سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی در معادن
وجیه‌الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی در معادن

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو، وظیفه اکتشاف و فعال‌سازی معادن کشور را برعهده دارد. این شرکت در سال‌های گذشته چندین مجتمع و طرح در اختیار داشت که اداره آنها با توجه به دولتی بودن سیستم این شرکت دشوار بود و در بسیاری از موارد نه‌تنها درآمدی برای این شرکت نداشت؛ بلکه زیان‌هایی را نیز بر این مجموعه تحمیل می‌کرد. بنابراین رویکرد خصوصی‌سازی ازسوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اجرا و چندین طرح و مجتمع توسط این شرکت به شکل‌های گوناگون به بخش خصوصی واگذار شد. در رابطه با وضعیت مجتمع‌های واگذار ‌شده این شرکت و نیز برنامه‌های پیش‌رو برای خصوصی‌سازی، خبرنگار ماهنامه«اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به گفت‌وگو نشسته است. به گفته وجیه‌الله جعفری واگذاری مجتمع‌های تابعه دست شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران را برای گسترش فعالیت‌های خود و هزینه بیشتر در مسیر اکتشاف و فعال‌سازی معادن بازتر کرده است. وی درباره وضعیت مجتمع‌های واگذار شده نیز می‌گوید سرعت در توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی مهم‌ترین تاثیر این واگذاری‌ها بوده است و سرمایه‌گذاران این مجتمع‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و ابتکار عمل، اختیار کامل دارند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای افزایش سهم بخش معدن در اقتصاد، ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغال چه هدف‌گذاری را برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و به‌ویژه خصوصی‌سازی انجام داده است؟

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای افزایش سهم بخش معدن در اقتصاد، ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغالزایی در این بخش از روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده کرده است. جذب سرمایه‌گذار برای تجهیز معادن و احداث کارخانه فرآوری یکی از مهم‌ترین اقدامات این شرکت برای توسعه بخش معدن است. علاوه بر این، برای جذب سرمایه در برخی موارد راهبری مجتمع‌های زیرمجموعه این شرکت به سرمایه‌گذار یا بخش خصوصی واگذار شده است. همچنین تامین ماده معدنی مشروط به احداث یا توسعه کارخانه فرآوری دیگر روش جذب سرمایه‌گذار بوده که به‌نحو شایسته ازسوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انجام شده است. علاوه بر این، مشارکت جهت سرمایه‌گذاری در قالب تشکیل شرکت مجری نیز در برخی واحدها اجرا و در نهایت با فراخوان سرمایه‌گذارانی برای تکمیل مراحل اکتشاف محدوده‌های معدنی جذب شده است.

 

تاکنون چه مجتمع‌هایی ازسوی این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده‌اند؟

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران براساس سیاست‌های دولت در جهت جلوگیری ازخام‌فروشی مواد معدنی و در راستای اجرای قانون مذکور و به‌دلیل پایین بودن عیار در اغلب معادن این شرکت و نیاز این معادن به احداث کارخانه فرآوری و امکان‌پذیر نبودن فروش مستقیم ماده معدنی، اقدام به واگذاری تعدادی از مجتمع‌ها و طرح‌های تابعه خود به بخش خصوصی کرده است.

معادن زغال‌سنگ خمرود و پروده شرقی بلوک 1، سنگ‌آهن صاحب‌ سقز، طرح سولفوره انگوران، کارخانه فرآوری میشدوان و آنومالی شمالی و سنگ آهن گل‌گهر 3، 5 و 6 به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. همچنین در طرح‌هایی مانند دریاچه شورابه‌های قم، معادن زغال‌سنگ پروده شرقی بلوک 2 و 3، فسفات اسفوردی، کک‌سازی زرند، سرب نخلک، سنگ‌آهن گل‌گهر 4، سنگ‌آهن گل‌گهر 1، سنگ‌آهن جلال‌آباد، سنگ‌آهن چادرملو و مجتمع فروکروم جغتای بخش خصوصی در حال فعالیت است. علاوه بر این، مجتمع نفلین‌سینیت کلیبر، تولید سود کاستیک مجتمع پتاس‌ خور و بیابانک و احداث کارخانه فرآوری هماتیت جلال‌آباد از جمله مجتمع‌ها و طرح‌های برون‌سپاری شده به شمار می‌آ‌یند.

 

در حال حاضر، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران چه برنامه‌هایی را در راستای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در دست اقدام دارد؟

مزایده استخراج و فروش ماده معدنی در معادن مس کلوت، کلاته ‌مهران، چاه‌ فراخ و چشمه شیرین در استان سمنان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است. در عین حال این شرکت انجام عملیات استخراج و مصرف سالانه 4 میلیون تن کلوخه سنگ‌آهن از طریق طراحی، تجهیز، آماده‌سازی و استخراج از معادن آنومالی شمالی و میشدوان به مدت 21سال و فروش 2 میلیون و 800 هزارتن سنگ‌آهن دپو شده در معدن میشدوان را نیز در دست اقدام دارد. در این شرکت همچنین مزایده سرمایه‌گذاری برای استخراج، فروش و استحصال عناصر طلا و مس موجود در معدن، فراخوان ارزیابی کیفی متقاضیان سرمایه‌گذاری برای طرح جامع گردشگری مجتمع پتاس خور و بیابانک و فراخوان ارزیابی کیفی تولید آب شیرین نمک و کارنالیت از شورابه‌ها پیگیری می‌شود. علاوه بر این شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مزایده جذب سرمایه‌گذار به‌منظور استخراج، فروش و استحصال آنتیموان معادن لخشک و شورچاه و توزگی، مزایده جذب سرمایه به‌منظور تجهیز، آماده‌سازی و بهره‌برداری از سنگ‌آهن منگنز‌دار چاه‌باشه «1» و «2» را پیگیری می‌کند. از دیگر برنامه‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سرمایه‌گذاری در انجام پژوهش بر روی فرآوری باطله‌های معادن و کارخانه‌های فرآوری شرکت تهیه و تولید، احداث کارخانه فرآوری، بهره‌برداری از آن و جذب سرمایه‌گذار به منظور تولید 50 هزار تن کارنالیت و فروش آن به مجتمع پتاس و مزایده سرمایه‌گذار ذخایر سنگ‌آهن معادن زاغیا 4 و C2 است. همچنین این شرکت انتخاب پیمانکار به‌منظور احداث کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم، انبار مواد اولیه و محصول و ساختمان‌های اداری به روش EPC و انجام مهندسی پایه و تفصیلی و اجرای خط تولید پودر میکرونیزه کربنات کلسیم شامل ساخت، نصب و راه‌اندازی و تولید آزمایشی برای ظرفیت 57 هزار و 600 تن در سال را مد نظر قرار داده است. علاوه بر موارد یاد شده مزایده عمومی جذب سرمایه‌گذار به‌منظور انجام عملیات اکتشاف تکمیلی، تجهیز و بهره‌برداری از معدن احداث کارخانه فرآوری و فروش محصولات تولیدی در محدوده سرب و روی گردنه‌شیر، مزایده عمومی جذب سرمایه‌گذار به‌منظور انجام عملیات اکتشاف تکمیلی، تجهیز و بهره‌برداری از معدن احداث کارخانه فرآوری و فروش محصولات تولیدی در محدوده سیاه جنگل و سرمایه‌گذاری در اکتشاف، تجهیز و آماده‌سازی پلایای میانی از جمله برنامه‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی است.

 

پس از خصوصی‌سازی شرکت‌ها و مجتمع‌های تحت پوشش، چه فرصت‌ها و تهدیداتی پیش‌روی آنها وجود خواهد داشت؟

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بهره‌گیری از تجربیات واگذاری در سال‌های گذشته، اداره مجتمع‌های تابعه این شرکت را از طریق قراردادهای بلندمدت بهره‌برداری تحت‌عنوان «راهبر»، به بخش خصوصی واگذار کرده است.

در این قراردادها، نظارت عالیه کارفرما یعنی شرکت تهیه و تولیدمواد معدنی ایران، به‌طور دقیق پیش‌بینی شده و راهبر ملزم به رعایت شرایط مندرج در قرارداد است. اما به هر حال تهدیداتی نیز در این زمینه وجود دارد. اگر شرکت در بخش نظارت به‌طور دقیق به وظایف خود عمل نکند، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی از جمله نگهداری نامناسب زیرساخت‌های در اختیار راهبر، رعایت نکردن مسائل ایمنی و عدم سرمایه‌گذاری به‌موقع توسط راهبر شود.

با وجود این تهدیدات، واگذاری‌ها فرصت‌هایی نیز در اختیار کارفرما قرار داده که از جمله این فرصت‌ها می‌توان به رهایی از روزمرگی حاکم بر مسائل اجرایی مجتمع‌ها، رهایی از بروکراسی اداری و مقررات پیچیده برای توسعه فعالیت‌های معدنی اشاره کرد. علاوه بر این می‌توان با هدایت برنامه‌های عملیاتی و توسعه‌ای در مناطق و مواردی که بخش خصوصی حضور پیدا نمی‌کند، با بسترسازی، آماده‌سازی و توسعه فعالیت‌های معدنی و ایجاد اشتغال جدید شرایط را برای سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی فراهم کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استفاده از توان بخش خصوصی در احداث تنها کارخانه تولید نفلین سینیت خاورمیانه
اولویت ما اکتشاف در مناطق محروم است
خصوصی‌سازی معادن، افزایش تولید و بهره‌وری را رقم زده است
گام بلندی در جهت فعال‌سازی معادن کوچک برداشته شد
مشارکت بخش خصوصی در ساخت
بخش خصوصی راهگشای معادن طلا خواهد بود
از توان بخش خصوصی برای اکتشاف بهره گرفتیم
نقش بخش خصوصی را در کمیسیون‌های مشترک جدی بگیریم
زنجیره فولاد بیشترین سرمایه بخش خصوصی را جذب کرد
بخش خصوصی تنها نمی‌ماند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: