تکنولوژی هیسارنا، انتشار گازهای گلخانه‌ای را به نصف کاهش می‌دهد
رونمایی تاتا استیل از فناوری جدید

تکنولوژی هیسارنا، انتشار گازهای گلخانه‌ای را به نصف کاهش می‌دهد

اخبار منتشر شده از سوی شرکت تاتا استیل حکایت از آن دارد که این شرکت فناوری جدیدی را معرفی کرده که قادر است میزان انتشار کربن ناشی از تولید فولاد و آهن را بیش از 50 درصد کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» شرکت چند ملیتی تاتا استیل طرحی صنعتی را معرفی کرده است که با استفاده از فناوری روز، میزان تولید آهن مذاب به 20 برابر افزایش یافته و حجم گازهای گلخانه‌ای منتشر شده را به کمتر از نصف می‌رساند.

تاتا استیل این تکنولوژی جدید را در سایت ای‌مایدن (Ijmuiden) خود در هلند به کار برده است. این تکنولوژی که هیسارنا (HIsarna) نامیده می‌شود، سنگ آهن (Iron Ore) را از بالای یک راکتور تزریق می‌کند. سپس سنگ در درجه حرارت بسیار بالا ذوب می‌شود و به محفظه پایین‌تر، (در جایی که زغال‌سنگ به صورت پودر در حال تزریق شدن است) تخلیه می‌شود.

این تکنولوژی مراحل متعدد انرژی‌بر در خطوط تولید را حذف می‌کند؛ از جمله مراحل مورد نیاز برای پیش‌فراوری‌های سنگ آهن و نیز زغال‌سنگ در واحدهای تولیدی و همچنین مراحل مختلفی در کارخانه‌های گندله خام و پخته. استفاده از سوخت‌های زیست‌توده (biomass) در این فناوری نیز باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بیش از 50 درصد می‌شود.

گفته می‌شود نتایج استفاده از فناوری هیسارنا بسیار مطلوب بوده و علاوه بر بهبود چشم‌گیر در فرآیند تولید، امکان تولید فولادی با کیفیت بهتر نیز را فراهم می‌آورد. کارخانه هیسارنا در حال حاضر به صورت دائم در حال تولید در سایت ای‌مایدن هلند است. در ضمن تاتا استیل در طرحی با ابعاد بزرگ صنعتی موفق به تولید آهن مذاب تا 20 برابر نسبت به شرایط معمول شده است. باید خاطرنشان ساخت که کلمه HIsarna ترکیبی از 2 واژه در زبان قدیمی سلتیک (Celtic) است که از واژه‌های Isarna به‌معنی آهن و نیز واژه Hismelt به‌معنی ذوب، حاصل شده است.

این فناوری می‌تواند منجر به پیشرفت روزافزون تکنولوژی صنعت فولاد شود. شایان ذکر است که شرکت تاتا استیل، یکی از اعضای تولیدکنندگان فولاد با انتشار بسیار اندک گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن (ULCOS) است. در ضمن 48 سازمان اروپایی عضو با تشکیل کمیته‌ای، چشم‌اندازی برای کاهش 50 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 را هدف خود تعیین کرده‌اند.

گفتنی است که حدود 7 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان، به صنعت فولاد اختصاص دارد و شرکت‌های فعال در این بخش با الزام به کاهش انتشار این گازها در جست‌ و جوی راه‌هایی برای این کار هستند. حوزه صنعت فولاد برای برخی کشورها نظیر بریتانیا با واردات محصولات ارزان قیمت خارجی روبه‌رو است و بعضی از قوانین کمیته مانع از همکاری با برخی شرکت‌های تولیدی خارجی شده است.

دیگر راه حل نوآورانه برای پیشبرد اهداف شرکت‌ها به سمت صنعت سبز در کشور سوئد در حال پیگری است. شرکت Vattenfall در این کشور با همکاری 2 تولیدکننده بزرگ به نام SSAB و LKAB سعی در بهبود فرایند تولید فولاد در راستای کاهش میزان کربن دی‌اکسید دارد. با ترکیب فناوری تولید برق بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی با کارخانه‌های کک و نیز کوره‌های بلند، شرکت Vattenfall باور دارد که می‌تواند میزان انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را تا بیشترین مقدار ممکن کاهش دهد. این پروژه طی 25 سال آینده به اوج شکوفایی خود خواهد رسید. نمودار 1 میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در واحدهای مختلف تولید فولاد را نشان می‌دهد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
ایران فاقد دانش ژئومتالوژی مدرن است
امکان رفع نیازهای فناورانه بخش معدن و صنایع معدنی فراهم می‌شود
تولید 8.73 میلیون تن فولاد طی یک ماه
ادغام تاتا استیل و تیسن‌کروپ، دومین تجارت بزرگ فولاد اروپا را خواهند ساخت
شرکت فولادی  تاتا در 50 کشور حضور تجاری دار
آندهای خنثی بیشتر از آندهای کربنی گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: