قراردادهای فولادی در تنگنای برکسیت (Brexit)
نگاهی به اثر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر صنعت فولاد این کشور

قراردادهای فولادی در تنگنای برکسیت (Brexit)

تغییرات شرایط تجارت جهانی به دنبال پافشاری بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند اثری منفی بر اقتصاد جهانی داشته باشد. تولیدکنندگان فولاد به‌عنوان بزرگ‌ترین محصول تجارت جهانی پس از نفت نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. در این گزارش نگاهی به بازار فولاد بریتانیا در بحبوحه خروج این کشور از اتحادیه اروپا انداخته می‌شود.

از زمان شروع طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (British Exit) بسیاری از کارشناسان به تبعات ناشی از این اقدام بر اقتصاد اتحادیه اورپا و جهان هشدار داده‌اند. گفته می‌شود، این طرح که با سرنام برکسیت (Brexit) در محافل دنیا شناخته شده است در صورت تحقق کامل، در بازار اقتصاد جهانی، فلزات اساسی و بورس‌های بین‌المللی اثرات قابل توجهی خواهد داشت. شرکت تاتا استیل یوروپ (Tata Steel Europe) نیز که با قراردادی تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری مشترکی را با شرکت آلمانی تیسن‌کروپ (Thyssenkrupp) آغاز کرده بود در ادامه مسیر خود با مشکلات عدیده‌ای رو به‌رو شده است. شرکت تاتا استیل که دفتر مرکزی آن در شهر لندن واقع شده است دارای فعالیت‌های گسترده‌ای در بریتانیا و هلند است و گفته می‌شود که جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اثرات نامطلوبی را برای ادامه فعالیت‌های این شرکت ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» می‌توان گفت که شرایط اقتصاد جهانی تحت تأثیر این خروج قرار خواهد گرفت. اگر برکسیت شرایط صادرات و واردات فولاد بریتانیا را تغییر دهد (که به احتمال فراوان چنین خواهد بود) صنعت فولاد بریتانیا دچار تحولات عظیمی خواهد شد. شایان ذکر است که بریتانیا با تولید 7 میلیون و 700 هزار تن فولاد در سال 2017 در جایگاه بیست و دوم جهان قرار گرفت. در سال 2016 واردات محصولات فولادی به بریتانیا از 10 کشور اسپانیا (9 درصد)، هلند (9 درصد)، چین (7 درصد)، ترکیه (6 درصد)، فرانسه (6 درصد)، اوکراین (5 درصد)، ایتالیا (5 درصد)، روسیه (4 درصد)، آلمان (14 درصد) و بلژیک (10 درصد) و 25 درصد باقی مانده از سایر کشورهای جهان بود. با نگاهی به آمار گفته شده پیداست که بریتانیا نزدیک به 53 درصد از فولاد مورد نیاز خود را از برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا (اسپانیا، هلند، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بلژیک) تأمین می‎کند.

 در مقابل اما بزرگ‌ترین مقصدهای صادرات محصولات فولادی بریتانیا نیز 5 کشور ترکیه (10 درصد)، ایرلند (9 درصد)، هلند (8 درصد)، فرانسه (13 درصد)، آلمان (12 درصد) و 48 درصد باقی‌‌مانده سایر کشورهای جهان هستند. در این مورد نیز 4 کشور ایرلند، هلند، فرانسه و آلمان در مجموع با 42 درصد عمده‌ترین مقاصد صادرات محصولات فولادی بریتانیا بودند. ناگفته پیداست که این کشورها نیز همگی در اتحادیه اروپا قرار دارند. نمودارهای 1 و 2 مقاصد صادراتی و مبادی وارداتی محصولات فولادی بریتانیا را با یکدیگر مقایسه می‌کند.

تا به امروز یکی از سیاست‌های مهم اتحادیه اروپا، ایجاد بازار واحد و کارآمد بود؛ قانون تجارت آزاد کالاها در بین کشورهای عضو این اتحادیه نیز که شرایط صادرات و واردات را برای تسهیل می‌کند در همین راستا پایه‌ریزی شد. با این حال خروج بریتانیا از اتحادیه شرایط جدیدی را پیش روی این کشور قرار خواهد داد که مسلما بر مراودات اقتصادی در منطقه یورو اثر عمیقی خواهد گذاشت و صنعت فولاد بریتانیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای صنعتی این کشور نیز از این امر متأثر خواهد بود. شایان ذکر است که بریتانیا، روز خروج قطعی از اتحادیه را 29 مارس سال 2019 اعلام کرده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ویتنام، پتانسیل رشد صنعت فولاد در آسیا
صادرات محصولات فولادی 129 درصد رشد یافت
تکمیل زنجیره تولید باعث افزایش رقابت‌پذیری می‌شود
صنعت فولاد کشور رو به جلو حرکت می‌کند
صادرات فولاد ایران از تحریم‌های آمریکایی متاثر نمی‌شود
صادرات زنجیره فولاد از مرز 9.2 میلیون تن عبور کرد
توازن در زنجیره فولاد، شرط اصلی برای رقابت‌پذیری
آمادگی ایران برای تجارت آزاد با ازبکستان
پویایی صنایع داخلی مصرف کننده حامی واردات و صادرات ترکیه
پتانسیل افزایش صادرات فولاد خام ایران به امارات
ترکیه، بزرگترین واردکننده نیمه‌ساخته فولادی خاورمیانه
کاهش 30 درصدی واردات محصولات فولادی به هند در سال 2017
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: