خلأ توجه به شاخص‌های اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور و عملکرد مدیران
فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد

خلأ توجه به شاخص‌های اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور و عملکرد مدیران

سهم بالای دولت در ساختار صنعتی و اقتصادی کشور و ناتوانی مدیران دولتی در ایجاد تغییرات بنیادین در رویه‌های نادرست حاکم بر این ساختار باعث شده روند توسعه اقتصادی کشور در چند دهه گذشته، تنها کلمه توسعه را به‌دنبال خود یدک کشیده و اثری از توجه به شاخص‌های اقتصادی، ارزش‌آفرینی و خلق ثروت در آن مشاهده نشود. مدیران دولتی در بهترین حالت قادر به مدیریت اوضاع نابسامان حاکم بر ‌‌سازمان‌های تحت مدیریت خود بوده و بخش عمده‌ای از انرژی آنها صرف پرداختن به فشارهای غیرمعمول از سوی نهادهای خارج از بدنه دولت ‌شود که طبعا نتیجه‌ای جز تکرار چرخه معیوب گذشته ندارد.

در شرایطی که قطار خصوصی‌سازی به سرمنزل مقصود نرسیده و به باور برخی کارشناسان، هنوز شرایط برای اجرای آن فراهم نشده است، سایه دولت همچنان بر صنعت و اقتصاد کشور سنگینی می‌کند. ضعف ساختاری و زیاده‌خواهی‌های خارج از بدنه دولت باعث شده، مدیران دولتی در عمل به‌دنبال اجرای مدیریت اصولی و بالا بردن بهره‌وری ‌‌سازمان‌های خود و سودآوری آنها نباشند و اغلب از روی اجبار، تن به اقداماتی بدهند که حضور یا عدم حضور آنها در آن پست مدیریتی، به آن اقدامات بستگی دارد.

 

ناکامی سیاست‌های صنعتی و اقتصادی

برنامه‌های 5ساله توسعه اقتصادی کشور در دهه‌های گذشته در شرایطی به پایان رسیده‌اند که هیچ‌یک در برآورده کردن اهداف تعیین شده موفق نبوده و همواره مسئولیت این ناکامی، به شرایط تحمیل شده از خارج از مرزهای کشور نسبت داده شده است. در حالی که اگر تعارف را کنار بگذاریم، همه می‌دانیم که این ناکامی‌ها و نتایج ضعیف، بیشتر ریشه در عملکرد خود ما داشته است تا عوامل دیگر.

نداشتن برنامه‌های جامع و کامل، جای خالی شاخص‌های اقتصادی در سیاست‌ها و برنامه‌‌های تدوین شده، مدیریت ضعیف برنامه‌ها، عدم پرسش‌گری و زیرسوال نرفتن عملکرد مدیران ضعیف و همین‌طور کم‌توجهی به مشاوران اقتصادی و خلأ موجود در این بخش 5‌ عامل مهمی هستند که باعث شده‌اند صنعت و اقتصاد کشور در شرایطی برنامه ششم توسعه را دنبال کند که امید چندانی به دستیابی به اهداف این برنامه و اهداف تعیین شده در افق1404 وجود ندارد.

 

بی‌برنامگی و بی‌توجهی به شاخص‌های اقتصادی

کمتر حوزه‌ای از صنعت و اقتصاد کشور را می‌توان یافت که طرح‌ جامعی، مبتنی بر مطالعات کارشناسی دقیق برای آن تهیه و اجرایی شده باشد. به‌عنوان نمونه، کشور هیچ طرح جامعی برای صنایع معدنی خود ندارد و در معدود مواردی که برنامه‌ای برای توسعه یکی از بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور تدوین شده است، بی‌توجهی به شاخص‌های اقتصادی و یک‌بعدی‌نگری بدنه کارشناسی دولت در تدوین برنامه‌ها، باعث‌شده نتوان نام طرح جامع را برای این برنامه‌ها انتخاب کرد. تزلزل در سیاست‌های توسعه و تغییرات مکرر آنها، یکی از نتایج ملموس چنین بی‌برنامگی‌هایی توسط دولت است که علاوه بر سرگردان کردن بخش خصوصی داخلی، سرمایه‌گذاران خارجی را نیز در برابر فضایی بی‌ثبات و غیرشفاف قرار می‌دهد.

 

تصمیم‌سازی به‌جای تصمیم‌گیری

در معدود سیاست‌های توسعه‌ای تعیین‌شده برای بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور، این برنامه‌ها بدون در نظر گرفتن بایدها و نبایدهای این بخش‌ها و صرف‌نظر از وضعیت موجود و با اشتباه در تعریف اهداف مناسب، تعیین و تبیین شده‌اند. نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های نادرست، به‌وجود آمدن شرایطی است که با وجود صدها هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه‌های گوناگون، صنایع کشور چندان حرفی برای گفتن در بازارهای بین‌المللی ندارند. حتی در بازار داخل کشور نیز در صورت بازشدن مرزها و عدم‌حمایت دولت، بعید به نظر می‌رسد صنایع داخلی یارای مقابله با رقبای خارجی را داشته باشند.

تصمیم‌گیری در نشست‌های معدود و محدود به مدیران دولتی و شبه‌دولتی، در اختیار نداشتن داده‌های متقن، مطالعات کارشناسی و شرکت‌های مشاور اقتصادی و موازی‌کاری در بخش‌های مختلف دولت، از بارزترین خصوصیات بدنه اجرایی دولت در شرایط کنونی است. مدیران دولتی در سطوح بالا به شکل کاملا سنتی و بدون در اختیار داشتن ابزارهای لازم برای تصمیم‌گیری، فقط با تکیه بر تجربه و روابط خود سعی می‌کنند با تصمیم‌سازی، اوضاع کشور را سروسامان دهند و در عمل کمتر کسی براساس مبانی مدیریتی درست و علمی تصمیم‌گیری می‌کند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 97 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش نگاه ماه مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است
مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند
سیاست‌گذاری بر مبنای مطالعات اقتصادی، زیربنای توسعه است
مشاوران مالی و اقتصادی، چشم بینای سرمایه‌گذاران
فقدان شرکت‌های مشاور اقتصادی سیستماتیک در کشور
تصمیمات سیاسی، مانع استفاده از نظرات مشاوران می‌شود
ارزیابی صلاحیت مدیران دولتی در سازمان مدیریت صنعتی
ارتقای رقابت‌پذیری صنایع با توجه به آموزش، پژوهش و مشاوره
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: