بورس کالا جای قیمت‌گذاری دستوری نیست
بازگذاشتن دست رانتخواران با دستورات جدید

بورس کالا جای قیمت‌گذاری دستوری نیست

برخلاف شعارهای دولت در مورد ایجاد بازاری آزاد برای انجام معاملات فلزات، به‌نظر می‌رسد دولت دخالت را در بازارهای فلزی و به‌ویژه فولاد به اوج خود رسانده و اخیرا دستورالعمل جدید مبنی بر قیمت‌گذاری محصولات فولادی به بورس کالا ارایه کرده است. در حالی که هنوز اثر زخم دستورالعمل پیشین دولت بر پیکره صنعت فولاد با قیمت دستوری دلار از بین نرفته است.

به گزارش فلزات آنلاین، همه اقتصاددانان در ایران و جهان راه اصلی رونق اقتصاد را رها کردنِ دولت از این مهم می‌دانند و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد آزاد نیز انجام معامله میان تولیدکننده و مصرف‌کننده بدون دخالت نهادهای دولتی و شبه‌دولتی و نیز بدون بخشنامه و دستور است. یکی از مهم‌ترین نهادهایی که در دنیا چنین معاملاتی در آن صورت می‌گیرد و تولیدکننده و مصرف‌کننده بدون واسطه، بخشنامه و دستور با یکدیگر مواجه می‌شوند، بورس‌های کالایی هستند. بورس‌های کالایی هدف اصلی خود را رهایی صنایع و کالاها از واسطه‌ها و دلالان و انجام معاملاتی بر پایه رضایت تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌دانند. بسیاری از بورس‌های کالایی در دنیا به هدف خود رسیده‌اند. ولی در کشور ما متأسفانه راه برای دخالت در بورس بسیار زیاد است.

برخلاف بورس‌های کالایی در دنیا، هر از چندگاهی دیده می‌شود که یکی از وزارتخانه‌ها و یا نهادها با بخشنامه و دستورالعمل جدید، در وظایف بورس کالا دخالت می‌کنند. این دخالت‌ها از تعیین فرمول قیمت‌گذاری شروع می‌شوند و تا تکلیف کردن تولیدکننده به عرضه همه محصولات خود در بورس کالا و حتی تعیین قیمت عرضه نیز می‌رسند. متأسفانه در همه مواردی که بیان شد، رد پای آشکار دولت دیده می‌شود. از ابتدای سال جاری پس از نوسان شدید نرخ ارز در کشور، دستورالعمل جدید مبنی بر قیمت‌گذاری کالاها با نرخ ارز دولتی موسوم به 4200 تومانی منتشر شد و همه تولیدکنندگان فلزی اعم از فولاد، مس، آلومینیوم و... موظف شدند محصولات خود را با نرخ ارز دولتی در بورس عرضه کنند. ممکن است به‌دلیل ارزان‌تر شدن کالا در بورس این تصور شود که مصرف‌کننده نهایی در بازار آزاد نیز کالای ارزان دریافت خواهد کرد؛ اما هیچ‌گاه چنین اتفاقی نیفتاد و هرگز نخواهد افتاد. چرا که بازار آزاد همواره راه خود را مستقل از دستورات و بخشنامه‌های دولت پیش می‌رود. دیگر بخشنامه‌ای که اخیرا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بورس کالا ابلاغ شد، تعیین صریح قیمت فولاد بود که صریح‌ترین دخالت دولت در معاملات بورس کالا محسوب می‌شود. در حقیقت این بخشنامه‌ها باعث می‌شوند نه‌تنها بورس کالا را از رسالت اصلی خود مبنی بر ایجاد یک بستر عادلانه برای انجام معاملات دور می‌کند، بلکه زمینه را برای رانت و واسطه‌گری بیشتر فراهم می‌کند.

 

واسطه‌ای که دو برابر تولیدکننده سود می‌برد

محصولات فلزی به قیمت ارز دولتی در بورس کالا عرضه می‌شوند. تولیدکنندگان فولاد، مس و آلومینیوم مجبور به تبعیت از دستور هستند. اما واسطه‌ها و خریداران این محصولات در بورس کالا، مجبور به تبعیت از دستور دولت نیستند. این یعنی در حالی که شمش فولاد با قیمت دستوری حدود 2200 تومان برای هر کیلوگرم قیمت‌گذاری شود، پایین‌ترین قیمت شمش فولاد در بازار آزاد حدود 4000 تومان است. این یعنی به‌راحتی رانت 1800 تومانی از تولیدکننده توسط دولت به جیب واسطه سرازیر می‌شود. به‌طور مثال اگر در یک نوبت 30 هزار تن شمش فولاد عرضه شود، قیمت معامله انجام شده حدود 66 میلیارد تومان خواهد بود. اما اگر خریدار به‌جای استفاده از شمش فولاد در تولید، آن را در بازار آزاد به‌فروش برساند، بدون اینکه کوچک‌ترین زحمتی به خود دهد، از 54 میلیارد تومان رانتی که دخالت دولت ایجاد می‌کند، برخوردار خواهد بود. در بازار مس نیز وضعیت به همین منوال است. در هر هفته حدود 3 هزار تن مس با قیمت هر کیلو 30 هزار تومان معامله می‌شود. بنابراین 90 میلیارد تومان ارزش این معامله است. اما در بازار آزاد قیمت هر کیلو مس 60 هزار تومان و حتی قیمت قراضه مس 50 هزار تومان است. این یعنی اگر خریدار مس در بورس کالا، خرید خود را در بازار آزاد بفروشد حدود 90 میلیارد تومان رانت دریافت می‌کند و یا اگر آن را به قراضه تبدیل کند، حدود 60 میلیارد تومان ناقابل رانت نصیب او می‌شود.

حتی اگر محصولات در بازار داخلی به فروش نروند، صادرات نیز چنین رانتی را نصیب خریداران خواهد کرد. این یعنی دولت به همین راحتی بستری را برای رانت و سودجویی عده‌ای خاص فراهم کرده است. آیا کسی به داد تولیدکنندگان می‌رسد؟ آیا از خریداران درخواستی مبنی بر شفافیت تولید و مصرف می‌شود؟ آیا بر بازارهای مصرف نظارتی می‌‌شود؟ چه کسانی مسئول ایجاد چنین وضعیتی هستند؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دوران فولادکُشی!
دستورات وزارت صمت باید مُهر تایید سران قوا و شورای عالی بورس را بگیرد
زیان 50 میلیون نفری سهامداران شرکت ملی مس
سود سرشار قیمت‌گذاری دستوری برای «تولیدکننده نماها»
بورس کالا، صحنه بازیگران صنعت است
دست از قیمت‌گذاری دستوری فولاد و پتروشیمی بردارید
رانت‌خواران با بورس کالا مخالفت می‌کنند
شفافیت قیمتی زنجیره تولید تنها در بورس امکان پذیر است
سود کلان بازار فولاد در جیب دلالان
رانت ارزی و اعتباری را حذف می‌کنم
مسئولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خواران خسته نشوند
حمایت از بورس کالا جزو سیاست دولت است
تخصیص منابع بدون نظارت، زمینه‌ساز رانت شده است
ارز ارزان، بازار آلومینیوم را جذاب کرد
تقاضای مفتول مسی در بورس 5 برابر شده است
سیاست ارزی دولت، صنایع فلزی را فلج می‌کند
قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است
نبود شفافیت و ابزارهای کنترلی، حمایت‌های دولت از صنایع را بی‌اثر و محل فساد کرده است
بازار در انتظار شوک رانتی
بورس کالا از ایجاد انحصار و رانت جلوگیری می‌کند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: