دلار ۴۲۰۰ تومانی را دولتی‌ها گرفتند نه بخش خصوصی واقعی
رئیس مجمع واردات بیان کرد:

دلار ۴۲۰۰ تومانی را دولتی‌ها گرفتند نه بخش خصوصی واقعی

رئیس مجمع واردات با بیان اینکه اغلب گیرندگان ارز دولتی، شرکت‌های خصوصی نبودند، بر لزوم معرفی کسانی که ارز گرفته اند تأکید کرد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از تسنیم، رئیس مجمع واردات گفت: کسانی که تا امروز از ارز دولتی استفاده کرده اند خیلی وابسته به بخش خصوصی واقعی در کشور نبوده اند بنابراین تقاضای ما این است که اعلام شود این ارز به چه کسانی و برای چه داده شده است؟ کارت بازرگانی نیز در سال های قبل نیز مشکلاتی داشته است و کسانی بوده اند که از کارت های یکبار مصرف استفاده غیرقانونی کرده اند.

علیرضا مناقبی افزود: واردات کشور ما مشخص بوده بنابراین هیچ واردکننده بخش خصوصی اگر بازاری را نداشته باشد هیچ وارداتی را انجام نمی دهد پس وقتی می توانیم صادرات خوبی داشته باشیم که واردات درست و خوبی داشته باشیم چون نیاز به ورادات داریم، طبق آمار گمرک؛ بیش از 85 درصد واردات کشور در زمینه ماشین آلات و مواد واسطه ای بخش تولید است پس چرا باید از مسیر عادی خارج شویم. مردم با دلار 4200 ارتباطی ندارند و فروشنده دلار را بر اساس نرخ روز بازار محاسبه می کند و کالا به صادرکننده می دهد پس نمی توان به صادرکننده الزام کرد کالا بر اساس دلار 4200 تومانی بخرد.

او افزود: اقتصاد یک موجود بسیار زنده و حساس است که با کوچکترین تلنگر واکنش نشان می دهد. هیچ کس با تک نرخی ارز مخالفتی نداشت اما در کشور ما ارز با نرخ دستوری قابل اجرا نیست چون میزان درآمد کشور مشخص است.

مناقبی گفت: ثبت سفارش از دیدگاه ما یک فرایند است و تا زمانیکه کالا در دست مصرف کننده برسد فرایند ادامه دارد. در سال گذشته کشور در مسیر آرامی حرکت می کرد و ثبت سفارش ها کنترل شده بود. در حال حاضر و بر اساس اعلام بانک مرکزی میزان صادرات ما 14 درصد افزایش یافته است پس ما مشکل ارزی نداریم.

وی گفت: در سال گذشته 50 میلیارد دلار واردات رسمی داشتیم و حدود 14 تا 25 میلیارد دلار نیز ورادات غیر رسمی داشته ایم که کل جمع واردات 75 میلیارد دلار بوده است. صادرات اعم از نفتی، پتروشیمی و میعانات و صاردات غیر نفتی 105 میلیارد دلار بوده پس مازاد ارز داشته ایم بنابراین سیاست گذاری غلط کشور را به بحران میکشد. در این مسیر اتفاقی که افتاده مصرف کننده نهایی متضرر اصلی و تولید کننده گرفتار است. واردات رسمی درست یک ماه تا دوماه زمان می برد تولید کننده وارد کننده نیست و نمی تواند و نباید در بخش واردات وراد شود.

رئیس مجمع واردات در ادامه با بیان اینکه باید کار مردم به دست مردم صورت گیرد و باید با مردم به صورت واضح صحبت کرد افزود: باید اجازه داد صادرکننده با وارد کننده هماهنگ کنند و با نظارت دولت کار کنند و دولت باید ناظر خوبی باشد و تصدی گری را کنار بگذارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عوامل اصلی سقوط لیر و ریال در مقابل دلار
رانت ارزی و اعتباری را حذف می‌کنم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

شماره 95 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 95 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله مهمان/ رضا رحمانی/ معاون امور طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت/ ارز تک‌نرخی به سود همه گروه‌ها است

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: