نوک تیز خنجر ترامپ قلب ملت ایران را هدف گرفته است
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

نوک تیز خنجر ترامپ قلب ملت ایران را هدف گرفته است

نشست خبری دکتر محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی به مناسبت روز صنعت و معدن و نیز با هدف تشریح برنامه‌های این وزارتخانه درخصوص وضعیت بازار کالایی و ارز کشور و مقابله با سیاست‌های آمریکا در خروج از برجام برگزار شد.

در ابتدای نشست خبری، شریعتمداری حضور رسانه‌ها را برای ایجاد شفافیت در فضای اقتصادی امری لازم و ضروری دانست و گفت: باید رسانه‌ها در کشور ما کاملا آزاد در بیان نظرات و دیدگاه‌های مردم و انتقال اطلاعات صحیح نقش خود را ایفا کنند.

وزیر صمت بیان کرد: روز ملی صنعت و معدن سال جاری در شرایط خاصی برگزار می‌شود. تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شده و باید شرایط را برای مردم تشریح کرد.

وی گریزی به وضعیت کشور پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم زد و اظهار داشت: در سال 92 در شرایطی دولت یازدهم سر کار آمد که اقتصاد و سیاست خارجی ایران از عدم قطعیت رنج می‌برد، رشد اقتصادی منفی و تورم 45 درصد بود. پس از استقرار دولت یازدهم ثبات و قطعیت به سیاست خارجی و اقتصاد کشور بازگشت، رشد اقتصادی از منفی به مثبت گرایش پیدا کرد و تورم از 45 درصد تک‌رقمی شد.

شریعتمداری افزود: مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 5+1 از ابتدای دولت یازدهم آغاز شد و برجام به سرانجام رسید. در این دوره روند مثبت اقتصادی طی می‌شد. این مسیر ادامه داشت تا قلدری به نام ترامپ روی کار آمد و همه مناسبات جهانی را تغییر داد و شروع به پمپاژ عدم قطعیت و ناامیدی به مردم، بهم ریختگی در عرصه سیاست خارجی و تهدید شرکای تجاری ایران کرد و قلب مردم ایران را هدف گرفت. هدف ترامپ از تحریم‌ها کاهش درآمدهای نفتی، کاهش مناسبات تجاری ایران با دنیا، عدم امکان تامین مواد اولیه به‌موقع، ایجاد بیکاری، رکود و مهم‌تر از همه تزریق ناامیدی به کشور است.

وزیر صمت دولت را برای مواجهه با سیاست‌های آمریکا در حال آماده‌باش دانست و تصریح کرد: البته دولت در سال گذشته با مشاهده رفتار آمریکا و نیز اتفاقات رخ داده در بازار آزاد ارز تصمیماتی را اتخاذ کرد که در سال جاری ابلاغ شدند. سیاست ارزی جدید دولت اعلام نرخ ثابت در شروع بود که بعدها با تفاضل تورم داخل و خارج تغییر می‌یافت. البته شرایط کنونی خواسته دولت نیز و این تصمیمات در شرایطی اتخاذ شده‌اند که دشمن به جنگ اقتصادی با کشور ما برخاسته است. طبیعی است که به برخی از حوزه‌ها نیز لطماتی وارد شده است.

وی در تشریح تصمیمات دولت خاطرنشان کرد: از آنجا که احتمال داده می‌شد منابع ارزی کشور با محدودیت مواجه شود، نظام مدیریت صادرات و واردات و در کنار سیاست‌های ارزی به کمک آیند. بنابراین در گام اول موضوع اولویت‌بندی کالاها و در گام دوم تامین مواد اولیه واحدهای حساس صنعتی، در گام سوم تامین مواد اولیه سایر واحدهای صنعتی و در نهایت نیازهای اساسی کالایی مردم در دستور کار قرار گرفت. حتی دولت برخلاف قانون عمل کرد که اعلام می‌دارد دولت نمی‌تواند برای واردات کالا ممنوعیت تعریف کند و باید از طریق نظام تعرفه واردات کنترل شود. این تصمیم با هدف جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و اقلامی که مشابه آنها در کشور وجود دارد، اتخاذ شد. به‌طوری که جلوی واردات 2/2 میلیارد دلار خودرو به کشور گرفته شد. تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی و پرکردن ظرفیت‌های خالی آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت و در کنار آن بهبود کیفیت کالای ایرانی انجام خواهد شد. همچنین واحدهای تولیدی نیز با توجه به خوداتکایی و تامین از داخل به‌جای واردات، بهره‌وری را افزایش و هزینه‌های تولید را کاهش دهند.

شریعتمداری خبر از راه‌اندازی بورس ارز داد و گفت: برای بهبود شرایط تولید، بورس ارز راه‌اندازی می‌شود. بورس ارزی شرایطی را فراهم می‌کند که نیازهای ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان در یک شرایط رقابتی برطرف می‌شود. اما زمانی که نیازهای ارزی متقاضیان به‌صورت قانونی برطرف نشود، ممکن است بازارهای موازی برای سودجویان به‌وجود آید.

وی با انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی مخالفت کرد و تصریح کرد: لیست افرادی که ارز دولتی دریافت کردند، در اختیار بانک مرکزی قرار خواهد گرفت. البته اسامی افرادی افشا خواهد شد که سفارش واردات داشتند و ارز دریافت کردند، اما واردات نداشتند. چرا که باید با سودجویی و رانت‌خواری برخورد کنیم.

وزیر صمت ابراز امیدواری کرد: با تکیه بر توانایی‌های مردم، تهدید علیه کشور را به فرصت تبدیل خواهیم کرد و محدودیت‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت. از همه صنعتگران و کارآفرینان و معدنکاران و همه افرادی که در حوزه تولید فعال هستند، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم و دست آن ها را به گرمی می‌فشارم. امیدوارم با حضور بخش خصوصی با قوت و قدرت بیشتری پیش برویم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
برجام به روایت اعداد
هیچ تحریمی نمی‌تواند قرارداد بلندمدت را لغو کند
آزموده را آزمودن خطاست
تلاش برای حفظ برجام در مقابل کید دشمنان و مخالفان
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان به عمان سفر کرد
تصویب بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 97
شرکت‌های فنی و مهندسی ایران در سازندگی سوریه ایفای نقش می‌کنند
کرواسی می‌تواند دورازه توسعه همکاری‌ها با اروپا باشد
تکمیل زنجیره تولید محصول مجتمع فولاد خراسان از معدن تا محصول نهایی
تولید فولاد کشور در سه ماهه اول 2018، حدود 47 درصد افزایش داشت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: