فملی، 15 تومان سود به‌ازای هر سهم تقسیم کرد

فملی، 15 تومان سود به‌ازای هر سهم تقسیم کرد

به گزارش فلزات آنلاین، مجمع عمومی شرکت ملی مس برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 96، با حضور سهامداران در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مهندس محمدرضا بنی‌اسدی‌راد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، عملکرد این شرکت را در سال مالی ۹۶، مثبت و قابل توجه دانست و افزود: میزان کل فروش این شرکت در سال مالی ۹۶، حدود ۸۸ هزار و ۶۲۸ میلیارد ریال برآورد شده است. وی این عملکرد مثبت و قابل توجه را مرهون تلاش خانواده مس، کارگران و مدیریت سابق شرکت (مهندس مرادعلیزاده) دانست و اینطور ادامه داد: اولویت اصلی این شرکت در سال جاری، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم انداز ۱۴۰۴، خواهد بود

 

رکوردشکنی فملی در تولید و فروش

در ادامه این مجمع، مهندس سعدعبدی، مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران گزارشی از عملکرد شرکت در سال مالی ۹۶، ارائه داد و از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در سال ۹۶، گفت:

دستیابی به بالاترین رکورد تولید کنسانتره به میزان ۱ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۹۱ تن و بالاترین تولید مس محتوی معدنی به میزان ۲۹۵ هزار و ۶۲۱ تن.

دستیابی به فروش خارجی ۱.۳۲۸ میلیون دلار و صادرات به کشورهای اروپایی، چین، ترکیه، حوزه خلیج فارس، فیلیپین، هند، کره جنوبی و ....

تکمیل و بهره برداری از ۱۳ پروژه جدید با سرمایه گذاری بیش از ۳۵۲۰ میلیارد تومان.

 

رکوردشکنی فملی در بورس

سعدعبدی افزود: در فصل سوم سال ۹۶، رتبه شرکت میان ۵۰ شرکت فعال بورسی از 30 به ۵ ارتقا یافت. وی بازدهی مثبت ۹۱۴ درصدی سهام شرکت مس طی ۱۱ سال گذشته را از دیگر رکوردشکنی‌های این شرکت دانست و افزود: دستیابی به بیشترین ارزش بازار طی ۴ سال گذشته از دیگر دستاوردهای این مجموعه است. باید خاطرنشان ساخت، ارزش بازار سهام این شرکت در اسفند ۹۶ به ۱۵۹۶۶۰ میلیارد ریال افزایش یافت. گفتنی است، ارزش بازار سهام شرکت تا پایان روز 12 تیرماه 97 رقم 200هزار میلیارد ریال بوده برآورد شده است.

وی دلایل عملکرد مثبت شرکت در سال ۹۶ را اینطور بیان کرد: افزایش تولید مجموع مس محتوا، کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه انرژی، کاهش قیمت تمام شده مس محتوی، کیفیت بخشی به تولید، رشد فروش شرکت، حرکت به سمت توسعه پایدار و اجرای پروژه های مطمئن با چشم انداز ۴۲۵ هزار تن کاتد در پایان سال ۱۴۰۰

 

توسعه، راه مقابله با تحریم

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس راهکارهای ارائه شده از سوی شرکت برای مقابله با تحریم‌های احتمالی علیه ایران، را اینطور بیان کرد: افزایش تولید در کلیه واحدهای عملیاتی از معدن تا پالایشگاه، تقویت ساخت داخل، استفاده از تجربه مقابله با تحریم‌ها و امکان صادرات از طرق مختلف و استحصال  وجوه محصولات فروخته شده، سعدعبدی تاکید کرد: توسعه، راه مقابله با تحریم است که در این مجموعه با جدیت دنبال می‌شود.

 

عملکرد تولید فملی در سال 1396

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس به بررسی عملکرد تولید شرکت طی سال 1396 و مقایسه آن با برنامه و عملکرد سال قبل پرداخت و افزود: تولید مس محتوای معدنی شرکت مس در سال 1396، 295هزار و 600 تن بوده است که 6 درصد نسبت به برنامه سال 1396 بیشتر بوده است. این در حالی است که تولید مس محتوای معدنی شرکت مس در سال 1395، 282هزار تن گزارش شده است.

تولید کنسانتره مس در سال 1396، 1145هزار تن بوده است که نسبت به برنامه تولید این سال 7درصد بیشتر بوده است. تولید کنسانتره مس در سال قبل از آن 1077 هزار تن بوده است. تولید مس پالایش‌شده هم در سال گذشته 160هزار تن بوده است.

در حوزه فروش نیز شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1396 بالغ بر 88،628میلیارد ریال فروش داشته است که از این میزان 37،987میلیارد ریال فروش داخلی و 50،641میلیارد ریال فروش خارجی است. ارزش فروش شرکت مس در سال 1396 نسبت به سال قبل از آن 26.5درصد رشد داشته است.

در ادامه این مجمع، گزارشی از عملکرد تولید این شرکت در ۳ ماهه نخست سال ۹۷، نسبت به برنامه تولید در سال جاری ارائه شد:

کل استخراج: ۱۱۱ درصد - سنگ سولفیدی: ۱۰۴ درصد - کنسانتره مس: ۱۰۴ درصد- کنسانتره مولیبدن: ۹۳ درصد- آند تولیدی: ۱۱۴ درصد - کاتد تولیدی: ۱۰۹ درصد - تولید معدنی ( مس محتوی): ۱۰۵ درصد

 

انتقال تجربه به معادن کوچک

یکی از سیاست‌های شرکت ملی صنایع مس ایران برای توسعه معادن کوچک مس، در اختیار گذاشتن دانش فنی و تجربه‌ای است که این شرکت طی چندین دهه فعالیت در صنعت مس کسب کرده، به بخش خصوصی است. بر همین اساس، تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت ملی صنایع مس ایران، ایمیدرو و و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی منعقد شده است.

بر اساس موافقت‌های اولیه‌ای که بین این شرکت و مسئولین بخش دولتی شکل گرفته است، مقرر شد شرکت مس در بخش‌های مختلف کارشناسی به‌خصوص در مقوله‌های اکتشافات و معدن‌کاری، خدمات مهندسی ارائه کند و نهایتاً محصول تولید شده از این واحدها را پیش‌خرید کند که این تفاهم‌نامه، به عنوان ضمانتی برای سیستم بانکی برای تأمین مالی این طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

جذب سرمایه برای اجرای طرح‌های توسعه ضروری است

سعدعبدی افزود: از کل مجموع سرمایه موردنیاز برای طرح‌های توسعه این شرکت از ابتدای شروع فاز ۲ توسعه تا پایان سال ۹۶، حدود ۷۲۳۴ میلیارد تومان، هزینه شده است. از ابتدای سال ۹۷ تا اتمام پروژه‌ها تا سال ۱۴۰۰، نیاز به ۹۶۵۷ میلیارد تومان سرمایه وجود دارد. سهم منابع داخلی شرکت برای این سرمایه ۳۱۵۷ میلیارد تومان برآورد شده و نیاز به جذب سرمایه  ۶۵۰۰ میلیارد تومانی از بیرون شرکت احساس می‌شود.

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی برای تولید برق به ظرفیت 500 مگاوات، توسعه ذوب سرچشمه، تغییر تکنولوژی ذوب از فرایند ریورب به فلش برای ایجاد ظرفیت سالانه 280 هزار تن مس آندی حاصل از کنسانتره، راه‌اندازی سیستم انتقال گاز خروجی از کنورترها و احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد ازجمله طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس هستند که در سال گذشته راه‌اندازی شدند.

احداث کارخانجات اسید کرمان، تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه، طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد، طرح تولید مس کاتدی سونگون، انتقال آب خلیج‌فارس، طرح تولید مس کاتدی سونگون، طرح جامع آب و برق و... ازجمله طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرای شرکت مس هستند.

 

فملی، 15 تومان سود تقسیم کرد

در پایان این جلسه، گزارش نهایی مصوبات هیات مدیره، قرات شد که مبنی بر آن، روزنامه کثیرالانتشار بدنیای اقتصاد و صمت برای درج آگهی‌های شرکت ملی صنایع مس ایران انتخاب شدند. به‌علاوه سود نهایی 15 تومان به‌ازای هر سهم مقرر شد و 20 تومان سود هر سهم به افزایش سرمایه اختصاص یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش تولید شرکت ملی مس؛ آند 82 درصد و کاتد 70 درصد
تأثیرگذاری مثبت «فملی» بر شاخص کل بورس
شرکت ملی مس آماده مقابله با تحریم‌ها است
جهش 151درصدی سود «فملی»
بهار پر بار فملی در سال توسعه پایدار و متوازن شرکت مس
نزدیک به 35 درصد برنامه فروش شرکت مس تا پایان خرداد ماه محقق شد
اکنون در صنعت مس توان طراحی و تولید همه تجهیزات را داریم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: