رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی
شریعتمداری در کرمان خبر داد:

رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد .

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از شاتا محمد شریعتمداری در افتتاح کارخانه تولید کنسانتره شرکت فکور صنعت تهران در زرند کرمان افزود: یکی از وعده‌های من در شروع دولت دوازدهم این بود که برنامه 4 ساله‌ای را برای توسعه معدنی کشور تهیه و به اجرا در بیارم و به لطف الهی با نظر خواهی از همه اصحا فکر و اندیشه نقشه راه معدن و صنایع معدنی پیش روی ماست و به زودی رونمایی می‌شود.
وی افزود: با استفاده از این نقشه ما می‌دانیم در چه زمینه‌ای با چه اهداف و سرعتی در این حوزه حرکت کنیم بدون نفشه راه حرکت خطاست و در حوزه صنایع معدنی که به گفته رهبری یکی از پتاسنیل‌های جایگزین نفت است زیبنده نبود که بدون نقشه راه قدم برداریم .
وی در ادامه تاکید کرد: بر استفاده از ذخایر و معادن کوچک در نقشه راه 4 ساله و جامع توجه ویژه داشته‌ایم و راه حل‌هایی را برای استفاده از ذخایر معادن کوچک برای توسعه معدنی پیش بینی کرده‌ایم.
شریعتمداری شرکت فکور صنعت تهران را مایه فخر و مباهات صنایع معدنی ایران دانست و افزود: این مجموعه صنعتی بزرگ تاکنون در سطح کشور 32 میلیون تن ظرفیت تولید آهن در عرصه‌های گوناگون به اجرا در آورده است .
وی ادامه داد: اگر ظرفیت تولید کنستانتره 2 میلیون تن باشد یکی از آرزوهای مهم ما محقق شده و حجم عظیمی از عملیات صنایع معدنی در حال شکل‌گیری است و به جای فروش سنگ آهن خام در جای جای میهن واحدهای تولید و فرآوری و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و تلا ش دراین صحنه بزرگ صنعتی ایران شکل گرفته و به کوری چشم همه دشمنان ایران و اسلام کشور یکی از بزرگترین قدرت‌های تولید فلزات در جهان خصوصا در حوزه فولاد است .
شریعتمداری تصریح کرد: در همه دنیا توسعه فولاد به دلیل با آثار و نتایج فوق العاده پیشین و پسین مولفه مهم توسعه همه جانبه و متوازن است و امروز دارنده یکی از مهمترین و پرافتخار ترین صنایع معدنی در حوزه فولاد در دنیا هستیم .
وی در ادامه با اشاره به نبود نقشه جامع حوزه معدن و صنایع معدنی افزود: همین باعث ایجاد عدم تعادل‌هایی درحوزه صنایع معدنی شده و در حوزه فولاد عدم تعادل در عرصه‌های گوناگون کنسانتره، آهن اسفنجی گندله و .. بود که به تدریج با دسترسی به این سند جامع برطرف می‌شود .
شریعتمداری ادامه داد: یکی از تاکیدات ما برای توسعه فعالیت‌های معدنی توجه بر امر اکتشاف است که این فعالیت‌ها در دولت 11 و 12 قابل مقایسه با همه ادوار فعالیت اکتشافی در حوزه معدن هم ژئوفیزیک هوایی و هم ژئوشیمی در سطح و عمق درهمه اعداد وارقام و شاخص‌ها قابل مقایسه باهمه ادوار گذشته هستیم.

وی تاکید کرد: با تهیه نقشه جامع راه 4 ساله توسعه معدنی ایران، ما برای اولین بار در تاریخ تقسیم کار روشنی بین فعالیت‌های زمین‌شناسی و نقشه‌کشی ایران و سازمان ایمیدرو داریم که با استفاده از همه توان بخش خصوصی برای توسعه اکتشاف که پایه توسعه معدنی هست قدمهای اساسی تری برداریم .
شریعتمداری در ادامه از اکتشاف یک ذخیره بزرگ سنگ آهن در استان یزد خبر داد و افزود: هم‌اینک در استان یزد درست معادل همه ذخایر سنگ آهن موجود کشور در عمق کمی بیشتر از سطحی که الان برداشت می‌کنیم ذخایر سنگ اهن شناسایی کردیم که به تدریج دارای صرف و صلاح اقتصادی خواهد شد.
وی اظهارکرد: اکتشاف از مهمترین عناصر کارماست و اکتشافات تکمیلی مثل سرمایه‌گذاری در یک واحد تولیدی است که زیر بناها فراهم است و باید توجه جدی‌تری کنیم که بر حیات مجموعه بیفزاییم و ما را نسبت به سایر فعالیت‌های معدنی بیمه کند و ایمیدرو مسوول است که اکتشاقات تکمیلی را حوزه بهره‌برداری از واحدهای تولید انجام دهد .
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با بیان اینکه یکی دیگر از مسایل مهم زیست محیطی توجه به حوزه آب است افزود: طرحی مهرماه 76 برای آبگیری از باطله‌ها شروع شد که اکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در شهریور سال جاری راه اندازی می شود و با بهره برداری از این واحد از اتلاف یکهزار مترمکعب آب در سال جلوگیری می‌کند .
شریعتمداری گفت : کار با ارزش دیگر در این نقطه که دومین نمونه احداث کارخانه برای افزودن عیار کنسانتره با استفاده از باطله است یکی ازکارهای مهم ماست .
وی اضافه کرد: در این طرح در کارخانه موجود 130 هزارتن سنگ آهن با عیار 61 درصد به مجموعه فولاد سازی و20 درصد به اشتغال قبلی اضافه می‌کند و به‌صورت مستقیم و غیر مسقیم یک هزار نفر مشغول می شوند و باتکمیل طرح اشتغال گستره‌تری خواهیم داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: