربه کرد. تا جایی که بنا به آمارهای جهانی می‌توان گفت که قیمت این فلز به‌طور متوسط طی سال 2016، در بازارهای بین‌المللی بیش از 50 دلار رشد را تجربه کرد، هرچند که این‌چنین رشد قیمتی در بازار طلا طبیعی محسوب می‌شود و آن را می‌توان بیش از همه تحت تاثیر هزینه‌های استخراج و تولید دانست. گفتنی است که این فلز زرد و گرانبها از تورم مصون است زیرا یک پشتوانه پولی شناخته می‌شود. اما سرمایه‌‌های یاد شده که جهت استخراج و تولید شمش این فلز به‌صورت سالیانه هزینه می‌شوند، متانسب با تورم جهانی افزایش خواهند داشت. در نتیجه، می‌توان رشد قیمت طلا را در سال گذشته بیش از هر چیزی به افزایش هزینه‌های تولید آن نسبت داد و یک امر طبیعی دانست.

 

 

عوامل موثر در تغییر بازار طلا طی سال 2017

در دو ماه آغازین سال 2017، قیمت طلا در بازارهای جهانی به روند رو به رشد خود ادامه داد. رشد قیمت طلا در مدت زمان یاد شده از شیب به‌نسبت بالا و حتی فراتر از انتظارها برخوردار بود. تا جایی که بنا به آمارهای جهانی ارزش این فلز گرانبها طی ماه ژانویه و فوریه حدود 5/8 درصد رشد را تجربه کرد که افزایش قابل توجه و چشمگیری برای این بازه زمانی کوتاه به حساب می‌آید. دلایل متفاوتی را برای این رشد مطلوب قیمتی می‌توان نام برد که عبارتند از:

ارزش دلار: همان‌طور که پیش از این اشاره شد، ارزش دلار یکی از مهم‌ترین پارامترهایی به‌شمار می‌رود که در تعیین قیمت فلز زرد تاثیر به‌سزایی دارد. ارزش دلار یا نرخ بهره آن شاخصی به‌شمار می‌رود که بر اساس تصمیمات اعضای فدرال رزرو آمریکا و تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود. موارد متعددی همچون شرایط اقتصادی این کشور، نرخ بیکاری، تورم و ارزش ارزهای مهم دنیا همچون یورو، ین ژاپن، پوند بریتانیا، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس در تعیین ارزش دلار آمریکا موثر هستند. این شاخص از دو منظر قابلیت بررسی دارد. در نگاه اول باید به کشور صاحب این ارز یعنی آمریکا اشاره کرد. در این میان برخی معتقدند که بعضی سیاست‌های اِعمال شده از سوی ایالات متحده تعمداً در این راستاست که از ارزش دلار بکاهند، زیرا این موضوع قطعاً بر میزان صادرات و واردات از این کشور موثر خواهد بود و حتی می‌تواند مزیت‌هایی را برای اقتصاد این کشور به دنبال داشته باشد. از منظر دیگر باید به ارزش دلار در مبادلات اقتصادی اشاره کرد زیرا اغلب فعالیت‌های تجاری و تبادل کالا که در سرتاسر دنیا و میان کشورهای مختلف صورت می‌گیرد، توسط ارز دلار انجام می‌شود. پس هرگونه تغییری در این ارز، تاثیر مستقیم بر مبادلات تجاری و اقتصادی سراسر دنیا خواهد داشت.

در نهایت موضوع تاثیر و اهمیت دلار را می‌توان این طور جمع‌بندی کرد که اگر شرایط در ایالات متحده آمریکا به‌گونه‌ای پیش برود که نرخ بهره دلار یا ارزش آن افزایش یاید، از ارزش طلا کاسته خواهد شد، به این معنی که قیمت آن افت می‌کند. زیرا در چنین موقعیتی از یک‌سو نقدینگی بازار و سرمایه سرمایه‌گذاران به‌سوی بانک‌ها خواهد رفت و  میزان تقاضا برای این فلز زرد و سرمایه‌گذاری روی آن کاهش می‌یابد. از سوی دیگر قدرت خرید برای این فلز زرد کم می‌شود و با تاثیری که بر میزان تقاضا دارد، موجبات افت قیمت طلا را بیش از پیش فراهم می‌سازد.

انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا: تغییرات سیاسی دولت آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور جدید این کشور را می‌توان یکی از دلایل اصلی نوسانات شدید قیمت طلا در بازارهای جهانی طی چند ماه اخیر دانست. کما اینکه پس از برگزاری و انتخاب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طی ماه‌های پایانی سال 2016 و براساس شعارهای انتخاباتی وی، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که از ارزش طلا کاسته شد. هر چند که عده بسیاری معتقد هستند این تغییرات ناگهانی را می‌توان شوک بازار دانست.

لازم به ذکر است که طلا از جمله فلزاتی به‌شمار می‌رود که بیشترین نوسانات قیمت را نسبت به تغییرات سیاسی از خود نشان می‌دهد. بنابراین شعارهای رئیس جمهور آمریکا و رویکردی وی در برخورد با سایر کشورهای دنیا، می‌تواند تغییرات عمده‌ای در این بازار به‌وجود آورد. تا جایی که عملکرد دونالد ترامپ را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از دلایل اصلی تغییرات قیمت در 2 ماه نخست سال 2017 دانست. زیرا تصمیمات وی، عدم اطمینان در بازارهای جهانی ایجاد کرده است. همچنین باید خاطرنشان کرد که تصمیمات دونالد ترامپ تاکنون کاهش ارزش دلار را به همراه داشته، در نتیجه از این طریق موجبات رشد قیمت طلا را فراهم کرده است.

تنش‌های سیاسی حاکم بر منطقه و جهان:  تنش‌های سیاسی که در نقاط مختلف دنیا به‌وجود می‌آیند، موجبات کاهش ارزش واحدهای پول مناطق درگیر را فراهم می‌آورد. این‌چنین موضوعاتی نقش اساسی در افزایش سرمایه‌گذاری روی این فلز گرانبها ایفا می‌کنند. زیرا در چنین موقعیتی، سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود به‌سمت خرید طلا قدم برمی‌دارند و تقاضا برای این فلز در بازارها افزایش می‌یابد. میزان عرضه و تقاضا جزو اصول اقتصادی هستند که تعیین‌کننده قیمت همه کالاها به‌شمار می‌رود. طلا نیز از این مباحث جدا نیست و شرایط گفته شده، با توجه به تغییری که در عرضه و تقاضای آن ایجاد می‌کند، تغییرات قیمتی را موجب می‌شوند.

 

پیش‌بینی آینده بازار فلز زرد

پیش‌بینی قیمت این فلز گرانبها در آینده امکان‌پذیر به‌نظر نمی‌رسد و نمی‌توان چشم‌اندازی را برای آن انتظار داشت. زیرا همان‌طور که گفته شد، قیمت طلا تحت تاثیر عوامل متفاوتی قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه این است که این موارد را نمی‌توان از قبل پیش‌بینی کرد، در نتیجه بازار آینده طلا نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. برای نمونه، تنش‌های سیاسی میان کشورهای مختلف، یکی از مهم‌ترین مواردی محسوب می‌شود که باید در جهان امروز، هر لحظه انتظار آن را داشت و نتیجه آن بر بازارهای جهانی نیز مشخص نخواهد بود. در نتیجه با اطمینان نمی‌توان از آینده این بازار سخن گفت. تنها در موقعیتی که شرایط حاکم بر جهان ثابت باقی بماند، می‌توان انتظار ثبات بازار را داشت. هر چند که با توجه به شرایط موجود که به آن‌ها اشاره شد، به‌نظر می‌رسد که قیمت طلا در بازارهای جهانی با افت مواجه نشود و به همین روند ادامه دهد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
مردم برای فروش طلا به طلافروشی‌ها هجوم آوردند!
کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: