تامین مواد اولیه، چالش این روزهای صنعت نسوز کشور است
مهدی یوسف‌زاده مدیرعامل شرکت دیرگداز آذربایجان

تامین مواد اولیه، چالش این روزهای صنعت نسوز کشور است

مهدی یوسف‌زاده مدیرعامل شرکت دیرگداز آذربایجان در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، از اهمیت صنعت نسوز گفت: صنعت دیرگداز در رده صنایع پشتیبان شناخته می‌شود و در صنایع مادری همچون، فولاد، سیمان، پتروشیمی، صنایع غذایی و ... کاربرد دارد. در حالت کلی می‌توان گفت هر صنعتی که در مسیر تولید خود از کوره استفاده می‌کند، به نسوز و دیرگداز نیاز دارد.

مدیرعامل شرکت دیرگداز آذربایجان افزود: کیفیت نسوزهای مورد استفاده در واحدهای تولیدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چراکه کوره از اهمیت ویژه‌ای در یک واحد تولیدی برخوردار است تاجائی‌که بسیاری از فعالان صنعت، کوره را قلب یک کارخانه می‌دانند.

وی افزود: مواد نسوز طی سال‌های گذشته در رده محصولات وارداتی قرار داشتند و هر ساله، میلیون‌ها دلار برای تامین نسوز مورد استفاده در صنایع از کشور خارج می‌شد. اما اکنون این محصول توسط بسیاری از واحدهای تولیدی در داخل کشور تولید می‌شود.

گفتنی است در مسیر تحقق خودکفایی داخلی، شرکت دیرگداز آذربایجان یکی از واحدهایی بود که با هدف تولید نسوز در داخل کشور، فعالیت خود را بیش از یک دهه پیش آغاز کرد. بهره‌گیری از مرکز تحقیق و توسعه پیشرفته و همچنین کارشناسان خبره، این واحد را در پیمودن مسیر تولید داخلی کمک کرد. کارشناسان این واحد تولیدی نسوز وارداتی مورد استفاده در صنایع کشور را تحت مهندسی معکوس قرار دادند و با آزمایش‌های مختلف سرانجام توانستند، به توانایی تولید این محصول دست پیدا کنند.

در حال حاضر درخصوص تولید این محصولات خودکفا هستیم. این شرکت برای نزدیک به چهار سال است که نیاز بسیاری از صنایع به نسوز را تامین می‌کند و تاییدیه‌های متعددی از سوی آن‌ها کسب کرده است.

جرم‌های پاشیدنی مورد استفاده در صنعت سیمان، انواع جرم‌های نسوز مورد استفاده در صنعت فولاد و .... که شوک‌پذیری بسیار بالایی در قبال حرارت دارند و طی سال‌های گذشته از خارج کشور وارد می‌شدند اکنون در داخل کشور تولید می‌شوند و نیاز صنایع را مرتفع می‌کند. خوشبختانه صنایع بزرگ داخلی کشور نیز همکاری خوبی در این زمینه دارند و تامین مواد اولیه از واحدهای داخلی تولیدکننده نسوز را پذیرفته‌اند.

مهدی یوسف‌زاده تاکید کرد: در مقطع کنونی که مجددا تحریم‌هایی علیه ایران در زمینه‌های مختلف اعمال شده و همچنان ادامه دارد، تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نسوز، به یکی از چالش‌های اساسی این صنعت بدل شده است. تامین ارز و مشکلات گمرکی از مهم‌ترین مواردی هستند که خرید و واردات مواد اولیه را دشوار کرده است. درنتیجه تداوم این روند، تعداد قابل توجهی از واحدهای تولیدی در آینده نزدیک امکان ادامه تولید نخواهند داشت.

وی افزود: شرکت دیرگداز آذربایجان تلاش‌هایی برای تولید مواد اولیه مورد نیاز این صنعت انجام داده است و خوشبختانه در حوزه برخی مواد اولیه خودکفا هستیم اما همچنان برخی از مواد اولیه به ناچار از خارج کشور وارد می‌شود و حضور آن‌ها در پروسه تولید ضروری است. به‌عنوان نمونه مواد آلومینایی با خلوص بالا در داخل کشور تولید نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت دیرگداز آذربایجان گفت: مکاتبات زیادی با گمرک و وزارت صنایع انجام شده تا بتوان این موانع را برطرف کرد. البته باید خاطرنشان ساخت اگر امروز هم موانع یاد شده برداشته شود، مراحل ثبت سفارش و تهیه این مواد، چند ماهی زمان می‌یرد.

وی افزود: طی سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی واحد نسوز در کشور احداث شد. اکنون بخش قابل توجهی از این واحدها امکان تولید ندارند؛ بنابراین باید راه‌حلی برای آن‌ها اندیشیده شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد صنعت نسوز، در راستای توسعه صنعت فولاد است / منابع دولومیت و کرومیت کشور را جدی بگیریم
واردات نسوز به ایران، رشد قابل توجهی داشت
تولید 370 هزار تن کالای خاص در «فرانسوز یزد»
محدودیت بازار مصرف، اصلی‌ترین چالش صنعت نسوز
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: