تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
بررسی تولید فولاد در جهان طی سال‌های 2010 – 2019

تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی

آخرین آمارهای منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد (World Steel) نشان می‌دهد که حجم تولید فولاد در 3ماهه چهارم سال 2017 بیش از میزان مورد انتظار بوده است. میزان رشد سالیانه فولاد در سال 2017 حدود 5.3 درصد بود که نسبت به سال قبل از آن با رشد 4.1 درصدی قابل مقایسه است. اما این رشد ادامه‌دار نخواهد بود و طبق پیش‌بینی‌ها رشد تولید فولاد تا پایان سال 2018 و نیز 2019 به‌شدت محدود خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در تجزیه و تحلیل خود از صنعت فولاد جهان خاطر نشان ساخت که رشد قابل توجه تولید فولاد در جهان که در نیمه دوم سال 2017 رخ داد، در نیمه اول سال 2018 نیز مشهود بود؛ اما انتظار می‌رود طی نیمه دوم سال 2018 این رشد سرعت کمتری به خود بگیرد که عمدتا ناشی از روند کاهشی تولید فولاد توسط چین خواهد بود. البته نکته‌‎ای که در اینجا نباید از آن غافل شد افزایش تولید سایر کشورها (مخصوصا کشورهای آسیایی و نیز اتحادیه اروپا) در مقابل کاهش تولیدات چین است. شواهد نشان می‌دهد که این امر در نهایت به نرخ رشد 0.5 درصدی برای صنعت فولاد جهان تا پایان سال 2018 منجر شود.

از سال 2010 به بعد تولید فولاد در جهان در سال‌های 2011، 2013، و 2017 رشد نسبتا بالایی را تجربه کرد. بالاترین نرخ، مربوط به سال 2011 با 7.3 درصد رشد بود. این رقم در سال 2013 به 5.2 درصد رسید. پس از آن رشد تولید فولاد در جهان به تدریج کاهش یافت؛ به‌نحوی که در سال 2015 عدد منفی 3 درصد برای رشد فولاد ثبت شد. البته این رشد منفی پایدار نماند و طی 2 سال پس از آن روند مثبت‌تری به خود گرفت؛ به‌نحوی که در سال 2016 به منفی 0.8 درصد و در سال 2017 به مثبت 5.3 درصد رسید. نمودار 1 تغییرات تولید فولاد جهان طی سال‌های اخیر و همچنین پیش‌بینی آینده را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی‌ها برای 2 سال آتی یعنی پایان سال 2018 و همچنین سال 2019 حکایت از کاهش سرعت رشد تولید فولاد در جهان دارد. انجمن جهانی فولاد رشد 0.5 درصدی تولید فولاد خام را تا پایان سال 2018 متصور است. عددی که برای سال آتی (2019) پیش‌بینی شده نرخ رشد منفی 0.4 را نشان می‌دهد. نگاهی به تغییرات تولید فولاد توسط چین به‌عنوان تولیدکننده بیش از نیمی از فولاد جهان چرایی تغییرات این روندها را عیان‌ می‌سازد.

  پس از ثبت رکورد تولید روزانه 2.5 میلیون تن در روز در ماه آگوست سال 2017 توسط چین، این کشور با قدرت تمام به تولید فولاد پرداخت. میزان رشد تولید فولاد چین در سال گذشته میلادی 5.7 درصد بود، اما با توجه به اقدامات اساسی برای حفاظت بیشتر از محیط زیست و در نتیجه کاهش تولید فولاد از سوی دولت چین طی سال جاری، انتظار می‌رود که نرخ رشد فولاد چین تا پایان سال 2018 از 0.5 درصد بیش‌تر نشود. در سال گذشته، تحرکات دولت چین برای کاهش تولید 50 درصدی فولاد در بیش از 28 شهر از 15 نوامبر 2017 تا 15 مارس 2018 در راستای بهبود کیفیت هوا اثر نسبی بر دیگر مناطق چین گذاشت و اثر خیلی محسوسی در افزایش تولید از سوی این مناطق دیده نشد. شایان ذکر است که در سال 2015 دولت چین تصمیم بر کاهش تولید فولاد تا 200 میلیون تن تا پایان سال 2020 را در دستور کار قرار داده بود. چنان که انتظار می‌رفت این امر با کاهش ظرفیت‌های مازاد، ادغام آن‌ها و نیز حذف و جایگزینی تدریجی واحدهای آلاینده شروع شد. تعلیق فعالیت ظرفیت 120 تا 140 میلیون تن از کوره‌های القایی در سال 2017 گواهی بر این ادعا است. گفته می‌شود حذف واحدهای کم‌بازده و آلاینده میزان بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در چین را به 80 درصد خواهد رساند. البته ناگفته نماند که این اقدامات چین عامل مؤثری بر رشد قیمت‌ جهانی فولاد در جهان طی سال‌های اخیر بوده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد تقاضای جهانی فولاد تا 2.1 درصد
ویتنام، پتانسیل رشد صنعت فولاد در آسیا
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
دورخیز فولاد هند برای تصاحب مقام دوم ژاپن
آغاز جنگ تجاری فولاد به ضرر کیست؟
رشد آرام و پیوسته فولاد در سال 2018
تنها از دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود
گروه فولادی بائووو دومین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیاست
روسیه سومین صادرکننده بزرگ فولاد جهان است
ایران در رتبه 14 تولید فولاد جهان قرار دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: