36 درصد از تجارت جهانی کاتد به مقصد چین است
جهش تجاری چین طی یک دهه گذشته

36 درصد از تجارت جهانی کاتد به مقصد چین است

بزرگترین واردکننده کاتد مس در جهان چین است که از اواخر دهه 2000 میلادی با جهش از حجم واردات کم به این جایگاه رسیده است. سهم چین از کل تجارت جهانی مس در سال 2001 حدود 13 درصد بود که در سال 2016 این رقم بالغ بر 36 درصد شد. درحالی که چین، یکی از تولیدکنندگان بزرگ کاتد مس در جهان نیز محسوب می‌شود؛ با این وجود، حجم تولید این کشور قادر به تامین نیاز خود نبوده و کسری عرضه با واردات برآورده می‌شود.

به گزارش «فلزات آنلاین» بررسی تجارت جهانی مس تصفیه شده از منظر واردکنندگان نشان می‌دهد که چین، بزرگترین واردکننده و مصرف‌کننده کاتد مس در جهان است. بررسی میزان واردات کاتد مس به چین طی سال‌های 2001 تا 2016 نشان می‌دهد که سهم واردات کاتد چین از کل تجارت جهانی در سال 2001 برابر با 13 درصد بود و این رقم در سال 2016 به حدود 36 درصد رسید. از نظر نسبت، بیشترین سهم واردات چین از کل تجارت جهانی کاتد مس متعلق به سال 2012 و برابر با 41 درصد بود و از نظر حجم، بیشترین میزان واردات این فلز صنعتی در سال 2015 و برابر با 3.65 میلیون تن گزارش شد. نمودار 1، روند واردات بزرگترین واردکنندگان کاتد مس در جهان را برای سال‌های 2001 تا 2016 نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار 1 قابل مشاهده است، پس از چین، ایالات متحده آمریکا، آلمان، ایتالیا، تایوان و ترکیه بزرگترین واردکنندگان کاتد مس در جهان هستند که با احتساب چین، مجموع واردات 6 کشور برتر واردکننده کاتد، سهم 57 درصدی از کل تجارت جهانی در سال 2001 را تشکیل می‌دادند و این سهم در سال 2016 به حدود 65 درصد رسید. به‌طور کلی متوسط سهم 6 کشور برتر واردکننده طی بازه 16 سال مورد بررسی، برابر با 64 درصد بود. در میان واردکنندگان بزرگ کاتد مسی در جهان، ترکیه نیز به‌عنوان نماینده‌ای از خاورمیانه قابل مشاهده است. اقتصاد این کشور طی یک دهه اخیر رشد قدرتمندی داشت و این امر ناشی از توسعه صنایع مختلف اعم از تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع و خودروسازی در ترکیه بود.

واردات کاتد مسی به چین در دهه 2000 میلادی، به‌طور متوسط در سطح 1.2 میلیون تن قرار داشت که با جهش 120 درصدی در سال 2009 و آغاز رشد مثبت توسعه اقتصادی چین در دهه 2010 میلادی به متوسط 3.2 میلیون تن رسید. به‌طور کلی، نرخ رشد سالانه واردات مس تصفیه شده به چین طی سال‌های 2001 تا 2016، برابر با 10.4 درصد برآورد شد که بیشترین نرخ رشد واردات طی بازه مورد بررسی در میان بزرگترین واردکنندگان این فلز صنعتی بود. به گزارش «فلزات آنلاین» پس از چین، حجم واردات کاتد آلمان و ترکیه با رشد مثبت در این بازه همراه بود و نرخ رشد سالانه واردات کاتد در این 2 کشور به‌ترتیب برابر با 2.8 و 1.9 درصد برآورد شد. واردات مس تصفیه شده به ایتالیا و تایوان طی بازه 16 ساله مورد بررسی تغییر چندانی نداشت، در حالی که حجم واردات کاتد مس به ایالات متحده در بازه مذکور، سالانه حدود 2.6 درصد کاهش یافت.

گفتنی است که با توجه به تمرکز پروژه‌های ذوب و پالایش مس طی سال‌های آتی در چین، انتظار می‌رود که واردات کاتد مس به این کشور آسیایی به‌تدریج کاهش یابد و جای خود را به کنسانتره دهد. ممنوعیت واردات گروه‌های کم‌عیار قراضه و ضایعات مسی به چین از ابتدای سال 2019 نیز، به رشد تقاضای وارداتی کنسانتره مس خواهد افزود. علت رشد قابل توجه ظرفیت ذوب و پالایش مس در چین، بحث خودکفایی در تولید مس تصفیه شده است که اگرچه چین را در آینده از واردات کاتد مس بی‌نیاز خواهد کرد، به حجم واردات کنسانتره مسی این کشور خواهد افزود؛ چرا که چین از ذخایر قابل توجه و بزرگ مس جهت تامین خوراک مورد نیاز واحدهای ذوب و پالایش خود برخوردار نیست. در نتیجه این امر، می‌توان ادعا کرد که وابستگی صنعت مس این کشور آسیایی، عملا از کاتد به کنسانتره انتقال خواهد یافت.

ناگفته نماند که چین، یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان اسید سولفوریک در جهان است که سالانه بخشی از نیاز خود به این ماده شیمیایی را از محل واردات تامین می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که تقاضای اسید سولفوریک چین، سالانه بالغ بر 99 میلیون تن است که نزدیک به 1.5 میلیون تن آن از محل واردات تامین می‌شود. با توجه به حجم بالای تقاضای اسید چین، هزینه‌های بالای حمل و نقل و نگهداری این ماده شیمایی، تمایل دولت چین به خودکفایی در تولید کاتد مس واضح‌تر جلوه می‌کند. در حقیقت با رشد سرمایه‌گذاری جهت افزایش ظرفیت‌های جدید ذوب و پالایش در چین، نه‌تنها واردات کاتد به این کشور به‌شدت کاهش خواهد یافت، بلکه از واردات اسید سولفوریک به چین نیز کاسته می‌شود. نرخ فوق‌العاده پایین دستمزد و برخی هزینه‌های دیگر نظیر انرژی در چین، سبب می‌شود تا این کشور، به‌رغم واردات کنسانتره مس، به‌خوبی از پس حاشیه سود کم تولید کاتد برآید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
چشم‌انداز مثبت اقتصاد ترکیه، محرک واردات کاتد به منطقه
تجارت 10 میلیون تنی کاتد در سال 2016
مصرف 30 هزار تن کاتد مسی در سال 2017
خالص واردات کاتد عمان به 18 هزار تن رسید
تحریم‌ها اگرچه تشدید یافت، اما مغلوب شرکت ملی صنایع مس شد
ایران طی 10 سال اخیر، تنها 18 هزار تن کاتد وارد کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: