تصمیمات غیرکارشناسی، حیات صنعت «روی» را به‌خطر انداخته است
حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

تصمیمات غیرکارشناسی، حیات صنعت «روی» را به‌خطر انداخته است

از ابتدای سال جاری شاهد افزایش نرخ ارز در کشور و به‌دنبال آن صدور دستوراتی برای تنظیم و کنترل بازار ارز بودیم. متاسفانه دستورات پیاپی در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت نتیجه معکوس داده، به‌طوری که هم تولیدکنندگان و هم صادرکنندگان را دچار مشکل و بحران کرده است. تاثیر شوک افزایش ناگهانی نرخ ارز بر صنعت کشور به‌اندازه دستورالعمل‌های پیاپی نیست که باعث ایجاد سردرگمی میان صنایع گوناگون شده است. متاسفانه این دستورات روز‌به‌روز تغییر می‌کند و پیرو دستوراتی که صادر می‌شود، مشکلاتی در حوزه‌های مختلف پدید می‌آید. در نتیجه، برای از بین بردن این مشکلات، دستورالعمل‌های بعدی صادر می‌شود. بنابراین پشت سر هم دستور صادر شده و تولیدکنندگان را دچار بحران کرده است.

با توجه به مسیر صعودی نرخ ارز در کشور، نرخ طلا، مسکن و... نیز روند صعودی در پیش گرفت. البته آخرین بخشی که نرخ آن به تبعیت از نرخ ارز صعودی شد، بورس بود. با این حال این مسیر هنوز طی نشده و بازار بورس همچنان میان دستورات متعدد سردرگم و سرگردان است. در این میان علاوه بر ارز مشکل دیگری نیز در صنعت «روی» ایجاد شده و آن عرضه خاک انگوران در بورس کالاست.

 

کمبود خاک، چالش اصلی صنعت روی

صنعت روی کشور باوجود اینکه سهم کمی از تولیدات جهان را به‌خود اختصاص می‌دهد، اما واحدهای آن میان 80 تولیدکننده پراکنده شده که عمده آنها تولیدکنندگان خرد و کوچک با توان مالی و گردش نقدینگی پایین هستند. زنجیره تولید صنعت روی از 3‌حلقه فعالیت‌ در بخش‌های معدن، واحدهای تغلیظ و ذوب تشکیل می‌شود. هر یک از حلقه‌های این زنجیره، حاشیه سود مشخصی دارند و عملکرد آنها در نهایت بر واحد ذوب تاثیرگذار خواهد بود. کشور ما ظرفیت تولید 470‌هزار تن شمش روی دارد و این در حالی است که در بهترین وضعیت، صنعت روی کشور 170 تا 180 هزار تن تولید خواهد کرد. این میزان شمش روی با استفاده از خاک انگوران و خاک وارداتی از ترکیه تولید می‌شود. در چنین شرایطی که برای تولید روی در کشور کمبود شدید خاک داریم ، ظرفیت‌های خالی بسیاری نیز در این زمینه وجود دارد. با این حال بخش عمده خاک انگوران مخلوط کم‌عیار است که باطله به‌شمار می‌رود و هیچ تولیدکننده‌ای در جهان این ماده را خریداری نمی‌کند. خاک کم‌عیار فقط در ایران خرید‌وفروش می‌شود که دلیل این موضوع هم آن است که صنعتگران این عرصه، سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی در این زمینه انجام داده‌اند و ناچارند حتی در صورت یکسان شدن درآمد و هزینه، به تولید خود ادامه دهد.

درآمد ماده معدنی کم‌عیار انگوران که به‌عنوان باطله شناخته می‌شود و با قیمت به‌نسبت بالایی به فروش می‌رسد، تنها برای دولت است، در حالی که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با انجام هزینه، این باطله‌ها را به پول تبدیل کرده‌اند. سرمایه‌گذار خود را به‌خطر انداخته است و دولت نباید بستر را برای تولیدکننده نامطمئن کند.

 

پیامدهای منفی عرضه خاک انگوران در بورس

با وجود اینکه جلسات متعددی میان انجمن صنایع سرب و روی با مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار و پیامدهای به بورس رفتن خاک انگوران به مسئولان امر تذکر داده شد، متاسفانه خاک انگوران به بورس رفت و برای نخستین بار این ماده معدنی در بورس کالا عرضه شد. این موضوع خبر بسیار ناخوشایندی است که پیامدهای منفی آن بعدها مشخص خواهد شد. بهتر است که وزارتخانه پیش از تصمیم‌گیری در خصوص عرضه خاک انگوران در بورس‌کالا، در مورد تبعات آن نیز چاره‌اندیشی کند تا مسیر تولیدکننده توام با مشکل و چالش فراوان نشود.

در صورتی که صنعت روی به‌طور کلان مورد بررسی قرار گیرد، در مورد عرضه یا عدم عرضه خاک انگوران در بورس بهتر تصمیم‌گیری خواهد شد. در گام نخست باید توجه کرد که معدن انگوران در شرایط فعلی تنها می‌تواند برای 25 درصد از ظرفیت واحدهای ذوب، خاک در اختیار این واحدهای تولیدی قرار دهد. در عین حال شرایط مجموعه‌های تولیدی با یکدیگر یکسان نیست. از آنجایی که عرضه خاک انگوران در بورس برای نخستین بار اتفاق می‌افتد، بهتر است از تجربیات کشورهای پیشرفته و الگوهای موجود در بازارهای جهانی در این زمینه استفاده شود. گفتنی است که در دیگر کشورها توازن میان تولید ماده معدنی و تولید شمش برقرار می‌شود.

متن کامل این یادداشت را در شماره 97 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فلزات غیرآهنی مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ظرفیت‌های جدیدی در راستای افزایش تولید ایجاد شده است
خروج خاک زراعی همچنان ممنوع است
تنظیم بازار روی به‌دور از واقعیت‌ها
نرخ دستوری ارز به ورشکستگی صنایع خواهد انجامید
دست بسته معدنکاران برای فعال‌سازی معادن کوچک
فرصت و تهدیدهای آینده در گرو تکنولوژی‌های جدید
مدیریت کوتاه مدت، آفت صنعت روی کشور است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: