اکنون در صنعت مس توان طراحی و تولید همه تجهیزات را داریم
معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس در دانشگاه صنعتی شریف:

اکنون در صنعت مس توان طراحی و تولید همه تجهیزات را داریم

محمدباقر عالی، معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس گفت: به‌جز تجهیزاتی که تولید داخلی آن‌ها صرفه اقتصادی ندارند، توان طراحی و ساخت همه تجهیزات صنعت مس کشور را داریم و توانسته‌ایم در این حوزه به خودکفایی کاملی برسیم که این موفقیت مرهون انقلاب اسلامی است.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از مس پرس، معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با بیان این مطلب در نشست یازدهمین شنبه انقلاب که با محوریت دستاورد‌های حوزه صنعت و به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب کبیر اسلامی در پژوهشکده شهید رضایی‌نژاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد اظهار داشت: صنعت مس در ایران دقیقاً همراه با انقلاب اسلامی متولد شده است و قبل از آن چیزی به این عنوان نداشتیم و تنها کارهای مطالعاتی و طراحی مقدماتی در این زمینه صورت گرفته بود، اما هیچ اقدام عملی نداشتیم.

وی افزود: با همت و خودباوری که بین فعالان این حوزه ایجاد شد، نخستین شمش ایرانی مس همزمان با روز آزادسازی خرمشهر در صنایع مس سرچشمه تولید شد.

عالی با بیان این‌که سال 63 نخستین برهه از صنعت مس ایران تعریف می‌شود، تصریح کرد: امروز توان طراحی، مهندسی و اجرا در تمام زنجیره تولید مس در ایران وجود دارد و بومی شده است؛ به‌طور مثال در حال حاضر یکی از فعالان بخش خصوصی در سمنان در بحث تغلیظ تمام زنجیره تولید را اجرایی کرده است.

وی با بیان این‌که به‌جز تجهیزاتی که تولید داخلی آن‌ها صرفه اقتصادی ندارند، توان طراحی و ساخت همه تجهیزات صنعت مس کشور را داریم، خاطرنشان کرد: توانسته‌ایم در این حوزه به خودکفایی کاملی برسیم که مرهون انقلاب اسلامی است و از سال جاری نیز برنامه‌ها و راهبردها در این زمینه با تاکید بیشتری در حال اجرا است.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: بر اساس آمارها، کشورهایی که دارای درآمد سرانه بالا هستند در مصرف مس نیز سرانه بالایی دارند، پس می‌توان نتیجه گرفت که هرچقدر صنایع بزرگ مانند مس را گسترش دهیم باعث پیشرفت و رفاه اقصی نقاط کشور می‌شود.

وی با بیان این‌که ذخایر مس خالص دنیا 720 میلیون تن است، اظهار کرد: که سهم ایران حدود 5 درصد است و از این میزان 3.1 درصد در اختیار شرکت ملی مس و 1.9 درصد در اختیار بخش خصوصی است، در شرکت ملی مس به دنبال افزایش ارزش افزوده هستیم، اما در بخش خصوصی به خاطر هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری  اقدام زیادی در امر ارزش‌افزوده صورت نمی‌گیرد، بنابراین به دنبال افزایش ارزش‌افزوده در معادن کوچک هستیم.

عالی بیان کرد: سهم ایران از 25 میلیون تن محصول مسی که در دنیا به‌صورت کاتد تولید می‌شود حدود 1درصد است که با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای طرح‌های توسعه در راهبرد توسعه صنعتی کشور سهم ایران در سال 1404 به حدود 2 درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به برنامه شرکت ملی صنایع مس ایران برای سرمایه‌گذاری 18 هزار میلیارد تومانی در حوزه صنعت مس متذکر شد: با وجود تمام مشکلات به دنبال ارتقای جایگاه این صنعت در دنیا هستیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نزدیک به 35 درصد برنامه فروش شرکت مس تا پایان خرداد ماه محقق شد
توجه شرکت مس به معادن کوچک قابل تقدیر است
بازدهی 120 درصدی فملی در مقایسه با شاخص کل بورس
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: