تخصیص منابع بدون نظارت، زمینه‌ساز رانت شده است
رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی:

تخصیص منابع بدون نظارت، زمینه‌ساز رانت شده است

رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی با بیان اینکه تخصیص منابع بدون نظارت، زمینه ساز بروز رانت بوده است، گفت: لازم است نظام بانکی به‌عنوان توزیع‌کننده و صاحب منابع نظارت بیشتری بر آن داشته باشد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا، علیرضا حقیقت پژوه  در نشست خبری با اعلام اینکه چرا بنگاه‌ها از نوشتن طرح توجیهی استقبال نمی‌کنند، گفت: هرچند طبق قانون باید پیش از تخصیص اعتبار، توجیه فنی طرح‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد اما به‌طور معمول با تغییر دولت‌ها و بانک مرکزی، رویکرد بانک‌ها نیز عوض شده است.

وی تاکید کرد: البته بانک‌ها برای حفظ منابع خود، مراوداتی و البته متقاضیانی هم دارند که می خواهند بدون نظارت، به منابع بانکی برسند.

 

تعریف پروژه پتروشیمی در شهری که آب ندارد

حقیقت پژوه تاکید کرد: برای نمونه تعریف پروژه پتروشیمی با 1.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری آن هم در شهری که آب ندارد و یا فاقد جاده و مسیر ریلی برای انتقال محصول است، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد که بانک‌ها تامین مالی آن را برعهده می گیرند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا مذاکرات دوجانبه با بانک‌ها در دستور کانون قرار ندارد، گفت: با توجه به صراحت در ماده 5 قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی مصوب پنجم تیرماه 1386 که مبنای قانونی تشکیل کانون است، بانک‌ها ملزم به رعایت این قانون بودند و ما می خواستیم دستگاه‌های اجرایی به صورت دستوری پیگیر اجرای آن باشد.

وی افزود: با این حال این کانون در سال‌های اخیر پیگیر ماجرا بوده و اکنون بانک‌های خصوصی برای توسعه فضاهای کسب و کار به همکاری با کانون روی آورده اند.

حقیقت پژوه، بر لزوم تدوین یک دستورالعمل در این زمینه بین بانک‌ها تاکید کرد تا مانع از رفتارها و تصمیم های سلیقه‌ای شود.

رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح های کوچک و متوسط نیز می‌تواند مشمول بررسی های کارشناسی این کانون شود، گفت: در اجرای طرح هایی چون کارآفرینی، بنگاه های زودبازده و نظایر آن به کانون مراجعه ای نشده و یا اگر بوده، به شکل موردی در استان ها انجام شده است.

وی افزود: در این موارد از آنجا که در اغلب موارد از ناحیه استانداری‌ها و وزارتخانه‌ها انجام می شود، شاهدیم که سرمایه‌گذاران از شهرک‌های صنعتی زمین دریافت می کردند اما کسب و کاری ایجاد نمی‌شد و اکنون با تعداد زیادی از زمین‌ها یا سوله‌های خالی در شهرک‌های صنعتی شهرهای بزرگ بویژه اطراف تهران روبرو هستیم.

 

اکنون زمان اندیشیدن به «صادرات محور» بودن است

رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی در ادامه، تحریم‌ها را فرصتی برای اندیشیدن به بازارهای جدید تجاری ایران دانست و گفت: وقت آن رسیده است که صادرات محور فکر کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آینده سرمایه گذاری اقتصادی در کشور با توجه به خروج آمریکا از برجام گفت: تفاوت تحریم های این دوره با دفعه پیش در این است که اکنون یکطرفه از سوی آمریکا اعمال می شود در حالی که ایران ارتباط تجاری چندانی با آمریکا و به طور کلی آمریکا شمالی ندارد.

حقیقت پژوه افزود: حتی در سال‌های اخیر که تحریم ها با امضای برجام برداشته شد، چندان سیسم پولی و بانکی ایران فعال نبود که بخواهیم اکنون نگران بسته شدن این گشایش‌ها باشیم.

وی اظهار داشت: اگر بتوانیم مجموعه بانکی و سرمایه گذاری را فعال کنیم، می توان روی بازار آسیا و کشورهای همسایه برنامه ریزی کرد.

این کارشناس سرمایه‌گذاری با بیان اینکه در اوج تحریم‌ها یک سرمایه گذار اهل ترکیه یک واحد پتروشیمی در ایران خرید، گفت: در کشورهایی با اقتصاد آزاد، شرکت های اروپایی و آمریکایی از دولت هایشان دستور نمی گیرند و دولت نمی تواند آنها را مجبور به تجارت کند.

وی اظهار داشت: با این حال فکر می کنم با توجه به نوسان های اخیر ارزی، می شود به سمت صادرات حرکت کرد؛ وقت آن رسیده که صادرات محور فکر کنیم و بازار کسب و کار را توسعه دهیم.

حقیقت‌پژوه با بیان اینکه این کانون در مدت 10 سال فعالیت خود توانسته توجیه سرمایه‌گذاری را طرح‌های مختلف اقتصادی را بررسی کند، گفت: سهم کانون از کل طرح‌های اقتصادی کشور کمتر از پنج درصد است و در شرایطی که طرح های بسیاری معطل سرمایه اند، بسیاری از طرح‌ها به دلیل اینکه پیش از تخصیص تسهیلات، بررسی نشده‌اند، اکنون توجیه فنی و اقتصادی خود را از دست داده‌اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رانت اختلاف قیمت دستوری تنها به جیب دلالان رفته است
زیان 50 میلیون نفری سهامداران شرکت ملی مس
دست از قیمت‌گذاری دستوری فولاد و پتروشیمی بردارید
بورس کالا جای قیمت‌گذاری دستوری نیست
اسامی خریداران کالاهای عرضه شده در بورس اعلام شود
رانت ارزی و اعتباری را حذف می‌کنم
مسئولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خواران خسته نشوند
سیاست ارزی دولت، صنایع فلزی را فلج می‌کند
قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است
نبود شفافیت و ابزارهای کنترلی، حمایت‌های دولت از صنایع را بی‌اثر و محل فساد کرده است
بازار در انتظار شوک رانتی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: