صنایع غذایی و شیمیایی؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن امارات هستند
بازار ورق فولاد زنگ‌نزن امارات

صنایع غذایی و شیمیایی؛ بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن امارات هستند

هرچند که اقتصاد امارات از بخش‌های متعددی تشکیل شده است ولیکن همچنان نفت نقش اصلی را در توسعه کشور امارات ایفا می‌کند. سقوط قیمت جهانی نفت در سال 2014 منجر به کاهش رشد اقتصادی این کشور طی 2 سال اخیر شد؛ به‌طوری که در سال‌های مذکور تولید ناخالص داخلی امارات رشد منفی را تجربه کرد. طی سال‌های گذشته کشور امارات با سرمایه‌گذاری در صنایع مختلفی سعی در خروج از اقتصاد نفتی داشت که بعضا از مصرف‌کنندگان عمده ورق زنگ‌نزن در این کشور به‌شمار می روند؛ اما کاهش درآمد نفتی این کشور کاهش سرمایه‌گذاری در بخش‌های در حال توسعه یاد شده را در پی داشت که در نهایت موجب کندی روند توسعه این صنایع و کاهش مصرف ورق زنگ‌نزن شد.

به گزارش فلزات آنلاین، کشور امارات پس از عربستان سعودی دومین اقتصاد برتر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. این کشور از 7 امیر نشین تشکیل شده که از میان آن‌ها تنها امیر نشین ابوظبی از ذخایر نفتی بهره برده است؛ با این وجود این کشور یکی از غنی‌ترین ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد. توریسم دومین بازوی اقتصادی کشور امارات پس از نفت است که دبی در رأس آن قرار دارد. سرمایه‌گذاری این کشور در هتل‌سازی، مراکز تفریحی، مراکز خرید و... موجب شده تا امارات به یکی از مراکز توریستی دنیا تبدیل شود. علاوه بر توریسم، صنعت مواد شیمیایی دیگر صنعت غیر نفتی امارات است. البته با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته، همچنان نفت نقش پر رنگی در اقتصاد امارات ایفا می‌کند؛ کمااینکه اثر تغییرات قیمت نفت بر رشد اقتصادی این کشور نیز نشان از همین وابستگی دارد.

هرچند امارات کشوری صنعتی به شمار نمی‌رود، اما صنعت غذا و دارو که پای ثابت در صنایع تمام کشورها است و همچنین صنعت مواد شیمیایی به همراه نفت و پتروشیمی تقاضای ورق زنگ‌نزن در این کشور را ایجاد کرده است. در نمودار 1، سهم صنایع مختلف از مصرف ورق زنگ‌نزن فولادی امارات متحده عربی نشان داده شده است. به گزارش فلزات آنلاین، صنعت غذا و دارو در امارات بزرگ‌ترین مصرف‌کننده ورق زنگ‌نزن در امارات است؛ همان‌طور که در نمودار 1 نیز مشخص است، 40 درصد از کل تقاضای ورق زنگ‌نزن این کشور را شامل می‌شود. صنعت مواد شیمیایی امارات به‌عنوان دومین مصرف‌کننده ورق زنگ‌نزن در این کشور، از پتانسیل رشد بالای برخوردار است. در سال 2016، حدود 52 درصد از درآمد بخش ساخت و تولید امارات به این صنعت اختصاص داشت.

همچنین با توجه به نمودار 1، صنعت نفت و پتروشیمی نیز با سهم 15 درصدی از کل مصرف ورق زنگ‌نزن در کشور امارات سومین صنعت متقاضی ورق زنگ‌نزن در کشور امارات بود. طی سال‌های گذشته امارات سرمایه‌گذاری بسیاری روی صنایع مذکور به خصوص صنایع شیمیایی و پتروشیمی انجام داده است که طبعا افزایش تقاضای ورق زنگ‌نزن را نیز در پی داشته است؛ اما با کند شدن رشد اقتصادی امارات بر اثر کاهش قیت نفت، در پیشرفت طرح‌ها در این صنایع نیز اخلال ایجاد شد. البته در حال حاضر با بهبود قیمت نفت پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این کشور بار دیگر وارد دوران رشد شده و مصرف ورق زنگ‌نزن نیز افزایش یابد؛ چه بسا که با رشد اقتصادی، صنعت دیگری نیز به جمع مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن افزوده شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: