دلار ۴۲۰۰ تومانی را دولتی‌ها گرفتند نه بخش خصوصی واقعی
رئیس مجمع واردات بیان کرد:

دلار ۴۲۰۰ تومانی را دولتی‌ها گرفتند نه بخش خصوصی واقعی

رئیس مجمع واردات با بیان اینکه اغلب گیرندگان ارز دولتی، شرکت‌های خصوصی نبودند، بر لزوم معرفی کسانی که ارز گرفته اند تأکید کرد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از تسنیم، رئیس مجمع واردات گفت: کسانی که تا امروز از ارز دولتی استفاده کرده اند خیلی وابسته به بخش خصوصی واقعی در کشور نبوده اند بنابراین تقاضای ما این است که اعلام شود این ارز به چه کسانی و برای چه داده شده است؟ کارت بازرگانی نیز در سال های قبل نیز مشکلاتی داشته است و کسانی بوده اند که از کارت های یکبار مصرف استفاده غیرقانونی کرده اند.

علیرضا مناقبی افزود: واردات کشور ما مشخص بوده بنابراین هیچ واردکننده بخش خصوصی اگر بازاری را نداشته باشد هیچ وارداتی را انجام نمی دهد پس وقتی می توانیم صادرات خوبی داشته باشیم که واردات درست و خوبی داشته باشیم چون نیاز به ورادات داریم، طبق آمار گمرک؛ بیش از 85 درصد واردات کشور در زمینه ماشین آلات و مواد واسطه ای بخش تولید است پس چرا باید از مسیر عادی خارج شویم. مردم با دلار 4200 ارتباطی ندارند و فروشنده دلار را بر اساس نرخ روز بازار محاسبه می کند و کالا به صادرکننده می دهد پس نمی توان به صادرکننده الزام کرد کالا بر اساس دلار 4200 تومانی بخرد.

او افزود: اقتصاد یک موجود بسیار زنده و حساس است که با کوچکترین تلنگر واکنش نشان می دهد. هیچ کس با تک نرخی ارز مخالفتی نداشت اما در کشور ما ارز با نرخ دستوری قابل اجرا نیست چون میزان درآمد کشور مشخص است.

مناقبی گفت: ثبت سفارش از دیدگاه ما یک فرایند است و تا زمانیکه کالا در دست مصرف کننده برسد فرایند ادامه دارد. در سال گذشته کشور در مسیر آرامی حرکت می کرد و ثبت سفارش ها کنترل شده بود. در حال حاضر و بر اساس اعلام بانک مرکزی میزان صادرات ما 14 درصد افزایش یافته است پس ما مشکل ارزی نداریم.

وی گفت: در سال گذشته 50 میلیارد دلار واردات رسمی داشتیم و حدود 14 تا 25 میلیارد دلار نیز ورادات غیر رسمی داشته ایم که کل جمع واردات 75 میلیارد دلار بوده است. صادرات اعم از نفتی، پتروشیمی و میعانات و صاردات غیر نفتی 105 میلیارد دلار بوده پس مازاد ارز داشته ایم بنابراین سیاست گذاری غلط کشور را به بحران میکشد. در این مسیر اتفاقی که افتاده مصرف کننده نهایی متضرر اصلی و تولید کننده گرفتار است. واردات رسمی درست یک ماه تا دوماه زمان می برد تولید کننده وارد کننده نیست و نمی تواند و نباید در بخش واردات وراد شود.

رئیس مجمع واردات در ادامه با بیان اینکه باید کار مردم به دست مردم صورت گیرد و باید با مردم به صورت واضح صحبت کرد افزود: باید اجازه داد صادرکننده با وارد کننده هماهنگ کنند و با نظارت دولت کار کنند و دولت باید ناظر خوبی باشد و تصدی گری را کنار بگذارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عوامل اصلی سقوط لیر و ریال در مقابل دلار
رانت ارزی و اعتباری را حذف می‌کنم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: