مصرف 30 هزار تن کاتد مسی در سال 2017
نحاس، مصرف‌کننده بزرگ کاتد عمان

مصرف 30 هزار تن کاتد مسی در سال 2017

شرکت نحاس، تولیدکننده سیم و کابل مسی بزرگترین مصرف‌کننده کاتد مس در عمان است که نه‌تنها حجم تولید تنها مجتمع ذوب و پالایش این کشور یعنی صحار را به مصرف می‌رساند، بلکه حدود 50 درصد نیاز خود را از محل واردات تأمین می‌کند. متوسط مصرف مس عمان طی دهه 2010 میلادی به حدود 19.5 هزار تن در سال رسید که همگام با رشد اقتصادی این کشور بود.

به‌رغم وجود معادن متعدد مس در عمان، تنها یک مجتمع ذوب و پالایش به‌نام صحار (واقع در منطقه صحار) با ظرفیت سالانه 25 هزار تن کاتد مس در این کشور عربی وجود دارد. از این رو، هر گونه تغییر در برنامه تولید کاتد مس این شرکت معدنی نظیر تعمیر و نگهداری (به ویژه تعمیرات اساسی)، تأمین تقاضای داخلی این کشور را با چالش مواجه می‌سازد. به گزارش «فلزات آنلاین» متوسط تولید کاتد مس عمان طی سال‌های 2001 تا 2007 که تراز تجاری عمان صادراتی بود، برابر با 8/19 هزار تن در سال برآورد شد در حالی که با افت حجم تولید طی سال‌های 2007 تا 2010 به‌میزان 56 درصد، تأمین بازار کاتد مس این کشور عربی، دچار ناپایداری شد. در همین دوره، شاهد گزار بازار تجاری عمان از خالص صادرات به خالص واردات هستیم. پس از ناپایداری حجم تولید کاتد مس عمان طی دوره گزار، روند تولید مجددا به سطح ثابت سالانه 5/11 هزار تن در سال‌های 2012 تا 2017 رسید. به طور کلی، طی بازه 17 ساله از 2001 تا 2017، تولید کاتد مس عمان با افت سالانه 4 درصدی همراه بود.

بزرگترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده در عمان، شرکت نحاس، تولیدکننده مفتول و سیم و کابل مسی است. اگرچه سبد محصولی نحاس عمان به سیم و کابل ساختمانی، کابل برق فشار ضعیف و متوسط، کابل‌های کنترل و ابزار دقیق، کابل کشتی و کابل‌های ضد حریق خلاصه می‌شود؛ این شرکت دارای تکنولوژی تولید سالانه 30 هزار تن مفتول مسی عاری از اکسیژن از شرکت اتوکمپو فنلاند (تکنولوژی کست اند درا- معروف به آپکست) است. از این رو، جهت تولید محصولات خود، نیازمند کاتد مسی است. به‌روش معمول، با توجه به حجم تولید و میزان تجارت و با صرف نظر کردن از موجودی کاتد مس در انبارهای عمان، چه تولیدکننده و چه مصرف‌کننده، میزان مصرف ظاهری این فلز صنعتی طی سال‌های 2001 تا 2017 برآورد شده و در نمودار 1 قابل مشاهده است.

با توجه به این نمودار، میزان مصرف کاتد مس در عمان طی دهه 2000 میلادی رقم کمی در حد سالانه 8 هزار تن بود که با توسعه اقتصادی عمان طی دهه 2010 میلادی، بازار مصرف این فلز صنعتی، جهش بیش از 2 برابری به‌خود دید و از متوسط مصرف 8.2 هزار تن مس در سال طی دهه 2000 میلادی به متوسط مصرف 19.5 هزار تن در سال طی دهه 2010 میلادی رسید. به گزارش «فلزات آنلاین» رشد سالانه مصرف ظاهری کاتد مس در عمان طی بازه 17 ساله مورد بررسی، حدود 11 درصد برآورد شد. میزان مصرف کاتد مسی در عمان برای سال 2005 منفی برآورد شده که به‌دلیل صادرات بیش از عرضه این فلز صنعتی در آن سال بود. علت اصلی این امر را می‌توان به فروش از محل موجودی انبارهای سال 2004 ارتباط داد. به‌طور کلی، روند نوسانی مصرف طی دهه 2000 در عمان بیانگر آن است که بخشی از مصرف به عنوان موجودی انبار تولیدکننده (شرکت صحار) یا مصرف‌کننده (شرکت نحاس) بوده است.

گفتنی است که بین مصرف ظاهری دهه 2000 و 2010 عمان تفاوت بزرگ دیگری نیز وجود دارد و آن این است که طی دهه 2000، میزان مصرف ظاهری کاتد افت و خیز داشت و از سطح 14 هزار تن در سال فراتر نمی‌رفت، در حالی که طی دهه 2010، سیر مصرف ظاهری این فلز صنعتی صعودی است و با توجه به چشم‌انداز مثبت اقتصادی این کشور، انتظار می‌رود که به رشد خود ادامه دهد. در حال حاضر، بیش از 50 درصد از تقاضای کاتد مس عمان از محل واردات تأمین می‌شود که با توجه به عدم تغییر حجم تولید مجتمع صحار و پیش‌بینی رشد تقاضای عمان، این سهم افزایش خواهد یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت
خودروهای برقی و چشم‌انداز بازار مس در اروپا
آلمان و ایتالیا بزرگترین واردکنندگان فلز سرخ اروپا
روسیه بزرگترین صادرکننده فلز سرخ اروپا است
تنوع محصولات مجتمع ذوب و پالایش مس بیرلا
تجارت 10 میلیون تنی کاتد در سال 2016
رشد 2.9 درصدی اقتصاد عمان در سال 2020
36 درصد از تجارت جهانی کاتد به مقصد چین است
خالص واردات کاتد عمان به 18 هزار تن رسید
صادرات کاتد عمان به صفر رسید
پروژه‌های بزرگ عربستان نیازمند مس هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: