هیچ تحریمی نمی‌تواند قرارداد بلندمدت را لغو کند
احسان دشتیانه، معاون فروش و بازاریابی شرکت ذوب آهن اصفهان

هیچ تحریمی نمی‌تواند قرارداد بلندمدت را لغو کند

واقعیت آن است که پس از برجام، طرف‌های مقابل آن‌گونه که باید و شاید در امور بانکی تعهدات خود را انجام ندادند، اما با این وجود گشایش‌هایی در مسائل بانکی رخ داد. برخی از بانک‌های اروپایی همکاری خود را با کشور ما آغاز کردند و این موضوع باعث شد تا صنایع صادرکننده بتوانند بخشی از عملیات‌های بانکی خود را انجام دهند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام، وضعیت مبهمی را ایجاد کرده است، بنابراین ضروری است که اقدامات برای مواجهه با این وضعیت اتخاذ شود.

پس از برجام، فعالیت‌ها در زمینه بانکی اندکی روان‌تر شد. باوجود این، پس از اتفاقات یکی دو ماه اخیر درباره لغو یا باقی‌ ماندن برجام، هنوز قضاوت درباره پیش‌بینی وضعیت صنعت فولاد کشور و به‌ویژه صادرات آن زود است. در این وضعیت برای جلوگیری از اثرگذاری بیش از حد تحریم‌ها بر صنعت فولاد کشور و به‌ویژه صادرات، باید راهبردهای مناسبی اتخاذ شود.

راهبرد‌های لازم برای جلوگیری از آسیب دیدن صنایع

دولت در وهله نخست باید کالاهایی مانند کالاهای اساسی و به‌ویژه فولاد که احتمال می‌رود در دایره تحریم قرار بگیرند، استثناء خاصی قائل شود تا تولیدکنندگان این کالاها بتوانند فعالیت‌های خود را در حد امکان تا دو سه ماه آینده گسترش دهند، چرا که ممکن است تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود. بنابراین صادرات پرحجم در ابتدای سال، کسری ماه‌های آتی را جبران می‌کند.

تشکیل کمیته ویژه: اقدام دیگری که باید انجام شود این است که به‌سرعت کمیته‌های ویژه‌ای برای صادرات به‌ویژه میان صادرکنندگان بزرگ غیر نفتی و مقام های تصمیم‌گیر در سطوح عالی تشکیل شود و تصمیماتی که در جلسات این کمیته گرفته می‌شود، الزام‌آور باشد.

مشوق صادراتی: نکته دیگر این است که فرآیند نقل و انتقال پول به‌ویژه در زمینه ارز و تفاوت نرخ آن، سرعت بیشتری گیرد. علاوه بر این، باید توجه داشت کنترل بیش از حد نرخ ارز باعث تضعیف صادرات و تقویت واردات می‌شود. این موضوع باعث خواهد شد به‌دلیل تحریم‌های احتمالی در آینده، 300 هزار شغل وابسته به صنعت فولاد و هشت میلیون صادرات آن در خطر قرار گیرد. راهبرد دیگری که باید در این رابطه اتخاذ شود، این است که باید مشوق‌های صادراتی بیشتری اعمال شود تا در اوضاع  دشوارتر، صادرات برای صادرکنندگان مقرون به‌صرفه باشد. یکی از بزرگ‌ترین مشوق‌های صادراتی برای فولادسازان برای جلوگیری از آسیب ناشی از تحریم‌ها، اصلاح سیاست‌های ارزی کشور است. در این رابطه معافیت‌های مالیاتی و جوایز صادراتی نیز می‌تواند به حفظ صادرات فولاد کشور کمک کند. پیشنهاد می‌شود که اگر قرار است کالاهای لوکس از قاعده دریافت ارز مرجع مستثنی شوند و ارز آزاد دریافت کنند، مابه‌التفاوت آن در اختیار صادرکنندگان صنایع فولاد و صنایعی قرار گیرد که به بخش خصوصی تعلق دارند.

یافتن بازارهای جدید: از آنجایی که ممکن است تحریم‌ها صادرات فولاد کشور و بازارهای آن را تحت تاثیر خود قرار دهد، صادرکنندگان باید به‌دنبال پیدا کردن بازارهای جدید برای خود باشند. علاوه بر این، باید به‌دنبال یافتن راه‌های جدید برای انتقال پول ناشی از صادرات به کشور باشیم.

متن کامل این یادداشت را در شماره 96 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش نگاه ماه مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
«جهش تولید» در صنعت فولاد با توسعه صادرات محقق خواهد شد
صادرکنندگان در انتظار حمایت دولت در فضای پر ریسک صادرات
نبود پایدار مواد اولیه، صنعت کشور را دچار مشکل کرده است
صنعت فولاد و چالش تحریم‌ها
رفع تحریم‌ها علیه ایران و برخورداری از منافع اقتصادی، بخش کلیدی و حیاتی برجام است.
خریدران نفت ایران زیر بار تحریم نمی‌روند
اثر تحریم آمریکا بر بانک‌ها و اقتصاد ایران
نباید تحریم‌ها مانع سرمایه‌گذاری های جدید شود
برجام به روایت اعداد
دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان
تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟
آزموده را آزمودن خطاست
تلاش برای حفظ برجام در مقابل کید دشمنان و مخالفان
ارز حاصل از صادرات وارد چرخه اقتصاد کشور شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: