رویای مالکیت گراسبرگ به تعویق افتاد

رویای مالکیت گراسبرگ به تعویق افتاد

دولت اندونزی که مدت‌هاست با غول‌های معدنی جهان بر سر مالکیت گراسبرگ مناقشه دارد، بالاخره پذیرفت که بخش عمده سهام گراسبرگ را خریداری کند. با این حال، هنوز چالش‌هایی سر راه مالکیت اندونزی بر دومین معدن بزرگ مس دنیا قرار دارد.

«متال بولتن» در گزارشی نوشت دولت اندونزی موافقت کرد که 3.85 میلیارد دلار برای به دست آوردن اکثریت سهام معدن گراسبرگ بپردازد، اما با این وجود، دولت مجبور است تا سال 2023 صبر کند تا سهم مس از این معدن تعیین شود. کمپانی معدنی و تولیدی Inalum که متعلق به دولت اندونزی است، تصمیم گرفت تا در اواخر سال جاری، 81 درصد از معدن مس گراسبرگ را خریداری کند. این خرید شامل 40درصد از سهام کمپانی ریوتینتو و همچنین سهام باقیمانده کمپانی فری‌پورت مک‌موران است؛ اما یک قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک میان کمپانی‌های فری‌پورت و ریوتینتو در سال 1995 بیان می‌کند که فری‌پورت مالکیت کل تولید مس معدن گراسبرگ را تا سال 2041 بر اساس پیش‌بینی تولید این کمپانی به دست خواهد آورد.
بر اساس این قرارداد که تا سال 2041 ادامه دارد، کمپانی فری‌پورت در هر سال، 100درصد از تمام مس تولیدشده معدن گراسبرگ را تا یک سطح تعیین‌شده کسب خواهد کرد و 40درصد از تولیدات اضافی هر سال نیز به کمپانی ریوتینتو تعلق خواهد گرفت. در اواسط سال 2022 و بعد از آن، بر اساس توافق مذکور، کل تولید این معدن به نسبت 60 به 40 بین کمپانی‌های فری‌پورت و ریوتینتو تقسیم می‌شود.
کمپانی ریوتینتو در سال 2017 حدود 6000 تن مس از معدن گراسبرگ دریافت کرد. در این سال، گراسبرگ که دومین معدن مس بزرگ در جهان محسوب می‌شود، حدود 446 هزار تن تولید داشت. مدیران فری‌پورت در روز پنجشنبه 26 جولای در یک تماس تلفنی اعلام کردند، چارچوب این توافقِ 23 ساله تحت مالکیت جدید ادامه خواهد یافت.
در این تماس تلفنی، Kathleen Quirk، مدیر ارشد مالی کمپانی فری‌پورت گفت: بندهای اقتصادی معاهده سرمایه‌گذاری مشترک با کمپانی ریوتینتو تحت ساختار تعیین‌شده ادامه خواهد یافت؛ بنابراین، حجم مشخصی از مس تولیدی که برابر با 100درصد حجم پیش‌بینی‌شده هر سال است به کمپانی Freeport Indonesia تعلق خواهد داشت.
وی افزود: سهامدارانِ فعلی این معدن همچنان 100درصد از حجم تولیدی پیش‌بینی‌شده هر سال را دریافت خواهند کرد و انتظار می‌رود که این روند تا پایان سال 2022 ادامه پیدا کند.
کمپانی ریوتینتو به مؤسسه متال‌بولتن گفت که تحت این موافقت‌نامه، اولین سال کاملی که 40درصد از تولید به این کمپانی تعلق خواهد گرفت، سال 2023 خواهد بود. خرید زمانی اتفاق می‌افتد که معدن گراسبرگ از نوع روباز به معدن زیرزمینی تبدیل شود و در سال‌های 2019 و 2020 تولید به‌شدت رشد خواهد کرد. این بدان معنی است که در جریان این سرمایه‌گذاری مشترک، کمپانی Inalum تا سال 2022 حجمی از تولید را دریافت نخواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: