شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد
در خرداد ماه 1397

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

تلاش‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به 5+1 در توافقی تاریخی به سرانجام رسید و به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) موسوم شد. این توافق فصل جدیدی از روابط ایران را با کشورهای صاحب سرمایه و تکنولوژی دنیا باز کرد. در حقیقت برجام فرصتی را برای بخش معدن و صنایع معدنی برای خروج صنعت و معدن کشور از وضعیت نابه‌سامان گذشته به‌ویژه در زمینه تجارت خارجی، حمل‌ونقل، مالی و بانکی فراهم آورد. چرا که در دوره تحریم صادرات، سرمایه‌گذاری، ورود تکنولوژی و به‌ویژه مراودات بانکی ایران با دیگر کشورها با مشکل مواجه شده بود. بنابراین برجام فرصتی مناسب برای فاصله گرفتن از این وضعیت تلقی می‌شد. با این رویداد بار دیگر شرکت‌های بزرگ صاحب تکنولوژی در صنایع معدنی و فلزی به حضور در ایران ابراز علاقه کردند و مذاکرات متعددی با شرکت‌های معتبر در این زمینه انجام شد. این مذاکرات در برخی از موارد به قراردادهایی نیز منجر شد، ولی همه آن‌ها به سرانجام نرسیدند. در دوران اجرای برجام، برخی از طرح‌های بزرگ صنایع معدنی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی و مواد معدنی غیر فلزی پس از سال‌ها انتظار به بهره‌برداری رسیدند.

با همه مزایایی که برجام از خود نشان داد، صنعت و معدن کشور نتوانسته‌اند تا کنون آن‌گونه که باید و شاید از این توافق استفاده کنند. چرا که کشور ما مدت‌ها از فضای بین‌المللی دور بود و به عبارت بهتر، نتوانست خود را با شرایط جدید وفق دهد. البته از همان زمان نیز بسیاری شرکت‌ها و صاحبان سرمایه برای حضور در بازار ایران تردید داشتند. چرا که آمریکا به‌عنوان یکی از اعضای 5+1، همواره در روند اجرای آن اخلال به‌وجود می‌آورد و سایر اعضا و حتی شرکت‌های بزرگ را از فعالیت با ایران منع می‌کرد. البته گفت‌وگوهایی انجام شد؛ ولی قراردادی به‌ویژه در حوزه تامین مالی و سرمایه‌گذاری مستقیم به‌ثمر نرسید.

به‌طور حتم با خروج آمریکا از پیمان برجام، صنایع معدنی و فلزی از چند منظر دچار مشکل می‌شوند. نخست برای تجارت مواد معدنی، صادرکنندگان و واردکنندگان مجبور به نقل و انتقال پول هستند که بار دیگر وضعیت برای صادرات دشوار خواهد شد. در نتیجه باید مجددا به سراغ روش‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها برویم. دوم آنکه در حوزه تکنولوژی مجددا یک عقب‌گرد دیگر در صنایع معدنی و فلزی رخ خواهد داد. در نهایت اینکه تامین مالی و فاینانس‌های مربوط به آن برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای با مشکل مواجه خواهند شد. هر چند که کشورهای اروپایی خواهان حفظ برجام هستند و برای باقی ماندن در برجام، قانون حفاظت از منافع خود در برابر تحریم‌ها را احیا کردند تا حسن نیت خود را نشان دهند. اما این کشورها اعلام کردند که نمی‌توانند شرکت‌های بزرگ خود را مجبور به کار با ایران کنند. اما از منافع شرکت‌های خود حفاظت خواهند کرد که این مساله جای امیدواری را باقی گذاشته است.

در این شرایط که بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال خروج از بازار ایران هستند، باید چاره‌اندیشی اساسی برای پیشرفت صنایع معدنی و فلزی انجام شود. باید توجه داشت که بالغ بر 90 درصد کسب‌وکارهای دنیا را شرکت‌های کوچک و متوسط انجام می‌دهند و بیش از 70 درصد از نوآوری‌ها، ابداعات و اختراعات را انجام می‌دهند. بنابراین یکی از بهترین گزینه‌ها همراه با حفظ برجام، استفاده از تجربیات و خدمات شرکت‌های متوسط و کوچک بین‌المللی است که ارتباط کمتری با آمریکا دارند و حاضر به گسترش بازار خود در ایران هستند. حتی با وجود خروج شرکت‌های بزرگ از ایران، برخی از شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که بازار ایران را ترک نمی‌کنند. ضمن اینکه در اطراف ایران کشورهای بسیاری وجود دارند که خواهان همکاری با ایران در زمینه‌های مختلف هستند. فراموش نشود که کشور در اوج تحریم‌ها در سال‌های 91 و 92، بیشترین صادرات مواد معدنی به‌ویژه سنگ آهن را تجربه کرد. بنابراین نباید از ظرفیت ارتباط با کشورهای همسایه غافل شد.

دیگر اقدام مهم که سال‌هاست تنها شعار آن داده می‌شود، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است. زیرا بخش خصوصی می‌تواند بدون دخالت دولت در کسب‌وکارهای بین‌المللی فارغ از تحریم‌ها حضور داشته باشد. اما این بخش خصوصی هنوز ضعیف است و قدرت حضور در بازار بین‌المللی ندارد. بنابراین باید آن را تقویت کرد و با بازاریابی صحیح بین‌المللی، بهبود فضای کسب‌وکار در کشور، آشنایی با قوانین پولی و مالی و... راه را برای حضور چنین شرکت‌هایی در کشور هموار ساخت که تحریم‌ها همانند گذشته بر زندگی مردم فشار وارد نکند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
برجام به روایت اعداد
هیچ تحریمی نمی‌تواند قرارداد بلندمدت را لغو کند
آزموده را آزمودن خطاست
تلاش برای حفظ برجام در مقابل کید دشمنان و مخالفان
سایه تحریم الکترود گرافیتی بر چشم‌انداز فولاد کشور
شیپور عقب‌نشینی ۹ شرکت اروپایی از ایران زده شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: