امضای ۴ قرارداد سرمایه‌گذاری‌ و آغاز ساخت پایانه مواد معدنی‌ در چابهار
معاون بندری‌ سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد

امضای ۴ قرارداد سرمایه‌گذاری‌ و آغاز ساخت پایانه مواد معدنی‌ در چابهار

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در آینده نزدیک ۴ قرارداد سرمایه‌گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار به امضا خواهد رسید.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی‌، محمدعلی حسن‌زاده با اعلام این خبر اظهار داشت: این قراردادها با توجه به اهمیت سواحل مکران و افق بلندمدت توسعه‌ای که برای بندر چابهار در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است، منعقد می‌شود.

وی تصریح کرد: قراردادهای یاد شده به روش ساخت، بهره‌برداری و B.O.T خواهد بود، در زمینه جمع‌آوری مواد زاید کشتی‌ها، احداث مخازن نگهداری LPG، احداث مخازن فرآورده های نفتی و احداث انبار چندمنظوره در بندر شهید بهشتی چابهار و در مجموع به ارزش بیش از 183 میلیارد تومان است.

به گفته معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، قرارداد جمع آوری مواد زائد نفتی و روغنی کشتی ها با اهداف افزایش ایمنی و زیست محیطی با مبلغ کل سرمایه گذاری 195713 میلیون ریال‌ به امضا خواهد رسید.

حسن‌زاده افزود: همچنین قراردادی در زمینه ذخیره سازی و صادرات نفت با احداث مخازن فرآورده‌های نفتی به روش B.O.T و با مبلغ سرمایه گذاری 980 میلیارد ریال به امضا خواهد رسید و شرکت نفت و گاز بلوچستان با احداث مخازن نگهداری LPG با ظرفیت 265 هزارتن در زمینه صادرات LPG با کشور پاکستان فعالیت خواهد کرد.

به گفته وی‌ با ابلاغ مشوق‌های ویژه بندر چابهار نوع نگاه و نگرش بخش‌های خصوصی، صاحبان کالا به بندر چابهار تغییر یافته به گونه‌ای که ترغیب و تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران را در پی دارد و تاکنون جمع زیادی از متقاضیان سرمایه‌گذاری به این بندر مراجعه کرده‌اند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: با توجه به توسعه بندر چابهار و افزایش ظرفیت بندر چابهار از 2/5 میلیون تن به 8/5 میلیون تن در سال پس از افتتاح فاز اول و به دنبال ارائه بسته تشویقی و تخفیفات سازمان بنادر و دریانوردی به بندر چابهار در سال 97 با توجه به حجم کالاهای وارداتی و صادراتی از طریق این بندر اقیانوسی و نیاز به احداث انبارهای چندمنظوره، عقد قرارداد با شرکت توسعه سیراف غرب در راستای پاسخ به تقاضای موجود در زمینه احداث انبار و ظرفیت های ایجاد شده در زمینی به مساحت 3 هکتار و با ظرفیت 576 هزار تن به امضا خواهد رسید. مبلغ کل این سرمایه گذاری 128 میلیارد و 155 میلیون ریال است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از آغاز بهره برداری از 2 دستگاه مکنده غلات در بندر چابهار خبر داد و گفت: با بهره برداری از این دو دستگاه و ورود این مکنده‌ها، تجهیزات بندر به روز‌تر و ارائه خدمات بهتر صورت می گیرد و شناورها و کشتی‌های غلات با سرعت بالایی تخلیه می‌شوند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین اعلام کرد: همچنین مراسم کلنگ زنی ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی جنوب کشور در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت توسعه تجارت زندگی که اوایل خرداد ماه سال جاری به امضا رسیده بود، نیز برگزار می شود.

حسن زاده گفت: این قرارداد با سرمایه‌گذاری 2800 میلیارد ریال برای ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه سبز و هوشمند مواد معدنی­ در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و این شرکت امضاء شده است و با ظرفیت اشتغالزایی 375 نفر در زمینی به مساحت 13 هکتار اجرا می‌شود.

به گفته وی، همه تجهیزات مورد استفاده این پروژه با ظرفیت بارگیری سه هزار تن بر ساعت انواع مواد معدنی را داراست و این تجهیزات، طبق آخرین استانداردهای فنی و زیست محیطی اتحادیه اروپا ساخته شده که طراحی و ساخت بخش زیرساختی و انتقال مواد در داخل این ترمینال، با بهره گیری از توان مهندسی داخلی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: این مواد معدنی شامل سنگ آهن خرد شده، کنسانتره آهن و مس، گندله ، آهن اسفنجی، بریکت آهن، کلینکر، کرومیت و غیره است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود:  این طرح طی 2 سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و مدت زمان استفاده از این ترمینال نیز 20 سال است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: