گام بلندی در جهت فعال‌سازی معادن کوچک برداشته شد
همایش اطلاع‌رسانی و رونمایی از طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک

گام بلندی در جهت فعال‌سازی معادن کوچک برداشته شد

عصر روز یک‌شنبه، همایش اطلاع‌رسانی و رونمایی از طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک با حضور مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، راضیه لک رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، کاووس قاسمی سرپرست دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، روسای خانه معدن استان‌ها و جمعی از فعالان معدنی کشور در شرکت ملی فولاد ایران برگزار شد. در این همایش راهکارهای فعال‌سازی معادن کوچک مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش فلزات آنلاین، در این مراسم کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح فعال‌سازی معادن کوچک نباید در پیچ و تاب بروکراسی‌های اداری بیفتد، گفت: دولت و ایمیدرو باید دست بخش خصوصی و کارآفرینان معدنی را باز بگذارند.

وی افزود: باید پذیرفت که در کشور ما معدن روباز بزرگ دیگر وجود ندارد. زیرا با 270 هزار کیلومتر مربع اکتشافات ژئوفیزیکی هوایی صورت گرفته و مطابق با گزارش‌های دریافتی، معدن بزرگ روباز یافت نشد. بنابراین باید معادن کوچک فعال شوند و ایمیدرو پشتیبان طرح فعال‌سازی است. باید به‌سمت معدنکاری عمیق برویم.

کرباسیان جایگاه معدن را در اشتغال مهم دانست و در این باره گفت: معدن جایگاه ویژه‌ای در اشتغال دارد. به‌طور مثال مردم روستاهای اطراف معدن نخلک با فقر شدیدی زندگی می‌کردند، ولی پس از فعالسازی این معدن، بیش از 100 نفر مشغول به‌کار شدند. در معدن پتاس خوروبیابانک نیز 600 نفر صاحب شغل شدند. مجتمع طلای موته نیز با فعال‌سازی معادن کوچک اطراف خود، تولید سالانه را از 200 کیلوگرم به 600 کیلوگرم رسانده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان اختیار فعال‌سازی معادن کوچک را به خانه معدن داد و تصریح کرد: از امروز به بعد برای فعال‌سازی معادن کوچک، خانه معدن استان‌ها کارهای اصلی را انجام می‌دهند و ایمیدرو نیز پشتیبان آن‌ها خواهد بود. صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی نیز به این امر کمک می‌کند، چرا که اخیرا دولت 1200 میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای این صندوق درنظر گرفته است.

وجیه‌الله جعفری در این مراسم تاکید کرد: اولویت در اکتشاف معادن کوچک، معادن فلزی است. این معادن با انجام اکتشافات تکمیلی ذخیره بیشتری خواهند داشت و باید فعال شوند.

وی افزود: تشکل‌های استانی می توانند با برقراری ارتباط با مجموعه های معدنی به تسریع این امر کمک کنند و دولت نیز با فراهم کردن آموزش، پژوهش و... بسترساز است.

مدیرعامل ایمپاسکو همچنین بیان داشت: معادن کوچک نیازمند خریدار محصولات هستند که خوراک صنایع پایین دست را فراهم کنند.

جعفری اهمیت معادن کوچک از آن جهت مهم دانست که با پتانسیل بالا، نیاز به سرمایه‌گذاری کم دارند و گفت: برای فعال‌سازی این معادن نیاز به هماهنگی و برنامه‌ریزی میان تشکل‌های مختلف و سازمان‌های استانی است. دولت باید اعطای مجوزها را تسهیل کند. خانه معادن استان‌ها نیز شفاف‌سازی را انجام می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش خصوصی یعنی سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر و دولت باید به یکدیگر اعتماد کنند تا روند فعال‌سازی معادن کوچک تسریع شود.

 

نشست فعال‌سازی معادن کوچک حاصل اعتماد دولت و بخش خصوصی است

رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه خانه معدن سال گذشته پیشنهاد فعال‌سازی 500 معدن را داد، گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته این موضوع اکنون به کل معادن کشور تعمیم داده شده است. نشست کنونی برای فعال‌سازی معادن کوچک نیز نشان می‌دهد که اعتماد میان بخش خصوصی و دولت نیز تا حدودی به‌وجود آمده است.

بهرامن همچنین به وضعیت اقتصادی کشور گریزی زد و بیان داشت: کشور در 4 ماه اخیر شرایط سختی را پشت سر گذاشته است، معدنکاران سربازان خط مقدم تولید و اقتصاد کشور هستند، زیرا جامعه به تولید و اشتغال نیاز دارد.

وی در خصوص اهمیت نقش معدن در ایجاد اشتغال گفت: فعال‌سازی هر معدن حداقل 500 شغل ایجاد می کند و با فعال‌سازی حداقل 500 معدن، بیش از 25000 شغل پایدار ایجاد می‌شود

رئیس خانه معدن در پایان به دولتمردان توصیه کرد: باید موانع فعال‌سازی معادن برای رسیدن به اهداف از مسیر برداشته شوند که بخش عمده آن‌ها در دست سیاستگذاران است. نقش ایمیدرو به این دلیل مهم است که از این طرح ها حمایت می‌کند و برای برداشتن موانع نسخه‌ای در نظر گرفته شده است.

 

کوچک، زیباست

شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز در همایش فعال‌سازی معادن کوچک اظهار داشت: نظریه «کوچک، زیباست» عامل توسعه کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم شده است. زیرا از هر 5 شغل، 4 شغل متعلق به بنگاه‌های کوچک و متوسط است.

وی افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط 98 درصد از کل بنگاه‌های اقتصادی را تشکیل می دهند و عامل نوآوری و خلاقیت هستند.

شکوری در خصوص اهمیت معادن کوچک در تولید و اقتصاد گفت: معدن اسمالون نمونه مهم اقتصادی فعالسازی معادن کوچک با عیار پایین است. بیش از 98 درصد از معادن، کوچک و متوسط هستند که 85 درصد از اشتغال و 65 درصد از تولید را برعهده دارند. اما متاسفانه در کشور ما رکود و کاهش قیمت باعث تعطیلی این معادن شده است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی ویژگی معادن کوچک راه‌اندازی در زمان کم و میزان سرمایه‌گذاری پایین عنوان کرد و بیان داشت:  تنها با آموزش اندک نیروهای نیمه‌ماهر می‌توان معادن را فعال کرد تا محصول مورد نیاز واحدهای فرآوری بزرگ را فراهم کنند. معادن بزرگ نیز می‌توانند با پیش‌خرید محصول معادن کوچک، گام بزرگی در فعال‌سازی آن‌ها بردارند.

دکتر لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه به‌ازای هر شغل مستقیم معدنی، 17 شغل به‌طور غیر مستقیم ایجاد می‌شود، گفت: سازمان زمین‌شناسی از همه پیشنهادات و طرح‌ها برای اکتشاف و فعال‌سازی معادن کوچک استقبال و حمایت می‌کند.

وی افزود: معادن کوچک تولیدی به میزان 200 تن در روز و کمتر از 40 نفر اشتغال دارند. اغلب معادن کوچک ایران در نقاط مرزی پراکنده شده‌اند و می‌توانند در صادرات مواد معدنی و به‌ویژه اشتغال موثر باشند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی برای بیان اهمیت فعال‌سازی معادن کوچک در تولید و اشتغال، چین و شیلی را مثال زد و تصریح کرد: چین با فعال‌سازی معادن کوچک زغال‌سنگ و سنگ‌آهن حتی با عیار پایین، به بزرگ‌ترین تولیدکننده این مواد معدنی در جهان تبدیل شده و اشتغال زیادی ایجاد کرده است. معادن مس کوچک در پرو و شیلی نیز در تولید این کشورها نقش موثری دارند.

وی در پایان چند توصیه به دولت و فعالان معدنی داشت: معرفی مناطق با پتانسیل بالا، تضمین خرید محصول معادن کوچک، توسعه زیرساخت، تدوین سازوکار حمایتی، بازنگری در اجرای قوانین.

در مراسم همایش اطلاع‌رسانی و رونمایی از طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک جمعی دیگر از فعالان معدنی و مسئولان به ایراد سخن پرداختند و در پایان نیز پنل پرسش و پاسخ نیز با حضور برخی از فعالان برگزار شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ایالت نوادای آمریکا پیشرو در تولید طلا
آرامش به بازار باز خواهد گشت
سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی در معادن
توجه شرکت مس به معادن کوچک قابل تقدیر است
بانک‌ها برای تامین مالی معادن همکاری نمی‌کنند
نقش معادن کوچک در توسعه مس افزایش می‌یابد
فعا‌ل‌سازی معادن کوچک در دستور کار قرار گرفته است
دست بسته معدنکاران برای فعال‌سازی معادن کوچک
فعال‌سازی معادن کوچک به اهالی آن واگذار شود
انجمن‌های صنفی معدنی برای احیای معادن کوچک فعال شوند
مدیران شرکت‌های بزرگ از معادن کوچک مرتبط با حوزه کاری خود حمایت کنند
به بخش معدن کم‌لطفی شده است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: