تولید بیش از ظرفیت به ارتقای بهره‌وری می‌انجامد
محمد محیاپور، معاون بهره‌برداری شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

تولید بیش از ظرفیت به ارتقای بهره‌وری می‌انجامد

منطقه گل‌گهر بیشتر حوزه معدنی است و اخیرا به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش تا تولید فولاد است. در این منطقه 6 آنومالی فعال وجود دارند که بیش از 1300 میلیون تن ذخیره سنگ آهن دارند. بنابراین در کل کشور بیشترین فعالیت معدنی در رابطه با سنگ آهن در این منطقه صورت می‌گیرد. به‌طوری که در هر سال حدود 45 تا 50 میلیون تن سنگ آهن از معادن برداشت می‌شود. برای رسیدن به این میزان سنگ آهن، باید مقداری خاک و باطله استخراج شود و این یعنی در هر سال 250 میلیون تن جابه‌جایی مواد معدنی رخ می‌دهد که این امر حجم بسیار زیادی از ماشین‌آلات معدنی را در این منطقه فعال کرده است و در حوزه معدن باعث ایجاد اشتغال فراوان شده است.

هم اکنون برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از تکنولوژی‌های روز، نیاز ضروری شرکت‌ها برای تکمیل زنجیره ارزش است. در همین زمینه شرکت گل‌گهر برای تکمیل زنجیره تولید و استفاده بهینه از ذخایر معدنی، با چندین شرکت مطرح معدنی قرارداد بسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت SRK، شرکت Hatch و شرکت Metso اشاره کرد. همکاری با این شرکت‌ها از آن جهت صورت گرفته است که تکنولوژی‌های موجود در منطقه جزو به‌روزترین‌ها در دنیا باشد و به همین ترتیب هزینه‌های بهره‌برداری کاهش یابد. در این همکاری‌ها نوع برداشت از معادن و روش‌های تولید مشخص می‌شود. بنابراین با استفاده از مشاوره‌های خارجی و داخلی، بهینه‌ترین روش‌های بهره‌برداری از معادن انجام شدند. خوشبختانه در زمینه بهره‌برداری موفقیت‌های خوبی حاصل شده است و در این زمینه طرح‌های مناسبی مانند بهره‌برداری زیرزمینی از معادن و نیز روش in pit crash انجام خواهد شد. در روش دوم در عمق معدن که حدود 200 تا 300 متر است، عملیات خردایش انجام می‌شود و سپس ماده معدنی با نوار نقاله به کارخانه‌های فرآوری انتقال می‌یابد. حتی در اکتشافات از روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید استفاده شده است.

افزایش راندمان تولید

در سال گذشته منطقه گل‌گهر 31 میلیون تن و شرکت گل‌گهر بالغ بر 14 میلیون تن کنسانتره تولید کرد. در خطوط کنسانتره نیز چشم‌انداز این است که تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده شود و تمامی آهن موجود در سنگ معدن برداشت شود؛ به‌طوری که باطله نهایی عاری از هر گونه سنگ آهن باشد. به همین دلیل قابلیت بازیابی خطوط بیش از 10 درصد افزایش یافته است که به همین ترتیب راندمان خطوط نیز افزایش یافته‌اند. برای کاهش گردوغبار و آلودگی، روش‌های بهره‌برداری در خطوط تولید کنسانتره به روش تر تغییر یافته‌اند. همچنین پروژه بازیابی آب در خطوط کنسانتره تعریف شده است که آب مصرفی مجددا به فرآیند تولید بازگردد. یک خط جدید نیز برای بهره‌برداری از باطله‌های قدیمی طراحی شده است. نکته دیگر در حوزه فرآوری این است که در کشور معادن سنگ آهن هماتیتی فراوانی وجود دارد که دارای اکسید آهن پایین‌تری نسبت به مگنتیت هستند. در این زمینه نیز با چندین شرکت مطرح مذاکراتی صورت گرفته و قرار است که خط جدید کنسانتره برای بهره‌برداری از سنگ آهن هماتیتی و دارای عیار پایین احداث شود. برای این کار سه انگیزه وجود داشت؛ یکی بهره‌برداری از معادن سنگ آهن هماتیتی فراوان در کشور که از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ دیگر اینکه با فعال‌سازی این معادن اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود ایران در سال‌های آینده در چرخه فولاد با کمبود کنسانتره مواجه شود. از این رو، بخشی از کنسانتره کشور از این طریق تامین خواهد شد.

در زمینه محصول گندله نیز گل گهر به مانند کنسانتره بزرگترین تولید کننده کشور است. تا پیش از راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی گل‌گهر، برخی از شرکت‌های فولادی مجبور بودند از خارج گندله وارد کنند، اما با راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی، جلوی واردات گرفته شد. در همین حال کارخانه یاد شده در کمتر از سه ماه به ظرفیت اسمی رسید. برنامه بعدی در حوزه گندله این است که ظرفیت خطوط از 5 میلیون تن به 7 میلیون تن افزایش یابد. به این ترتیب ظرفیت دو خط موجود به 14 میلیون تن خواهد رسید.

متن کامل این یادداشت را در شماره 95 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعمیرات پیشگیرانه، مقدم بر اقدامات ناگهانی است
نگاهی به بازار سنگ آهن استرالیا
گام های بزرگ گل‌گهر برای توسعه منطقه
تکمیل زنجیره تولید با تکنولوژی‌های روز دنیا اتفاق می‌افتد
تبلور اقتصاد مقاومتی در رشد تولید ناخالص داخلی
اکتشاف معادن به اهالی آن واگذار شود
نگاه کلان درخصوص اکتشاف، ضروری است
اعلام پروژه‌های آماده بهره‌برداری گل‌گهر در سال 97
تنها راه نجات کشور از بحران بی آبی، انتقال آب ازخلیج فارس است است
شرکت‌های بزرگ، عهده‌دار اکتشافات پیشرفته شوند
افزایش جذابیت، نیاز بازار داخلی سنگ آهن
نیروی انسانی کارآمد، بنیادی‌ترین عامل توسعه
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: