دولت آماده مشارکت برای توسعه فرآوری معدنی است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

دولت آماده مشارکت برای توسعه فرآوری معدنی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت حسب قانون آماده مشارکت با بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری به‌منظور توسعه صنایع معدنی و واحدهای فرآوری است.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا، مهدی کرباسیان افزود: مقوله اکتشاف معادن که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) دنبال می شود، بیشتر در مناطق کمتر توسعه یافته کشور به انجام رسیده است.

به گفته وی، اکثر 15 بلوک معدنی که در هفته جاری به بخش خصوصی واگذار شد در مناطق کمتر برخوردار کشور واقع شده اند که می توان در کنار معادن، به توسعه صنایع معدنی در این مناطق نیز پرداخت.

گفتنی است، در هفته جاری ایمیدرو 15 بلوک پهنه آباده- جازموریان در استان فارس را که فراخوان عمومی آن پارسال منتشر شده بود، به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار کرد.

این سرمایه‌ گذاری اکتشافی با هدف مشارکت دولت و بخش خصوصی و به منظور جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و استعداد این بلوک ها در ذخایر آهن و کرومیت است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: باید حسب قانون به بخش خصوصی کمک کنیم تا بتواند به ساخت کارخانجات فرآوری در این مناطق نیز اقدام کند که به عنوان نمونه فرآوری های آهک، فرآوری کاغذ از سنگ و کارخانه های فسفات در استان های کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، کرمانشاه و خراسان جنوبی آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی موافق و علاقه مند به این مهم باشد، دولت آماده است تا به مشارکت در طرح ها یا پشتیبانی برای انجام سرمایه گذاری در آنها بپردازد.

کرباسیان با اشاره به انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی در 200 هزار کیلومتر مربع از پهنه های کشور توسط ایمیدرو، یادآور شد: این عملیات در حدود 100 هزار کیلومتر مربع دیگر از پهنه های کشور از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در حال انجام است که می تواند به کشف منابع زیر زمینی بیانجامد.

 

کمبود ماشین‌آلات در معادن بزرگ

وی درباره ماشین آلات معدنی و وابستگی به واردات آنها خاطرنشان کرد: ماشین آلات یکی از مهمترین ابزارها در توسعه فعالیت های معدنی است، در این زمینه در معادن کوچک و متوسط مشکل خاصی نداریم و تولیدات داخلی پاسخگوی نیازهاست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در معادن بزرگ، اما نیازمند تامین شاول ها (نوعی بیل مکانیکی برای بارگیری سنگ های سخت یا خاک های معدنی) و دامپتراک ها (کامیون های ویژه معدن) و همچنین برخی اقلام و ماشین آلات خاص هستیم که به واردات وابسته است.

وی یادآور شد: در چند سال گذشته و با تصمیم دولت، ماشین آلات نو و حتی کارکرده معدنی وارد کشور شد و بخش خصوصی نسبت به واردات شاول ها و دامپتراک ها اقدام کرد که تا حدودی تامین کننده نیازهاست، اما همچنان کمبودهایی وجود دارد.

کرباسیان بیان داشت: در این زمینه و برای رفع کمبودها، تاکنون جلساتی با انجمن پیمانکاران، انجمن ماشین آلات و تولیدکنندگان داخلی برگزار شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تصمیمات سیاسی، مانع استفاده از نظرات مشاوران می‌شود
کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران به‌دنبال ایجاد نهضت فرآوری
تمام تجهیزات فاز نخست فرآوری روی مهدی‌آباد امسال وارد می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: