غذا، دارو و پتروشیمی بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن در عربستان هستند
بازار ورق زنگ‌نزن فولادی عربستان

غذا، دارو و پتروشیمی بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن در عربستان هستند

عربستان دومین مصرف‌کننده ورق زنگ‌نزن فولادی در میان کشورهای عرب‌ زبان حاشیه خلیج فارس است. صنعت مواد شیمیایی به خصوص پتروشیمی بزرگ‌ترین متقاضی ورق زنگ‌نزن در این کشور محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های عربستان در توسعه ظرفیت این صنعت توأم با تغییر قیمت نفت، 2 پارامتری هستند که بیشترین تأثیر را بر بازار ورق زنگ‌نزن عربستان داشته و دارند. برنامه‌های توسعه آتی صنعت پتروشیمی در این کشور و تحولات اخیر بازار نفت رشد بازار ورق زنگ‌نزن عربستان را بار دیگر مثبت کرده است.

عربستان پس از ترکیه بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه خاورمیانه است. این کشور یا سهم 21.9 درصدی از کل ذخیره نفت جهان، دومین ذخیره نفت جهان پس از ونزوئلا را دارد و صادرات نفت بزرگ‌ترین درآمد خارجی این کشور است. مشابه دیگر کشورها با اقتصاد نفت بنیاد، عربستان نیز طی سال‌های اخیر از سقوط بهای نفت (میانگین جهانی بهای نفت در سال 2016 به کمتر از نصف سال 2013 رسید) بسیار متضرر شد؛ تا جایی که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2015 رشد منفی 13.8 درصدی را تجربه کرد. تبعات رشد منفی اقتصاد در این کشور بیش از هر چیز بر تقاضای مواد اولیه صنایع مشهود بود. ورق زنگ‌نزن نیز از جمله محصولات فولادی است که در بسیاری از صنایع این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنایع شیمیایی عربستان رشد شگرفی در سال‌های اخیر داشته‌اند. به گزارش فلزات آنلاین، نرخ رشد میانگین سالانه ظرفیت تولید انواع مواد و محصولات شیمیایی عربستان در سال‌های 16 -2010 حدود 6.5 درصد بود. این رشد ظرفیت را باید بیشتر مرهون توسعه صنعت پتروشیمی در این کشور دانست. ظرفیت محصولات پتروشیمی عربستان در حال حاضر بیش از 99 میلیون تن است که این رقم 66 درصد از کل ظرفیت پتروشیمی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را تشکیل می‌دهد. این صنعت همچنین با سهم 35 درصدی از کل تقاضای ورق زنگ‌نزن در عربستان، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده ورق زنگ‌نزن نیز هست. همچنین صنایع تولیدکننده سایر محصولات شیمیایی نیز 10 درصد از کل مصرف ورق زنگ‌نزن در عربستان را به‌خود اختصاص می‌دهند.

 مقاومت در برابر مواد خورنده ویژگی بارز ورق زنگ‌نزن است که بر همین اساس نیز از این محصول در ساخت انواع تجهیزات مورد استفاده در صنعت پتروشیمی و به‌طور کل صنعت شیمیایی استفاده می‌شود. برهمین اساس، تأثیرگذارترین صنعت بر بازار ورق زنگ‌نزن عربستان، صنعت شیمیایی است. همان‌طور که شکل 1 نیز نشان می‌دهد، صنایع غذا و دارو، زیرساخت و ساختمان نیز دیگر مصرف‌کنندگان ورق زنگ‌نزن در عربستان هستند که به ترتیب سهم 25، 15 و 7 درصدی از کل مصرف این ماده در این کشور داشته‌اند. با توجه به سهم صنایع مذکور از مصرف ورق زنگ‌نزن عربستان، تغییرات این صنایع روند آتی بازار ورق زنگ‌نزن در این کشور را نعیین خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: