چشم‌انداز روشن تولید محصولات پیشرفته در ذوب آهن اصفهان
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان عنوان کرد:

چشم‌انداز روشن تولید محصولات پیشرفته در ذوب آهن اصفهان

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز اصفهان، مهندس منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان، به بیان شرایط شرکت در زمینه مباحث زیست‌محیطی، تولیدی، پروژه‌های در دست اجرا و چشم‌انداز شرکت پرداخت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

مهندس یزدی‌زاده گفت‌: ذوب آهن اصفهان با وجود اینکه نخستین شرکت فولادی است که در ایران پا به عرصه گذاشت و به‌عنوان پیشتاز در تولید انواع مقاطع فولادی به شمار می‌رود و اخیراً نیز به‌عنوان تولید کننده ریل و تیرآهن های سنگین بال پهن مطرح است، تمام تلاش خود را به کار بسته که در رعایت مسائل زیست محیطی مطابق با شرایط روز و استانداردهای ملی ایران و جهانی خودش را وفق دهد. اساساً تولید فولاد در همه جای دنیا به صورت ذاتی آلایندگی دارد و مهم کنترل این آلایندگی است. رعایت مسائل زیست‌محیطی در صنعت فولاد بدین معناست که تا چه میزان توانستیم آلایندگی‌ها را به حد استاندارد برسانیم و کنترل کنیم که آسیبی به محیط زیست و مردم وارد نشود.

 

در کنترل آلایندگی ، شرایط مطلوبی داریم

وی افزود : به‌طور طبیعی برخی از سیستم‌ها و بخش‌های شرکت باید به صورت مداوم نگهداری و تعمییرات شوند تا از آلایندگی آن‌ها یا قرار گرفتن در خارج از سطح استاندارد جلوگیری شود. ذوب آهن اصفهان هیچگاه ادعا نکرده که در این زمینه موفقیت 100 درصدی داشته است اما این ادعا را داشته که هر جا احساس شده نیاز به کار دارد، فعالیت‌های لازم را انجام داده است. این شرکت فرایند تولید خود را به روش کوره بلند انجام می‌دهد بدین معنا که برای تامین انرژی به زغال و کک و همچنین به بخش آگلومراسیون نیاز دارد که سایر واحدهای تولیدی این فرایند را ندارند. با وجود گستردگی و پیچیدگی این فرایند در ذوب آهن، اگر بخواهیم مقایسه داشته باشیم، انصافاً از نظر میزان آلایندگی در شرایط مطلوب قرار داریم. بدیهی است که به‌صورت مستمر نیز میزان آلایندگی‌ها پایش می‌شود و در صورت لزوم، اصلاحات لازم انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ادامه داد: اخیراً مسئله‌ای در باتری 3 کک‌سازی مطرح شده بود که برای حل آن، علاوه بر اینکه نسبت به طراحی و ساخت درهای جایگزین باتری‌ها اقدام شده است، طی قراردادی که با یک شرکت روسی بسته شد سایر موارد احتمالی بروز مشکل نیز بررسی و آسیب شناسی می‌شود .

وی افزود: در ساخت این باتری، شرکت اکراینی که طرف قرارداد بود به دلیل تحریم، کار را به اتمام نرساند و به ناچار از چینی‌ها برای تکمیل باتری کمک گرفتیم. به دلیل شرایط خاصی که در آن دوران حاکم بود امروز باید اصلاحاتی را انجام دهیم تا دغدغه مردم منطقه انشاا... برطرف شود.

این مقام مسئول تصریح کرد : از جمله بخش هایی که در شرکت آلایندگی داشت کنورتورها بودند که در این خصوص قراردادی با یک شرکت آلمانی معتبر بستیم و کار بزرگی صورت گرفت که بر اساس اندازه گیری های دوره ای سازمان محیط زیست توانستیم یکی از آلاینده ترین بخش های ذوب آهن را خوشبختانه به کنترل در آوریم. به طوریکه میزان غبار خروجی از ١٨٠٠ به کمتر از ٢٠٠ میلی گرم به ازای هر مترمکعب رسیده است.

مهندس یزدی‌زاده اضافه کرد: بخش دیگر مربوط به الکتروفیلترهای آگلومراسیون است که طی قراردادی با جهاد دانشگاهی دانشگاه علم و صنعت و با مشارکت یک شرکت اروپایی این مورد نیز تا حد زیادی کنترل شد. البته نسبت به تداوم پایش قطعاً برنامه‌ریزی داریم.

 

پروژه‌های موثری برای کاهش مصرف آب انجام شده است

وی افزود: بحث دیگر استفاده موثر از آب است. یکی از طرح‌های خوب در این زمینه که طَی چند سال گذشته به روش BOT انجام و امروز این کارخانه در اختیار شرکت قرار گرفته است، آب‌زدایی از لجن کنورتور بود. با اجرای این طرح که با روش‌های روز دنیا انجام شد، توانستیم رطوبت لجن را به زیر 10 درصد رسانده و علاوه بر به کارگیری آب در چرخه تولید، از کیک لجن در شیخت آگلومره استفاده نماییم.در زمینه استفاده از پساب، اگر این منبع مورد استفاده قرار نگیرد، وارد محیط زیست می شود و مشکلاتی را در پی دارد، بنابراین علاوه بر اجرای پروژه انتقال پساب زرین‌شهر به شرکت که طَی چندسال گذشته انجام شد و خوشبختانه بخشی از درختان غیر مثمر نیز از طریق آن آبیاری می‌شود؛ بدنبال احیای پروژه تصفیه پساب شرکت با ظرفیت حدود ٩٠٠ مترمکعب در ساعت هستیم که متاسفانه به دلائل نامعلوم در دوره مدیریت قبلی شرکت متوقف شد.

مهندس یزدی‌زاده گفت: ذوب آهن اصفهان بزرگترین جنگل مصنوعی منحصربفرد را به مساحت 16 هزار و 500 هکتار ایجاد کرده است که آبیاری ٢٠٠٠ هکتار آن بصورت غرقابی و مابقی آن به صورت دیم است و تاثیرات زیست محیطی مهمی برای منطقه دارد.

مدیرعامل شرکت خاطر نشان کرد: در مجموع طی چند سال گذشته یک درصد عوارض آلایندگی مطابق قانون پرداخت شده و مجموع اقداماتی که صورت گرفته، قابل توجه است. در واقع به ازای هر تُن تولید، مبلغی صرف محیط زیست می‌شود اما این موضوع برای خودمان رضایت‌بخش نیست به این معنی که ما مدام باید این شاخص‌ها را بهبود بخشیم و مطابق با شرایط روز پیش برویم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط خاصی که با آن روبه رو هستیم مدیریت مصرف آب، استفاده موثر از آن و کاهش مصرف مورد توجه ویژه قرار دارد. خوشبختانه در حال حاضر در وضعیت نسبی پایدار قرار داریم که آسیبی به وضعیت تولید وارد نشود. تمام تلاش ما این است که انشاا... مطابق با بودجه‌ای که به سهامداران اعلام شده است و خود را مکلف به اجرای آن می‌دانیم بتوانیم خود را با این شرایط وفق دهیم. یکی از دغدغه‌های دیگر تامین مواد اولیه است که در این زمینه نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است که با تامین منابع مالی به فرایند پایدار سازی مواد اولیه برسیم.

 

ذوب آهن وارد صحنه جدیدی از روزگار تولید خود می‌شود

مهندس یزدی‌زاده اظهار داشت : از جمله محصولاتی که امروزه جای خوشبختی و افتخار دارد، تولید ریل است که خوشبختانه با عنوان ملی همراه است و به‌عنوان کاری نرمال و عادی در ذوب آهن انجام می گیرد. زمانی این نگرانی وجود داشت که به دلیل پیچیدگی‌ها و حضور کارشناسان خارجی با مشکل مواجه شویم اما خوشبختانه این محصول به بهترین شکل ممکن و مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید می شود. راه آهن نیز با توجه به تاییدیه شرکت بازدید کننده ، محصول را تحویل م‌ گیرد. در خردادماه امسال نخستین پارت از محصول به راه آهن تحویل شد و امروز نیز این افتخار را داریم که بگوییم حدود 2000 تن از این محصول با بالاترین استاندارد تولید شده و آماده تحویل است و راه آهن در حال آماده سازی زمینه انتقال آن است تا انشاا... ذوب آهن وارد صحنه جدیدی از روزگار تولید خود شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه نورد 650 را تجهیز نمودیم علاوه بر تولید ریل، قابلیت تولید تیرآهن H سنگین ٣٠٠ میلی‌متر به بالا و مصارف صنعتی دارد نیز مهیا است و تولید آن جایگزین تیر ورق می‌شود. این محصول با موفقیت تولید و نخستین پارت آن نیز وارد بازار شده است که امیدواریم با تقاضای ایجاد شده در بازار به‌عنوان یک محصول روتین شناخته شود.

مهندس یزدی‌زاده گفت: ذوب آهن تمام تلاش خود را معطوف کرده تا بتواند از ثمره 50 سال فعالیت فولادی، کارشناسی و تجربه خودش، محصولاتی را تولید کند که در توان تولید دیگران نیست. در این زمینه به‌زودی خبرهای خوبی در پیش است و امیدوارم شاهد باشیم که ذوب آهن اصفهان به جایگاه واقعی خود به‌عنوان یک شرکت پیش‌رو در فولاد کشور برسد و بعد از رضایت خدا ، انشاا... رضایت سهامداران هم از عملکرد مجموعه جلب شود .

مدیرعامل شرکت گفت: پروژه‌های خوبی در دست اقدام داریم که یکی از آن‌ها تزریق پودر زغال است و می‌تواند مصرف کک را در شرکت کاهش دهد و تاثیر خوبی بر هزینه‌های کارخانه داشته باشد. پروژه VD در فولادسازی نیز به‌زودی به بهره‌برداری می رسد که تاثیر بسزایی در تولید فولاد های خاص دارد.

وی خاطر نشان کرد: پروژه گوگردزدایی فاز نخست آن راه اندازی شده و انشاا... به‌زودی فاز دوم هم راه ا ندازی می‌شود و هیچ گونه محدودیتی در ظرفیت آن وجود ندارد. در خصوص اره نورد 500 نیز که سالیان سال ذوب آهن در صادرات تیرآهن به اروپا بابت آن دچار محدودیت بود خوشبختانه یکی از خط های آن راه اندازی شده و دیگری نیز به زودی راه اندازی می شود تا اینکه محدودیتی برای اره تیرآهن مطابق با استانداردها که مورد توجه مشتریان اروپایی است وجود نداشته باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ضرورت توجه دولت برای توسعه معادن زغال‌سنگ
تکمیل پروژه ریل ملی با تولید شمش ریل
نبود پایدار مواد اولیه، صنعت کشور را دچار مشکل کرده است
ظرفیت‌های تولیدی ذوب آهن اصفهان معطل سنگ آهن
حمل انبوه ریلی محصولات ذوب آهن اصفهان
تجهیزات مکانیکی پروژه‌های توسعه ذوب آهن بومی‌سازی شدند
نباید تحریم‌ها مانع سرمایه‌گذاری های جدید شود
دومین محموله‌ 1000 تنی ریل آماده تحویل به راه‌آهن‌ شد
ذوب آهن یک برند ملی با آینده‌ای روشن و پیشتاز است
تکمیل زنجیره ارزش فولاد، نیازمند متولی ثابت است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: