سرگیجه قیمت نفت در بحران‌ها
تهدیدات دوجانبه ایران و آمریکا، عامل نوسان قیمت نفت

سرگیجه قیمت نفت در بحران‌ها

پس از اینکه آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های وسیعی را علیه ایران در خصوص نفت به‌اجرا می‌گذارد و باید تا 6 ماه آینده میزان صادرات نفت ایران به صفر برسد، بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که این امر در کوتاه‌مدت و یا حتی 2 سال آینده امکان‌پذیر نیست و موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار خواهد شد. هر چند که عربستان و برخی کشورها اعلام کردند که کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند.

به گزارش فلزات آنلاین، در دوره تحریم گذشته، کشورهای غربی تصمیم گرفتند که خرید نفت از ایران را به‌تدریج تحریم کنند و میزان صادرات نفت ایران را به یک میلیون بشکه در روز برسانند. این امر طی  حدود 3 تا 5 سال محقق شد و به‌تدریج صادرات نفت ایران از 3 میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش یافت. هم‌زمان نیز کشورهای عربستان، روسیه، ونزوئلا و آمریکا تولید نفت خود را افزایش دادند و زمینه را برای جایگزینی نفت ایران در بازار فراهم کردند. در آن دوره به‌دلیل افزایش تولید بیش از حد از سوی کشورهای تولیدکننده نفت، مازاد تولید ایجاد شد و قیمت نفت به‌شدت کاهش یافت، به‌طوری که از 120 دلار در هر بشکه، طی 3 سال به 40 دلار در هر بشکه رسید. اما پس از لغو تحریم‌ها و با ورود نفت ایران به بازار، کشورهای یاد شده تولید خود را کاهش دادند تا توازن میان عرضه و تقاضا حفظ شود. در پی آن نیز به‌تدریج قیمت نفت افزایش یافت و در 2 سال گذشته نیز شاهد این موضوع بودیم.

پس از روی کارآمدن ترامپ در آمریکا، اردیبهشت ماه این کشور از توافق برجام خارج شد و همه کشورها را نیز به‌زعم خود تهدید به خروج از آن و عدم خرید نفت از ایران کرد. ترامپ به گفته خود قصد دارد میزان صادرات نفت ایران را تا آبان ماه به صفر برساند. ایران نیز در اقدامی متقابل اعلام کرد که اگر نفت ایران صادر نشود، ایران نیز گزینه‌های روی میز فراوانی دارد و تنگه‌های فراوانی در اختیار این کشور برای جلوگیری از صادرات نفت است. هر چند که این تهدید بزرگ نظامی محسوب می‌شود و ایران صادرات نفت را طبق معاهده‌های بین‌المللی حق خود می‌داند؛ اما آمارها نشان می‌دهد که کشورهای عمده صادرکننده نفت جهان یعنی عربستان، عراق، کویت، امارات، بحرین، قطر و عمان به‌راحتی و بدون مشکل خاصی، نفتکش‌های خود را از تنگه هرمز عبور می‌دهند. در حقیقت بیشترین صادرات نفت جهان یعنی روزانه 18 میلیون بشکه از این تنگه می‌گذرد. اما دیگر تنگه عمده دنیا یعنی باب‌المندب در دریای سرخ و اقیانوس هند در هفته گذشته، 2 مرتبه شاهد حمله نیروهای یمنی به نفتکش‌های عربستانی بود و در نتیجه عربستان اعلام کرد که موقتا از این تنگه نفت صادر نمی‌کند. این کش و قوس‌ها در بازار نفت دنیا باعث نوسان قیمت طلای سیاه شده است و در نتیجه طی یک هفته گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی رشد داشت. نمودار 1 افزایش تدریجی قیمت جهانی نفت‌های بین‌المللی را در یک هفته گذشته نشان می‌دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: