روسیه جایگزین چین در صادرات فروسیلیس
تجارت جهانی فروسیلیس (2)

روسیه جایگزین چین در صادرات فروسیلیس

در سال‌های 2001 تا 2016 کشور چین بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس در جهان است اما سهم این کشور از بازارهای جهانی با افزایش تقاضای داخلی و رشد صادرات کشورهایی مانند روسیه کاهش یافت تا جایی که در سال 2016 روسیه با سبقت از چین بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس جهان شد. طی سال‌های اخیر کاهش تدریجی صادرات چین فرصت حضور را برای کشورهای نوپا در زمینه تولید فروسیلیس نیز فراهم کرد.

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده فروسیلیس در جهان است و طبق آخرین اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا در سال 2015 4.7 میلیون تن فروسیلیس تولید کرد. سهم این کشور از صادرات جهانی تا پیش از رکود جهانی در سال 2008 و 2009 روند صعودی داشت و در سال 2007، این کشور بیش از نیمی از مجموع بازارهای وارداتی فروسیلیس جهان را در اختیار داشت. اما همان‌طور که در نمودار 1 نیز مشهود است، پس از افت تقاضا و تجارت جهانی فروسیلیس در سال 2009، با وجود آن‌که تقریبا تقاضای جهانی در سال‌های بعد بازیابی شد؛ چین به بازارهای جهانی بازنگشت که 2 عامل را می‌توان مسبب این امر دانست؛ اول رشد قابل توجه تولید فولاد این کشور و افزایش تقاضای داخلی فروسیلیس آن و دوم افزایش صادارت سایر کشورها از جمله  روسیه، نروژ و هلند و همچنین ورود کشور مالزی به بازار صادراتی فروسیلیس. به‌عنوان مثال در سال 2016 روسیه بیش از 447 هزار تن فروسیلیس به جهان صادر کرد که این مقدار 20 درصد از صادرات جهانی را شامل می‌شد. طی سال‌های 16 -2001 نرخ رشد سالانه صادرات فروسیلیس روسیه 5.1 درصد بوده؛ در حالی که در مدت مشابه صادرات چین 2.9 درصد کاهش داشت. روسیه دومین تولیدکننده بزرگ فروسیلیس پس از چین به‌شمار می‌رود که در سال 2015 تولید آن بیش از یک میلیون تن برآورد شده است.

کشور مالزی دیگر تولیدکننده بزرگ فروسلیس در جهان است که طی سال‌های مورد بررسی، صادرات فروسیلیس این کشور نیز نرخ رشد سالانه 58 درصدی را تجربه کرد. به گزارش فلزات آنلاین، در سال 2014 شرکت OM Minerals از زیرمجموعه‌های هلدینگ OM در مالزی به‌عنوان اولین تولیدکننده فروسیلیس در مالزی آغاز به کار کرد. این شرکت در سال 2015 با تولید 104 هزار تن فروسیلیس به حداکثر ظرفیت تولید خود رسید. در همین سال صادرات فروسیلیس مالزی از 806 تن در سال 2014 به بیش از 74 هزار تن رسید. رشد تولید در این شرکت افزایش سهم از بازارهای جهانی را برای مالزی به همراه داشت.

نروژ سومین صادرکننده فروسیلیس در جهان بوده است. میانگین سهم این کشور از صادرات جهانی طی سال‌های مورد بررسی 9.8 درصد برآورد شده است. شرکت FINNFJORD نروژ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فروسیلیس در جهان است. همچنین شرکت Elkem دیگر تولیدکننده بزرگ در این کشور محسوب می‌شود. نروژ با تولید 350 هزار تن فروسیلیس در سال 2015 جایگاه سوم تولید را در اختیار دارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بهار صنعت فروسیلیس ملایر
بهره‌برداری از۲ واحد صنعتی فروسیلیس در ملایر
افزایش تقاضای فروسیلیسیم در ترکیه با رشد صنعت فولادسازی
تولید دو برابری فروسیلیس غرب پارس تا پایان سال جاری
راه‌اندازی فروسیلیس غرب پارس تا پایان سال جاری
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: