ویتنام، پتانسیل رشد صنعت فولاد در آسیا
نگاهی به تولید فولاد در اتحادیه اروپا و آسیا

ویتنام، پتانسیل رشد صنعت فولاد در آسیا

طی سال 2017 تولید فولاد در میان کشورهای آسیایی (به‌جز چین) ناشی از ایجاد ظرفیت‌های جدید در ویتنام و هند رشد 5.5 درصدی را تجربه کرد. کره جنوبی و تایوان نیز به ترتیب رشد 3.6 و 6.8 درصدی داشتند. به‌نظر می‌رسد که ویتنام رشد سریعی را در میان کشورهای منطقه به خود اختصاص داده باشد. در این حین اتحادیه اروپا که در جنگ تجاری با قوانین تعرفه‌ای آمریکا و همچنین یا آنتی دامپینگ علیه چین دست و پنجه نرم می‌کند با مشکلات بیشتری روبه‌رو است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» طی سال 2017 تولید فولاد در میان کشورهای آسیایی (به‌جز چین) ناشی از ایجاد ظرفیت‌های جدید در ویتنام و هند رشد 5.5 درصدی را تجربه کرد. کره جنوبی و تایوان نیز به ترتیب رشد 3.6 و 6.8 درصدی داشتند. رشد این مناطق را می‌توان به کاهش ظرفیت‌های فولادسازی در چین و انتقال بخشی از این ظرفیت‌ها به کشورهای دیگر نسبت داد. در عین حال تولید فولاد ژاپن در سال 2017، تنها 0.1 درصد افت داشت. در این بین تحلیل‌گران انتظار دارند که تا سال 2019 رشد 1.5 درصدی در تولید محصولات فولادی در آسیا (به جز چین) رخ دهد. ویتنام یکی از پتانسیل‌های رشد تولید فولاد در سال‌های آتی است. هجوم شرکت‌های خارجی، به‌ویژه چینی، برای سرمایه‌گذاری در حوزه فولاد در ویتنام از بیش از 10 سال پیش شروع شده بود و به‌نظر می‌رسد که برخی طرح‌های جدید، جایگاه این کشور را در حوزه فولاد ترفیع بخشد. نمودار 1 سهم مناطق مختلف جهان در تولید فولاد را در سال 2017 نشان می‌دهد.

اتحادیه اروپا 10 درصد از فولاد جهان را در سال 2017 تولید کرد. این منطقه نیز با اقدامات گوناگون دست به حفاظت از صنایع فولادی خود زده است. در ماه مارس 2018 اتحادیه با اعمال تعرفه 17.2 تا 28.5 درصدی بر واردات محصولات فولاد گالوانیزه از چین تلاش در حفاظت از صنایع فولادی خود کرد. همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در ماه اکتبر سال 2017، اقدام به وضع قوانینی برای افزایش تعرفه‌های گمرکی روی محصولات نورد گرم فولادی از مبادی ایران، روسیه، اکورلاین و برزیل کردند. این درحالی است که برخی شرکت‌ها مانند Severstal (بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در روسیه) به انجام صادرات به اتحادیه اروپا ادامه دادند که ناشی از تعرفه‌های منعطف عنوان شده است که گستره قابل توجهی از تعرفه‌ها را دربرمی‌گیرد. در عین حال، برخی دیگر از شرکت‌ها، قادر به ادامه فروش در بازار کشورهای اتحادیه اروپا نشدند. این امر باعث شد تا کشورهایی نظیر ترکیه، هند و کره جنوبی وضعیت مناسب‌تری برای دراختیار گرفتن بازار اروپا را داشته باشند.

نرخ رشد صنعت فولاد اتحادیه اروپا در سال 2018 حدود 2.5 درصد پیش‌بینی شده که در صورت تحقق، کمتر از رشد سال پیش خواهد بود؛ در سال 2017 نرخ رشد 4.1 درصدی برای اتحادیه اروپا ثبت شده بود. در راستای پایداری در رشد اقتصادی، اتحادیه اروپا باید تعاملات خود را با سایر کشورها افزایش دهد اما کشور الجزیره که یکی از مهم‌ترین واردکنندگان صنایع فولادی اتحادیه اروپا است قصد دارد تا واردات خود را از اتحادیه اروپا قطع کند و یا کاهش شدیدی در آن ایجاد کند. گفته می‌شود این اقدام در راستای تقویت فولادسازان داخلی صورت خواهد گرفت. اگر چه اتحادیه اروپا جایگزینان بسیاری برای فروش محصولات خود در سراسر دنیا دارد، اما بدون شک اقدامات این چنینی صنعت فولاد اتحادیه را با مشکلاتی روبه‌رو خواهد کرد. باید توجه داشت که کاهش فعالیت صنایع فولاد در بازارهای جهانی، اقتصادهای منطقه‌ای مرتبط با این صنعت را به صورت قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد تقاضای جهانی فولاد تا 2.1 درصد
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای شرکت‌های ایرانی
قراردادهای فولادی در تنگنای برکسیت (Brexit)
شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا به سازمان تجارت جهانی
اتحادیه اروپا موضوع دامپینگ فولاد ایران را تحت فشار سیاسی مطرح کرد
صادرات به اروپا تداوم دارد
اتحادیه اروپا، تعرفه گمرکی بر ورق‌های گرم فولادی را اجرایی کرد
مصرف کنندگان ورق گالوانیزه اتحادیه اروپا به دنبال بازار جایگزین هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: