ایران به پای میز مذاکره نرفت، بلکه آنها مجبور به آمدن به پای میز مذاکره شدند
ظریف در محفل گرامیداشت روز خبرنگار

ایران به پای میز مذاکره نرفت، بلکه آنها مجبور به آمدن به پای میز مذاکره شدند

مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد. طی این مراسم دکتر قاسمی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه و پس از آن دکتر محمد جواد ظریف به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران با اشاره طنزگونه به عبارت "مقطع حساس کنونی" اظهار داشت: امروز گفته می‌شود ایران چهل سال است که در مقطع حساس کنونی قرار دارد! اما واقعیت این است که کشور "مقاطع حساس کنونی" بسیاری را پشت سر گذاشته است. لذا همه لحظات ما مهم و حساس هستند و به همین دلیل همواره در مرحله حساس کنونی هستیم. کشور اکنون شرایط بحرانی ندارد اما شرایط بحرانی بسیاری را پشت سر گذاشته است که نمونه آن جنگ تحمیلی بود.

ظریف گفت: در سنوات گذشته کشورهای مختلف برای تحریم‌های بیشتر از آمریکا سبقت می‌گرفتند، به عنوان مثال اتحادیه اروپا از آمریکا تحریم‌های شدیدتری را اعمال می‌کرد و ما آن دوران را با سربلندی پشت سر گذاشته‌ایم. ما نبودیم که پای میز مذاکره آمدیم، بلکه آنها آمدند و ما همواره پای میز بوده‌ایم و هیچگاه مذاکره را ترک نکردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان اذعان داشت: وظیفه سیاست خارجی است که باری از دوش مردم بردارد. امروز هنگامی که آمریکا تحریم‌هایی علیه ما اعمال می‌کند، کشورهای دیگر از آن تبعیت نمی‌کنند و آمریکا منزوی شده و امروز همه سخن از انزوای ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان می‌کنند و نه ایران. کسی که توافقات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد، کسی که کشتار مسلمانان و محاصره آنها را دارد و کسی که نخست وزیر یک کشور را بازداشت می‌کند، همه‌گی در انزوا هستند.

دکتر ظریف همچنین افزود: یقین دارم که از این مرحله نیز عبور خواهیم کرد زیرا چند کشور فقط با آمریکا همراه هستند. میلیون‌ها دلار هزینه کردند تا این وضعیت فضاحت‌آمیز خود را به طرق دیگری نشان دهند. وی با این پیام که آمریکا باید پاسخگو باشد افزود: اگر آنها با مردم ایران ادعای دوستی دارند چرا اولین تحریم آنها علیه هواپیماهای مسافربری بود؟ نتانیاهو هر روز یک پیام برای ملت ایران می‌فرستد جواب بدهند که چرا اولین تحریم‌ها در مورد هواپیماهایی صورت گرفت که برای همین مردم است و چرا اجازه ارسال قطعات هواپیمای ATR را ندادند؟ چرا حتی قبل از فلزات گرانبها و خودرو مجوز 200 فروند هواپیمای مسافربری به ایران را لغو کردند؟ حرکات اصلی آمریکا در جهت ایجاد التهاب داخلی است و این کار را با فضاسازی رسانه‌ای انجام می‌دهد. که متاسفانه برخی به این فضاسازی ها دامن بیشتری زدند.

ظریف در ادامه گفت: برجام با تلاش بسیار به دست آمد. باید دانست که وزیر خارجه آمریکا برای 18 روز خارج از کشورش در یک هتل اقامت داشت و مذاکرات بسیاری صورت گرفت (مذاکره 9 ساعته) که این نیز در تاریخ بی‌سابقه بوده است. اما با این همه، مذاکرات را باطل کردند، آیا با این کشور می‌شود مذاکره کرد؟ حرکات آن‌ها جز نمایشی تبلیغاتی نیست. ایران همواره نشان داده طرفدار مذاکره است اما آمریکا باید نشان دهد ارزش مذاکره را دارد. آن‌ها فضاسازی می‌کنند که هوادار مذاکرات هستند و در این فضاسازی رسانه‌ها نقشی بسیار تاثیرگذاری دارند.

وی در ادامه به تاثیر بی بدیل رسانه در جامعه پرداخت و افزود: رسانه‌ها قدرت زیادی دارند، رسانه‌ها نباید قدرت خود را دستکم بگیرند در این برهه حساس همه ما روی یک کشتی هستیم. اعتقاد قلبی بنده این است که امروز جناح راست و چپ و میانه و اعتدال و بی‌خط در کشور بی‌معنا است، چنانکه که در وزارت خارجه طبق اساسنامه (ما) نباید جزو جناح خاصی باشیم. آنچه که اسرائیل کمر به نابودی آن بسته است، موجودیت کشور ایران است و یقین دارم این خیال خام رخ نمی‌دهد. اتکا به مردم و نگرانی برای مردم، جزو مولفه‌های امنیت ملی ما است، هر چند امروز اجماع جهانی پشت ما است اما آنچه ما را پیروز کرد مردم ما بودند.

ظریف با اشاره به وظیفه خطیر رسانه افزود: از اهمیت و ارزش آگاهی‌ دادن به مردم نباید غافل شد و از طرفی سیاه‌نمایی و نا امید کردن مردم را باید کنار گذاشت. فضای دشوار کنونی ناشی از عدم اطمینان به آینده است، این سیاستی است که آمریکا دنبال می‌کند با فضاسازی رسانه‌ای به بازی با افکار عمومی می‌پردازد.

در پایان دکتر ظریف با اشاره به وجه تسمیه نامگذاری روز خبرنگار گفت: شکل دادن به واقعیات وظیفه رسانه است و رسانه امروز قدرت بسیاری دارد. در قدرت رسانه‌ها همین بس که در روز 17 مرداد وزارت خارجه چندین شهید داد ولی تنها یک خبرنگار به شهادت رسید و این روز، روز خبرنگار نامیده می‌شود!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اطلاع رسانی و توسعه از پنجره قلم
دیپلماسی اقتصادی تسهیل‌گر است نه تصدی‌گر
اتحادیه اروپا موضوع دامپینگ فولاد ایران را تحت فشار سیاسی مطرح کرد
امضای قرارداد فاینانس اگزیم بانک روسیه و ۴ بانک ایرانی
دولت یازدهم، مسیر سرمایه‌گذاری را تسهیل کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: