ظرفیت بزرگ معادن کوچک مس
بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

ظرفیت بزرگ معادن کوچک مس

امروزه رویکرد توسعه صنایع و واحدهای کوچک با توجه به جمیع مزایا و قابلیت‌های این دست کسب وکارها، یکی از اصلی‌ترین راهبردهای توسعه اقتصادی در جوامع مختلف است. متأسفانه در کشور ما توجه شایسته‌ای به این مهم نشده و مقوله‌ای تحت عنوان معادن کوچک SSM یا Small Scale Mining با وجود توجه جهانی به آن، در ایران مغفول مانده است. در دنیا معادن کوچک با آنکه از نظر میزان تولید و ذخیره، چندان قابل توجه نیستند، اما جمع میزان تولیدات و ذخایر آن‌ها در مقایسه با معادن بزرگ بسیار مود توجه است. در کشور ما معادن بزرگ مس به لحاظ تعدادی، انگشت شمار است؛ اما تعداد معادن با ذخایر متوسط و کوچک مس شناسایی شده بسیار زیاد است. ضمن اینکه ظرفیت سودآوری، ایجاد اشتغال و توسعه عدالت اجتماعی که از ارکان مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت خدمتگذار است، در معادن کوچک و متوسط بسیار زیاد است. با این وجود معادن کوچک بسیار کمی در ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفتندکه با حمایت و بهره‌برداری از این معادن در بسیاری از نقاط کشور، می‌توان میزان تولید کلی مس کشور را افزایش داد.

در تمام دنیا معدن کوچک در کنار معادن بزرگ ضمن اینکه باعث افزایش میزان تولید مواد معدنی می‌شوند، نقش بسیار موثری را در توسعه عدالت اجتماعی و همچنین ایجاد اشتغال در اقصی نقاط کشورها ایفا می‌کنند. به‌طور مثال در مورد معادن مس ایران، تنها سه معدن بزرگ یعنی معدن مس سرچشمه، معدن مس سونگون و معدن مس میدوک وجود دارند. نکته قابل توجه این است که معادن یاد شده تنها در 2 استان از 31 استان کشور قرار دارند و در آن مناطق باعث ایجاد اشتغال پایدار و رونق قابل توجه شده‌اند. نقش معادن کوچک به این صورت پررنگ خواهد شد که در بسیاری از نقاط کشور معادن کوچک و متوسط مس وجود دارند. این معادن می‌توانند هم باعث افزایش تولید مس کشور شوند و هم در نقاط مختلف کشور پراکنده باشند تا اشتغال‌زایی مستقیم در مناطق بیشتری از کشور ایجاد کنند. نکته قابل توجه دیگر در مورد معادن بزرگ این است که اغلب آن‌ها پورفیری هستند که عموما این نوع معادن در مناطق خاصی  از دنیا تحت عنوان کمربندهای جهانی مس قرار دارند. اما سایر معادن که عموما رگه‌ای یا رسوبی و ... هستند، در سایر مناطق پراکنده شده‌اند که باعث تنوع مکانی و جغرافیایی معادن شده است. مطابق مطالعات بین المللی برآورد میشود کهبه‌طورمتوسطزندگی 100 میلیوننفر در جهان، در ارتباط با درآمد حاصل از کار در معادن کوچک است. در ایران با دیدگاه تفکیک معادن کوچک (با سطح اشتغال 50 نفر و کمتر) عمده معادن فعال به لحاظ تعداد، جزء این طبقه قرار می‌گیرد. آمارهای سال‌های اخیر، نشان می‌دهد که از مجموع بیش از 4500 معدن موجود، عملا کمتر از 150 معدن، اشتغال بیش از 50 نفر داشته‌اند. با بررسی آماری میزان اشتغال معادن، این واقعیت آشکار می‌شود که بیش از 50 درصد از ظرفیت اشتغال بخش معدن را معادن کوچک با سطح اشتغال 50 نفر و کمتر تشکیل می‌دهد که این خود صحه‌ای بر اهمیت توجه به معادن کوچک است.

با توجه به شرایط فعلی حاکم بر کشور از دیدگاه اقتصادی و همچنین مشکلات کشور در حوزه اشتغال‌زایی در اقصی نقاط کشور، حوزه معدنی در صدر کلیه حوزه‌های سرمایه‌گذاری، به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حوزه ای که می‌تواند تواما هم مشکل اشتغال‌زایی کشور را حل کند و هم برکات غیر قابل انکار اقتصادی نصیب کشور و جامعه کند و علاوه بر آن، از آن بعنوان یک ابزار مهم در تعاملات سیاسی و بین‌المللی نیز استفاده شایسته کرد، می‌تواند ایفای نقش اساسی کند و باید بسیار بیش از آنچه در دهه‌های اخیر مورد توجه مسئولین قرار گرفته است، مورد عنایت و مداقه شایسته قرار گیرد. شاید بتوان اهمیت این مهم را در یک مثال بسیار ساده به‌صورت شفاف ارائه کرد. یک معدن مس در کشور در حال حاضر در حدود 300 هزار تن کنسانتره مس  با عیار حدود 25 درصد مس تولید می‌کند. این معدن سالیانه با قیمت‌های روز جهانی مس که در حال حاضر در حدود 7000 دلار بر تن است (همچنین میانگین قیمت جهانی مس در حدود 12 سال گذشته نیز در حدود 6800 دلار بر تن بوده است)، درآمد حداقلی حدود 500 میلیون دلار در سال ایجاد می‌کند که تقریبا به‌طور متوسط حدود 50 درصد از مبلغ فروش مذکور، سالیانه به‌عنوان سود ناویژه  نصیب سهامداران شرکت خواهد کرد که این مهم بدون شک می‌تواند اقتصاد شهرستان، استان، منطقه و کشور را دگرگون کند. میزان اشتغال‌زایی معدن مذکور در حال حاضر در حدود 3200 نفر به‌صورت مستقیم است که تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری در منطقه ایفاد کرده و خواهد کرد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 96 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فلزات غیرآهنی مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بررسی و مقایسه اطلاعات فنی و اقتصادی فلزات پایه، از آینده روشن فلز سرخ حکایت می‌کند
معادن سنگ تزیینی کوچک مقیاس توسعه می‌یابند
معدن، نقطه جهش صنعت و اقتصاد کشور
رشد 239 درصدی فروش کاتد در سه‌ماهه نخست سال جاری
دستیابی به جایگاه تک‌رقمی در حوزه تولید مس دور از دسترس نیست
توسعه، رمز حیات در فضای بین‌المللی
اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنعت مس و بودجه
اوج‌گیری قیمت مس با رشد خیره‌کنندۀ چین
بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد
بازدهی 57 درصدی فملی برای سهام‌دارانش
رونق سرمایه‌گذاری در کشور نیازمند ثبات قوانین و سیاست‌های پایدار است
خودمان را تحریم نکنیم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: