شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد
در مرداد ماه 1397

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شفافیت به‌عنوان اصلی‌ترین راهکار برون‌رفت از وضعیت بحرانی کنونی در اقتصاد کشور، نیازمند زیرساخت‌های مهمی است که ایجاد سامانه‌های مجازی و الکترونیکی شدن تمامی امور مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله آنها به‌شمار می‌رود. هدف اصلی ایجاد سامانه‌ها الکترونیکی، افزایش دقت و سرعت در ارائه اطلاعات و داده‌های شفاف بوده که منجر به کاهش تبعیض و جلوگیری از گسترش تخلفات خواهد شد. در چند سال‌ گذشته و با توجه به اهمیت موضوع شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌ها، قوانین مشخص و دقیقی برای انجام این مهم وضع شده که از جمله این قوانین می‌توان به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و همچنین قوانین تعیین‌کننده در فواصل زمانی مشخص اشاره کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تسهیل امور و بهبود فضای کسب‌وکار اقدامات جدی و کارآمدی انجام داده که از مهم‌ترین این اقدامات، شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌هاست. به‌عنوان نمونه، سامانه کاداستر به‌منظور ثبت محدوده‌های اکتشافی و معدنی راه‌اندازی شده است چراکه در گذشته موضوع ثبت محدوده‌های معدنی به‌علت نبود شفافیت با مشکلات گوناگونی روبه‌رو بود. امروزه با ایجاد چنین سامانه‌هایی امکان دسترسی سریع و دقیق به اطلاعات و داده‌ها در زمینه‌های گوناگون فراهم شده است. از دیگر اقدامات این وزارتخانه برای گام نهادن در مسیر شفاف‌سازی می‌توان به سایت‌«بهین‌یاب» برای صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.

 

لزوم به‌روزرسانی و ادغام سامانه‌های جمع‌آوری آمار

آمار و اطلاعات در کشور ما پراکندگی زیادی دارد و در سامانه‌های متعدد ممکن است ضدونقیض باشد. به‌تازگی یک سامانه ویژه شفاف‌سازی مجوزها و امتیازات شروع به فعالیت کرده که با تکمیل آن، امکان مشاهده تمامی این مجوزها و امتیازات توسط مردم و سازمان‌های مربوط فراهم می‌شود. خوشبختانه با ادغام این سامانه‌ها مهم‌ترین اشکالات موجود یعنی پراکندگی و تناقض داده‌ها، برطرف شده و امکان مشاهده آمار در وزارتخانه فراهم می‌شود. هدف نهایی تمامی این فعالیت‌ها، ایجاد شفافیت اطلاعات است. وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد دارد با کددهی به مجوزهای ارائه شده، همه مسائل و فعالیت‌های مربوط به آن‌ها را شفاف و مشخص کند؛ سامانه‌های جامع تجارت ایران، وزارتخانه و اصناف نیز در راستای تحقق این مهم راه‌اندازی شده‌اند که در سال‌های گذشته فعالیت آن‌ها با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است. گفتنی است که در برخی امور حلقه‌های مفقوده‌ای وجود دارد که در حال تکمیل و بهبود آنها هستیم. جهت پیگیری و تکمیل حلقه‌های مذکور دفاتری در هر حوزه راه‌اندازی شده که با برگزاری جلسات و برنامه‌ریزی و پیگیری توسط معاونت طرح و برنامه‌ریزی و شخص وزیر در حال رسیدگی است. باوجود مشکلات مربوط به کمبود بودجه وزارتخانه‌ها، اقداماتی در جهت خرید تسهیلات و تجهیزات لازم برای ایجاد زیرساخت‌های شفاف‌سازی انجام شده که اهمیت موضوع شفاف‌سازی را نشان می‌دهد.

شفاف‌سازی، اختیاری نیست

معاونت‌های گوناگونی برای پیگیری موضوع شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌ها ایجاد شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به زیرمجموعه «نوسازی و تحول اداری معاونت منابع‌انسانی» و نیز «معاونت آمار و فناوری داده‌ها» اشاره کرد. معاونت‌های مذکور با همکاری موثر خود، معاونت طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در حل مشکلات مربوط به شفافیت آمار و اطلاعات یاری می‌کنند که خوشبختانه این موضوع با جدیت هر چه تمام‌تر در حال پیگیری و انجام است؛ به‌نحوی که با ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری مناسب و تشکیل جلسات مستمر و کارگرو‌های تخصصی، پیشرفت‌های زیادی در این حوزه را شاهد بوده‌ایم. میزان این پیشرفت‎‌ها به‌گونه‌ای است که معاونت‌ها و سازمان‌های دیگر دولتی، از جمله وزارت اطلاعات، برای تکمیل آمار و داده‌های خود به اطلاعات تولید شده ازسوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت استناد کرده و به صحت و دقت این داده‌ها ایمان دارند. حدود 15سازمان تابع و معاونت دیگر نیز با پیگیری‌های مستمر خود، در مسیر شفاف‌سازی اطلاعات و آمار گام برمی‌دارند. البته مشکلات سیستمی در این مسیر وجود دارد و باید زیرساخت‌های بیشتری برای تحقق این هدف فراهم شود.

در شرایط کنونی و باتوجه به افزایش جمعیت و پیچیدگی امور و معضلات جدیدی مانند ترافیک، آلودگی و طرح ‌موضوع‌هایی مانند عدالت آموزشی، ایجاد این سامانه‌ها موجب تسهیل اطلاع‌رسانی و در نهایت شفاف‌سازی خواهد شد که از نتایج آن می‌توان به کاهش فساد و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها اشاره کرد.

در دنیای امروز، شفافیت اطلاعات نه به‌عنوان یک امر اختیاری، بلکه به‌عنوان یک اصل ضروری و اجباری مطرح است که باید با پیشرفت و توسعه مستمر همراه باشد. دولت موظف به تامین زیرساخت‌های لازم برای برقراری شفافیت اطلاعات و داده‌ها بوده و در صورت عقب‌ماندن در تحقق این هدف، شاهد شکاف عمیق‌تری بین مردم و دولت خواهیم بود. با توجه به موارد گفته شده، موضوع شفافیت اطلاعات از بستر و زیرساخت‌های مناسبی در کشور برخوردار است؛ اما موضوع مهم و تعیین‌کننده ایجاد احساس و اراده شفاف‌سازی میان مردم و مسئولان و ضرورت پایبندی به آن است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: