بی‌ثباتی ریشه‌دار بخش معدن
پروا سلطانی از سومدیریت 30 ساله بخش معدن کشور گفت:

بی‌ثباتی ریشه‌دار بخش معدن

امسال در حالی به استقبال روز صنعت و معدن رفتیم که رویدادهای اقتصادی جهانی و داخلی شرایط مبهمی را برای دست‌اندرکاران این حوزه فراهم کرده است. تنگناهای ناشی از نرخ ارز، علاوه‌بر تاثیری که بر روابط معدن‌کاران ایرانی با بازارهای جهانی خواهد داشت، به افزایش قیمت فعالیت‌های معدن‌کاری و در نتیجه کاهش رقابت‌پذیری محصولات معدنی منجر می‌شود و همه اینها در شرایطی است که بدانیم آسیب‌پذیری معادن در برابر بحران ارز و تحریم‌های آمریکا ریشه در سوءمدیریت ۳۰ ساله در بخش معدن دارد.

بحران ارز زمانی تاثیر مضاعف خود را بر بخش معدن آشکار خواهد کرد که بدانیم این بخش از اقتصاد ایران با وجود قدرت قابل‌توجهی که دارد، همچنان از ثبات کافی برای مقاومت در برابر عوامل بیرونی برخوردار نیست. ایران با وجود قرار داشتن در فهرست ۱۰ کشور برتر جهان از حیث تنوع مواد معدنی، از تثبیت معادن به‌عنوان یکی از منابع اصلی درآمد خود ناتوان بوده و نتوانسته است در مسیر توسعه پایدار معادن قدم بردارد. برای درک ضعف بخش معدن از منظر توسعه همین بس که بدانیم اطلاعات پایه مورد نیاز برای گسترش پهنه معادن بسیار کم است. اکتشافات هوایی در ایران از زمان انقلاب تا سال ۱۳۸۲ در خواب زمستانی به سر می‌برده است. با اینکه توسعه اکتشافات هوایی به روش‌های نوین می‌تواند تولید محصولات معدنی را تا سه برابر افزایش دهد، مشاهده می‌کنیم که فعالیت‌های معطوف به اکتشاف با سرعتی بسیار کند پیش می‌رود. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در سال ۸۳ نقشه یک‌میلیونیم پتانسیل معدنی کشور را منتشر و در سال ۱۳۹۶ از اطلس نقشه‌های پتانسیل‌دار معدنی کشور در مقیاس یکصدهزارم رونمایی کرده است. ضعف در انجام اکتشافات معدنی و توسعه بخش معدن تنها یک نشانه از متولی‌گری پرمخاطره دولت در این بخش است. پر واضح است که متولیان بخش معدن به جز شرکت‌های نیمه‌دولتی که از سرمایه‌گذاری‌های بورسی منفعت می‌برند، سرمایه قابل‌توجهی برای طرح‌های توسعه‌ای ندارند و بزرگ‌ترین متولی معدن که خود دولت است، هنوز امکان تسویه بدهی‌های خود را در زمان‌های مقرر به پیمانکاران و کارگران معدن ندارد. با این حال می‌بینیم که دولت به‌رغم رنج بردن از ضعف شدید در مدیریت پربازده‌ترین معادن کشور، در مواردی که تحولات جهانی منجر به پیشرفت و سوددهی در حوزه‌ای شده است، به سرعت با وضع قوانین متوقف‌کننده از قبیل عوارض صادراتی وارد میدان شده و سهم‌خواهی کرده است. حال پرسش این است که چرا قانون معادن همگام با نیاز روز بازبینی و اصلاح نشده و این اجازه را به دولت داده است که به‌صورت اقتضایی و در هر شرایطی، با دستورالعمل‌های ناقص و ناقض، چرخ‌های فعالیت معادن را از حرکت بازدارد.

آیا واقعا در کشورهای معدنی دیگر هم هر لحظه تصمیم جدیدی برای بخش معدن و فعالان این حوزه گرفته می‌شود؟ آیا بخش معدن در سایر کشورهای معدنی هم تا این حد متزلزل است؟ آیا سرمایه‌گذاران این حوزه در سایر کشورهای معدنی تا این حد از آینده سرمایه‌گذاری خود نگران و بی‌اطلاع هستند؟ بی‌ثباتی ریشه‌دار بخش معدن در شرایط جدید اقتصادی بروز و ظهور دلخراشی خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به وضع قوانین جدید گمرکی و غیرممکن شدن واردات ماشین‌آلات معدن اشاره کرد؛ اتفاقی که خود باعث رشد بی‌سابقه قیمت‌ها در این حوزه می‌شود و در نتیجه افزایش دستمزد پیمانکاران و کارگران ماهر را به دنبال خواهد داشت. در چنین وضعیتی صادرکنندگان مواد معدنی ملزم به ارائه ارز صادراتی خود به بانک مرکزی با نرخ ۴۲۰۰ تومان هستند. آیا محاسبه قیمت تمام شده محصول با نرخ ۴۲۰۰ تومان امکان رقابت صادرکنندگان ایرانی را در عرصه جهانی حفظ خواهد کرد؟ آیا صادرکنندگان تمایلی به خرید محصولات معادن خواهند داشت؟ آیا معادن با شرایط فعلی امکان فروش ماده فرآوری شده معدنی را با قیمت‌های سابق یا بهتر بگویم کمتر از سابق را خواهند داشت؟چه بخواهیم و چه نخواهیم تحریم‌های پیش رو، امکان انتقال تکنولوژی‌های به روز را به کشورمان دچار چالش می‌کند، بر روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم و غیرمستقیم تاثیر منفی خواهد داشت و نرخ مبادلات بین‌المللی برای کالاهای ایرانی را در تمام وجوه از جمله معامله کالا، هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های بیمه و مواردی از این دست افزایش خواهد داد. حالا باید دید آیا دولتمردان و اندیشمندان بخش معدن، نیم نگاهی به اتفاقاتی که خود مسبب بخش بزرگی از آن بوده‌اند خواهند داشت یا خیر؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مدیر بهره‌ور، سازمان را بهره‌ور می‌کند
تک نرخی کردن ارز اشتباه بود
قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: