کاهش تنش‌ها، افت قیمت نفت را در پی داشت
افت هفتگی قیمت نفت خام

کاهش تنش‌ها، افت قیمت نفت را در پی داشت

پس از تنش‌های پی در پی میان ایران با آمریکا و نیز عربستان سعودی برای صادرات نفت ایران، به‌نظر می‌رسد که تا حدی این تنش‌ها کاهش یافته‌اند و بنابراین قیمت نفت نیز در واکنش به این موضوع و همچنین افزایش تولید، اندکی کاهش یافت. هر چند که هنوز تحریم‌های آمریکا برای نفت ایران اعمال نشده‌اند؛ در نتیجه باید منتظر بود و واکنش بازار نفت را مشاهده کرد.

به گزارش فلزات آنلاین، خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران باعث آشفتگی بازار نفت در دنیا شد. هر چند که آمار 4 ماه ابتدای سال 1397 و حتی 7 ماه ابتدایی سال 2018 نشان می‌دهد که میانگین صادرات نفت ایران حدود 2.3 میلیون بشکه در روز است که نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته رشد صادرات را نشان می‌دهد. بنابراین آمریکا هرگز نمی‌تواند نفت ایران را به‌طور کامل تحریم کند و میزان صادرات آن را به صفر برساند. هر چند که قطعا تحریم‌های آمریکا بر آن تأثیرگذار خواهد بود. با این حال پس از تهدیدهای دوجانبه و چندجانبه ایران، آمریکا و عربستان سعودی و نیز بسته شدن تنگه باب‌المندب و قطع شدن صادرات نفت عربستان سعودی از این منطقه، به‌نظر می‌رسد آرامش نسبی بر بازار نفت حاکم شده است و قیمت انواع نفت خام نیز در بازارهای جهانی به‌صورت هفتگی کاهش یک تا 2 دلاری به‌ازای هر بشکه را نشان می‌دهد. ناگفته نماند که هنوز تا موعد تحریم‌های نفت ایران باقی مانده است و صادرات نفت نیز با قدرت ادامه دارد.

نمودار 1 نشان می‌دهد که طی یک هفته گذشته انواع نفت خام با کاهش قیمت مواجه شدند. در این رابطه هر 3 نوع نفت خام برنت، WTI و نیز سبد نفتی اوپک، حدود 2 دلار به‌ازای هر بشکه کاهش قیمت را تجربه کردند. دلیل این موضوع را نیز می‌توان به افزایش تولید در روسیه و بازشدن ذخایر نفتی استراتژیک آمریکا و تزریق آن به بازار این کشور عنوان کرد. ضمن اینکه در هفته گذشته صادرات نفت عربستان سعودی به‌جای تنگه باب‌المندب به خلیج فارس و تنگه هرمز منتقل شد تا این تنگه همچنان مهم‌ترین شاهراه انرژی جهان باقی بماند.

این موضوع باعث می‌شود که ایران همچنان دست برتر را در زمینه بستن یا نبستن این تنگه و جلوگیری از صادرات نفت داشته باشد. هر چند روند صادرات نفت ایران نشان می‌دهد که هیچ گاه متوقف نشده است. ضمن اینکه نیروهای یمنی با هماهنگی جامعه بین‌المللی امنیت تنگه باب‌المندب را تضمین کرده و آتش‌بس موقت اعلام کردند. در نتیجه عربستان در روز شنبه (28 جولای) اعلام کرد که صادرات نفت را مجددا از این تنگه استراتژیک از سر خواهد گرفت. بنابراین روند تدریجی کاهش قیمت نفت که از ابتدای آن هفته آغاز شده بود، تا پایان هفته ادامه پیدا کرد و پس از آن قیمت‌ها در ثبات نسبی به‌سر می‌برند. با این حال با رسیدن موعد تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران باید منتظر ماند و عکس‌العمل ایران و مشتریان نفتی را در قبال تحریم‌‎های آمریکا مشاهده کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: