کاهش تولید شرکت‌های تولیدکننده روی  چین به منظور حفظ بازار
بررسی روند معاملات شمش روی در هفته گذشته

کاهش تولید شرکت‌های تولیدکننده روی  چین به منظور حفظ بازار

به گزارش فلزات آنلاین، در ابتدای هفته گذشته بازارها شاهد ادامه روند کاهشی قیمت شمش روی بود؛ اما این روند ادامه نیافت و در روزهای پایانی مجدد قیمت روی افزایشی شد. برخی تولیدکنندگان روی چین به‌منظور بازگشت مجدد قیمت‌ها اقدام به کاهش تولید خود کردند.

در نمودار 1، قیمت و موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن آورده شده است. همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن از نیمه ماه ژوئن روند نزولی به‌خود گرفت و در روز جمعه 22 ژوئن از مرز 3 هزار دلار بر تن نیز پایین‎تر رفت. با شروع معاملات در هفته پیش، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن به روند نزولی خود ادامه داد و در روز 26 ژوئن به 2 هزار و 895 دلار به‌ازای هر تن رسید که این رقم کمترین میزان پس از آگوست 2017، یعنی طی 10 ماه گذشته بود. این روند نزولی قیمت در روزهای پایانی هفته، ادامه نیافت و قیمت شمش روی مجدد وارد روند افزایشی شد تا در نهایت در روز جمعه 29 ژوئن به 2 هزار و 948 دلار به‌ازای هر تن رسید.

در مجموع طی این هفته نسبت به روز پایانی معاملات هفته پیش قیمت شمش روی در بازار بورس فلزات لندن 0.2 درصد افت پیدا کرد. گفتنی است قیمت فروش 3 ماه شمش روی در بورس فلزات لندن همچنان از فروش روزانه این فلز پایین‌تر است که همین امر نشان از عدم خوش‌بینی نسبت به آینده بازار فلز روی دارد. همچنین، موجودی شمش روی در انبار بورس فلزات لندن طی یک ماه اخیر در نمودار 1 مشاهده می‌شود. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، موجودی شمش روی در این انبارها طی این مدت رشد درصدی داشت و از 228 هزار و 975 تن در بیست و نهم ماه مِی به 249 هزار و 300 تن در روز 29 ژوئن رسید.

طی هفته گذشته قیمت شمش روی در بورس آتی شانگهای 0.6 درصد افزایش یافت. همچنین موجودی انبارهای شانگهای نیز در سال 2018 تا روز 26 ژوئن 39.4 درصد افزایش داشت که این امر ناشی از افزایش تولید واحدهای ذوب این کشور بود.

شرکت Dongling چهارمین تولیدکننده روی چین در روز پنج‌شنبه 28 ژوئن اعلام کرد که قصد دارد از سطح تولید خود بکاهد و بدین طریق زمینه افزایش قیمت را فراهم کند. در ادامه شرکت‌های دیگر تولیدکننده روی نیز اعلام کردند، آماده کاهش تولید به‌منظور بازگشت روند افزایشی در قیمت روی هستند. کاهش تولید روی شرکت Dongling سبب شد آربیتراژ بورس‌های لندن و شانگهای LME-SHFE در روز 29 ژوئن مثبت شود و این امر تحریک جزئیی تقاضای شمش روی بورس فلزات لندن را نیز درپی داشت.

آنچه در این میانه مطرح می‌شود، آن است که آینده بازار شمش روی به کدام سمت خواهد رفت. از شواهد برمی‌آید که چشم‌انداز روشنی برای فلز روی پیش‌بینی نمی‌شود. بازار کامودیتی‌ها متأثر از دعوای تجاری آمریکا با سایر ابر قدرت‌های اقتصادی دنیا تاریک است و سهام شانگهای نیز تحت تأثیر تعرفه‌های آمریکا منفی شده است و همین امر رشد اقتصادی چین را نیز با تردید مواجه کرده است. در صورت کاهش تنش‌های تجاری قطعا افزایش قیمت کامودیتی‌ها و بازگشت آن‌ها به روال عادی پیشین را می‌توان انتظار داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
چین بزرگترین واردکننده و تولیدکننده کنسانتره روی در دنیاست
افت مجدد قیمت هر تن شمش روی به کمتر از 3000 دلار
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: