رویای مالکیت گراسبرگ به تعویق افتاد

رویای مالکیت گراسبرگ به تعویق افتاد

دولت اندونزی که مدت‌هاست با غول‌های معدنی جهان بر سر مالکیت گراسبرگ مناقشه دارد، بالاخره پذیرفت که بخش عمده سهام گراسبرگ را خریداری کند. با این حال، هنوز چالش‌هایی سر راه مالکیت اندونزی بر دومین معدن بزرگ مس دنیا قرار دارد.

«متال بولتن» در گزارشی نوشت دولت اندونزی موافقت کرد که 3.85 میلیارد دلار برای به دست آوردن اکثریت سهام معدن گراسبرگ بپردازد، اما با این وجود، دولت مجبور است تا سال 2023 صبر کند تا سهم مس از این معدن تعیین شود. کمپانی معدنی و تولیدی Inalum که متعلق به دولت اندونزی است، تصمیم گرفت تا در اواخر سال جاری، 81 درصد از معدن مس گراسبرگ را خریداری کند. این خرید شامل 40درصد از سهام کمپانی ریوتینتو و همچنین سهام باقیمانده کمپانی فری‌پورت مک‌موران است؛ اما یک قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک میان کمپانی‌های فری‌پورت و ریوتینتو در سال 1995 بیان می‌کند که فری‌پورت مالکیت کل تولید مس معدن گراسبرگ را تا سال 2041 بر اساس پیش‌بینی تولید این کمپانی به دست خواهد آورد.
بر اساس این قرارداد که تا سال 2041 ادامه دارد، کمپانی فری‌پورت در هر سال، 100درصد از تمام مس تولیدشده معدن گراسبرگ را تا یک سطح تعیین‌شده کسب خواهد کرد و 40درصد از تولیدات اضافی هر سال نیز به کمپانی ریوتینتو تعلق خواهد گرفت. در اواسط سال 2022 و بعد از آن، بر اساس توافق مذکور، کل تولید این معدن به نسبت 60 به 40 بین کمپانی‌های فری‌پورت و ریوتینتو تقسیم می‌شود.
کمپانی ریوتینتو در سال 2017 حدود 6000 تن مس از معدن گراسبرگ دریافت کرد. در این سال، گراسبرگ که دومین معدن مس بزرگ در جهان محسوب می‌شود، حدود 446 هزار تن تولید داشت. مدیران فری‌پورت در روز پنجشنبه 26 جولای در یک تماس تلفنی اعلام کردند، چارچوب این توافقِ 23 ساله تحت مالکیت جدید ادامه خواهد یافت.
در این تماس تلفنی، Kathleen Quirk، مدیر ارشد مالی کمپانی فری‌پورت گفت: بندهای اقتصادی معاهده سرمایه‌گذاری مشترک با کمپانی ریوتینتو تحت ساختار تعیین‌شده ادامه خواهد یافت؛ بنابراین، حجم مشخصی از مس تولیدی که برابر با 100درصد حجم پیش‌بینی‌شده هر سال است به کمپانی Freeport Indonesia تعلق خواهد داشت.
وی افزود: سهامدارانِ فعلی این معدن همچنان 100درصد از حجم تولیدی پیش‌بینی‌شده هر سال را دریافت خواهند کرد و انتظار می‌رود که این روند تا پایان سال 2022 ادامه پیدا کند.
کمپانی ریوتینتو به مؤسسه متال‌بولتن گفت که تحت این موافقت‌نامه، اولین سال کاملی که 40درصد از تولید به این کمپانی تعلق خواهد گرفت، سال 2023 خواهد بود. خرید زمانی اتفاق می‌افتد که معدن گراسبرگ از نوع روباز به معدن زیرزمینی تبدیل شود و در سال‌های 2019 و 2020 تولید به‌شدت رشد خواهد کرد. این بدان معنی است که در جریان این سرمایه‌گذاری مشترک، کمپانی Inalum تا سال 2022 حجمی از تولید را دریافت نخواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: