هلند در جایگاه نخست صادرات فرو وانادیوم قرار دارد
هلند سرزمین تولید فرو وانادیوم

هلند در جایگاه نخست صادرات فرو وانادیوم قرار دارد

تولید فرووانادیوم که هزینه‌های نسبتا بالایی را در بر دارد، عمدتا توسط چند شرکت خاص، به‌طور انحصاری تولید می‌شود. در این بین، هلند با وجود اینکه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول در سطح جهان شناخته می‌شود، اما احتمال می‌رود که صادرات آن، ناشی از صادرات مجدد (Re-Export) باشد. گفتنی است که آلمان مهم‌ترین مقصد صادراتی فرووانادیوم از هلند است.

سال 2017 را باید سال افزایش قیمت وانادیوم دانست. در این سال رشد قیمت این محصول ناشی از افزایش تقاضا، بیش از 130 درصد بود. آلیاژسازی فولاد با وانادیوم، موجب افزایش استحکام فولادهای سازه مانند میلگرد خواهد شد. از کاربردهای دیگر وانادیوم در حوزه تولید فولاد زنگ‌نزن است که با توجه به تقاضای روزافزون این محصول، نیاز به وانادیوم نیز رو به افزایش است. استفاده از وانادیوم در تولید محصولاتی مانند باتری‌های وانادیومی، از دیگر دلایل افزایش کاربرد این محصول است؛ با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به استفاده از محصولات جدید نیاز شدید تولیدکنندگان به عناصری مانند وانادیوم بالا رفته است.

امروزه فروآلیاژهای مورد نیاز صنایع تولیدی از موضوعات مورد بحث بوده که با توجه به تولیدات داخلی، ایران قابلیت تولید فروآلیاژهای خاص مانند فروسیلیس را دارد و بیش از 70 درصد بازار داخل را تأمین می‌کند. با این حال، تولید تمامی فروآلیاژها در کشور به دلیل هزینه بالای تولید امکان‌پذیر نیست. فروآلیاژهایی مانند فرو تنگستن و فرو وانادیوم به‌دلیل قیمت بسیار بالا و مصرف پایین در کشور توجیه اقتصادی نداشته و تولید این محصول در کشور مقرون به صرفه نیست.

تولید فرو وانادیوم به‌عنوان محصولی خاص که نیازمند تکنولوژی‌های ویژه‌ای است، در تمامی کشورهای دنیا امکان‌پذیر نبوده و مناطق خاصی اقدام به تولید و صادرات این محصول می‌کنند. بزرگ‌ترین صادرکننده و نیز واردکننده این محصول در سال 2017 کشور هلند بود. علاوه بر موارد گفته شده هلند به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود صادرات گسترده‌ای به کشورهای همسایه مانند آلمان دارد. در نمودار 1 میزان صادرات و واردات کشور هلند از سال 2013 بررسی شده است. با توجه به موقعیت لجستیک این کشور و میزان واردات و همچنین صادرات عظیم آن، احتمال داده می‌شود که صادرات صورت گرفته از این کشور، ناشی از صادرات مجدد (Re-Export) آن به کشورهای مصرف‌کننده همسایه آن، از جمله آلمان باشد؛ امری که در محصولات دیگر از جمله نیمه‌ساخته‌های آلومینیومی نیز قابل مشاهده است. از این رو این کشور  نقش بزرگی در صادرات به کشورهای اروپایی دارد.

نمودار صادرات و واردات هلند با فراز و نشیب فراوانی همراه بوده است؛ سال 2016 را می‌توان بهترین سال این کشور از لحاظ صادرات و واردات دانست.  نقش فروآلیاژها به‌عنوان اکسیژن‌زدا یا منابع مهم آلیاژسازی در فولادها، موجب تولید مطلوب و مرغوب قطعات خواهد شد اما تمامی کشورهای جهان امکان تهیه و  فروش این محصولات را نداشته و همین امر موجب انحصاری شدن تولید فرو وانادیوم در جهان شده است. هر چند دفتر مرکزی «گروه متالورژیکی پیشرفته AMG» که یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فرووانادیوم، واقع در هلند است، اما اصلی‌ترین واحد عملیاتی آن برای تولید فرووانادیوم، در منطقه آمریکای شمالی واقع شده است. با توجه به این امر در کنار صادرات مجدد هلند، شاید به‌سختی بتوان هلند را جزء تولیدکنندگان انحصاری فرووانادیوم به‌حساب آورد.

آینده فرو وانادیوم با توجه به افزایش استفاده روزافزون و نیاز به خواصی مانند مقاومت سایشی و نیز سختی‌پذیری در حال گسترش است که این تأثیر را می‌توان در افزایش قیمت خرید روزانه این محصول مشاهده کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بازیگران اصلی تأمین فروتیتانیوم در آمریکا
نقش چین در کنترل بازار جهانی فروآلیاژ
پیش‌بینی ارزش بازار جهانی فروآلیاژ تا سال 2024
هند احداث کارخانه تولید فرو آلیاژ در چابهار را بررسی می‌کند
افزایش تقاضای فروسیلیسیم در ترکیه با رشد صنعت فولادسازی
ترکیه؛ چهارمین تولیدکننده کرومیت در دنیا
گرمای دوباره کوره های فروآلیاژ ازنا
مواد فروآلیاژی؛ پلی برای توسعه صنایع فلزی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ محمدرضا بهرامن/ رئیس خانه معدن ایران

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: