مصرف‌کنندگان نفت ایران به‌دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند
افت و خیز آرام قیمت نفت در بازارهای جهانی

مصرف‌کنندگان نفت ایران به‌دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند

پس از آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ضربه زدن به صادرات نفت و کاهش درآمدهای نفتی کشور در صدر اهداف ایالات متحده قرار داشت؛ اما اکنون آمارها نشان می‌دهد که این امر با گذشت 2 هفته همچنان تحقق پیدا نکرده است و صادرات نفت ایران همچنان با سرعت و شدت سابق ادامه دارد و حتی تهدیدات آمریکا کوچک‌ترین تاثیری در این رابطه نداشته است؛ هر چند که هنوز تحریم‌های اصلی نفت در آبان ماه فرا نرسیده‌اند.

به گزارش فلزات آنلاین، قرار بود که آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌های خود علیه صادرات نفت ایران را از سر بگیرد که این امر تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است؛ چرا که نفت ایران به‌طور روزانه حتی در مقایسه با سال گذشته میزان بیشتری را نشان می‌دهد. مشتریان عمده نفت ایران یعنی، هند، کره جنوبی، ژاپن و چین درصد بالایی از واردات نفت خود را به ایران اختصاص داده‌اند و جایگزینی بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز تنها در مدت 3 ماه غیر ممکن است. بنابراین مشاهده می‌شود که هیچ تغییری در میزان صادرات نفت ایران به کشورهای یاد شده رخ نداده است. حتی چین پیشنهاد کرده که در ازای خرید نفت ایران، به جای پرداخت دلار، یوان (پول ملی چین) پرداخت کند که ضمن تقویت پول خود در مقابل سایر ارزها و افزایش مبادلات بین‌المللی با یوان، شامل تحریم‌های آمریکا نشود. بنابراین چین هرگز واردات نفت خود را از ایران قطع نمی‌کند.

هند نیز وابستگی بسیاری به نفت ایران دارد. این کشور حتی در دوره تحریم گذشته، واردات نفت از ایران را قطع نکرد. البته هند به‌دلیل ملاحظات سیاسی، ممکن است واردات نفت از ایران را کاهش دهد؛ اما به‌نظر می‌رسد که این کشور نیز نمی‌تواند از نفت نسبتا ارزان ایران چشم‌پوشی کند. کره جنوبی و ژاپن نیز طی یک ماه گذشته تلاش بسیاری برای دریافت معافیت از تحریم‌ها برای واردات نفت ایران کردند، اما هنوز آمریکا با درخواست آن‌ها موافقت نکرده است. کره جنوبی علاوه بر وابستگی به نفت ایران، به محصولات پتروشیمی ایران نیز وابستگی بسیاری دارد. بنابراین بین کشورهای یاد شده، در صورت تحریم نفت ایران و قطع صادرات، کره جنوبی بیشترین خسارت را متحمل می‌شود.

برخلاف وعده‌های گذشته، عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک، تولید و صادرات روزانه خود را طی دو سه هفته گذشته کاهش داده است. این موضوع ممکن است به‌دلیل ترس از هدف‌گیری نفتکش‌ها در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب باشد. ضمن اینکه با افزایش تولید نفت روسیه در یک ماه گذشته، وزیر نفت ایران به وزیر نفت روسیه در مورد عدم پایبندی این کشور به رعایت کردن سقف تولید روزانه اعتراض کرد. جمیع شرایط فوق باعث شده‌اند که تولید و صادرات نفت در یکی دو هفته گذشته تغییر نکند. البته افزایش شاخص ارزش دلار در مقابل ارزهای بین‌المللی ضمن کاهش قیمت فلزات اساسی و طلا، باعث کاهش قیمت نفت نیز شده است. نمودار 1 نشان می‌دهد که طی 10 روز گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی در ابتدا یک کاهش قیمت را تجربه کرد، اما پس از آن افزایش قیمت رخ داد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: